jak zostać nauczycielem
- Blog

Powołanie kluczem do sukcesu – Jak zostać nauczycielem

W momencie wyboru szkoły średniej pojawiają się pierwsze rozterki: jaki profil wybrać, które liceum będzie najbardziej dopasowane do naszych oczekiwań. Im dalej w las, tym ciemniej chciałoby się powiedzieć podążając ścieżką edukacji. Po skończeniu szkoły średniej pojawia się pytanie: kim chcemy zostać, z jaką branżą zwiążemy swoją przyszłość zawodową. Są też osoby, które zapytają: jak zostać nauczycielem.

Jak zostać nauczycielem?

Gdy podczas wspólnych przygotowań do testów, kartkówek zawsze wyróżniałeś się gotowością do tłumaczenia zagadnień, nigdy nie brakowało ci cierpliwości a sposób, w jaki przedstawiałeś wiedzę był przystępny, to znak, że masz to coś, co jest niezbędne do wykonywania tego trudnego zadania jakim zawód nauczyciela.

Kolejnym krokiem do realizacji planów, jest wybór odpowiedniego kierunku studiów, matematyka, fizyka, polonistyka. Największy deficyt w tym zawodzie występuję wśród nauczycieli przedmiotów ścisłych, w przypadku humanistów rynek jest wypełniony, co nie oznacza, że będąc pilnym studentem nie znajdziesz miejsca dla siebie w tej przestrzeni zawodowej.

Czy same studia wystarczą?

Otóż nie, dla tych którzy zastanawiają się jak zostać nauczycielem istotna jest informacja, o konieczności ukończenia kursu pedagogicznego i odbycia praktyk w szkołach. Najczęściej są to zarówno szkoły podstawowe jak i ponadpodstawowe, gdzie pod czujnym okiem opiekuna praktyk i reszty kolegów, mamy okazję przeprowadzić lekcję pokazową i omówić ją pod względem przygotowania merytorycznego, nawiązania kontaktu z uczniami i zdolności prezentacji. Następnie wybieramy placówkę, gdzie spędzimy kilka tygodni z opiekunem praktyk, który zapozna nas ze specyfiką pracy nauczyciela. To idealny czas na poznanie od wewnątrz jak wygląda praca nauczyciela. Czy jest ona dla nas najlepszym wyborem ścieżki zawodowej, czy daje nam satysfakcję i czy wyobrażamy sobie w ten sposób zarabiać na życie.

Powołanie kluczem do sukcesu

Sama odpowiedź na pytanie jak zostać nauczycielem, nie wystarcza, powinniśmy sobie zadać pytanie jak zostać dobrym nauczycielem. Czy samo ukończenie renomowanej uczelni i bycie pilnym studentem, odbycie praktyk zawodowych na piątkę sprawia, że tytuł belfra roku czeka na nas? Nie do końca, pamiętać trzeba o aplikowaniu do pracy w miejscu, gdzie tak naprawdę chcemy być. Jeśli szybciej łapiemy kontakt z młodszymi dziećmi celujmy w szkoły podstawowe, natomiast gdy wolimy wyższy poziom nauczania to licea będą dla nas dobrym miejscem na złożenie dokumentów.

Dla ludzi, którzy lubią łączenie pracy z misją, kontakt z ludźmi i brak monotonii w pracy, wybór ścieżki zawodowej jako nauczyciel nie przyniesie rozczarowania. Nie można jednak zapominać, że praca nauczyciela to nie tylko praca przy tablicy a wiele godzin pracy w domu, na wyjazdach i imprezach szkolnych. To praca, która budzi wiele skrajnych emocji wśród społeczeństwa, nie pozostaje jednak żadna wątpliwość, że to nauczyciele kształtują młode pokolenia i jeśli będą to osoby oddane swojej pracy i lubiące ją, to jest duża szansa na wyedukowane i rozsądnie myślące społeczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *