Jakie dokumenty są niezbędne do zaciągnięcia kredytu?

Jakie dokumenty są niezbędne do zaciągnięcia kredytu?

25 lutego, 2021 0 przez Redakcja

Zaciągnięcie kredytu jest obecnie prostsze i szybsze niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Choćby dlatego, że można w niektórych przypadkach zrobić to całkowicie lub częściowo przez Internet, a niektóre formalności zostały zminimalizowane lub w pełni wykluczone. Wciąż jednak przy zaciąganiu kredytu może się pojawić konieczność dostarczenia potencjalnemu kredytodawcy pewnych dokumentów.

Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, aby nie zostać zaskoczonym w momencie wnioskowania o kredyt. W takim razie, o jakie dokumenty może poprosić bank i dlaczego są one potrzebne? Co zrobić, żeby wziąć kredyt szybko i przy minimum formalności? Wszystkie te kwestie dokładnie objaśnimy powyżej.

Dokumenty wymagane do zaciągnięcia kredytu

Podstawowymi dokumentami niezbędnymi do zaciągnięcia kredytu są: ważny dowód osobisty (nie może to być inny dowód tożsamości, na przykład prawo jazdy – musi to być dowód osobisty), a także poprawnie wypełniony wniosek kredytowy. W większości przypadków bank poprosi także o dostarczenie dokumentów potwierdzających osiągane dochody, aby móc obliczyć zdolność kredytową wnioskującego i mieć pewność, że będzie on w stanie spłacić swoje zobowiązanie.

Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, w której dana osoba ma od dłuższego czasu konto w banku, w którym chce starać się o kredyt i na to konto wpływa jej wynagrodzenie za pracę. W takim przypadku bank może udzielić kredytu bez żadnych dodatkowych formalności i dokumentów, często z poziomu serwisu transakcyjnego, dostępnego po zalogowaniu się na swoje konto w danej instytucji.

To, jakie konkretnie dokumenty potwierdzające dochody będą potrzebne, zależne jest od tego, jakie kredyty Wrocław nas interesują, a także, jakie jest nasze główne źródło dochodów. Wśród dokumentów, o które często pytają banki, można wymienić:

  • zaświadczenie o dochodach od pracodawcy
  • wyciąg z konta bankowego
  • dokumenty księgowe lub zeznanie podatkowe za rok ubiegły (w przypadku przedsiębiorców)
  • zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUS/US (w przypadku przedsiębiorców)
  • odcinek ostatniego świadczenia oraz dokument, który potwierdza prawo do jego pobierania przez określony okres (w przypadku emerytów i rencistów).

Jak ograniczyć formalności związane z kredytem do minimum?

Jeśli chcemy wziąć kredyt jak najszybciej, warto sprawdzić na stronie internetowej danego banku, jakich dokumentów będzie on od nas wymagał i poszukać, skąd możemy takie dokumenty wziąć i jak mają one wyglądać.

Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z pomocy doświadczonego pośrednika kredytowego, który wesprze nas w wypełnianiu wniosku i znalezieniu najlepszej oferty kredytu, oszczędzając tym samym nasze nerwy, czas i pieniądze.