Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – dlaczego warto?

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – dlaczego warto?

11 września, 2020 0 przez Redakcja

Zbyt duża ilość pożyczek może w prosty sposób doprowadzić do tzw. pętli zadłużeniowej. To sytuacja, w której dłużnik nie jest już w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych terminowo. Jest jednak rozwiązanie tej sytuacji. Mowa tu o konsolidacji pożyczek i kredytów. Dla osób zadłużonych to korzystne, a często i jedyne wyjście na to, aby wyjść z finansowych tarapatów.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym. Oznacza to, że udzielany jest on w celu spłaty aktualnych zobowiązań finansowych. Mechanizm konsolidacji jest bardzo prosty. Polega na zamianie kilku pożyczek czy kredytów w jeden.

Dzięki temu kredytobiorca spłaca tylko jedną ratę miesięczną, która jest niższa w porównaniu z miesięczną sumą poprzednich zobowiązań. Konsolidacja kredytu oznacza bowiem wydłużenie spłaty zobowiązania. Jest to bardzo korzystne i wygodne rozwiązanie dla kredytobiorcy.

Kiedy konsolidować zobowiązania?

Momentem, w którym warto pomyśleć o konsolidacji zobowiązań jest chwila, w której zaczyna zauważać się problemy z terminową spłatą zobowiązań. To najlepszy czas na złożenie wniosku o konsolidację.

Pamiętać trzeba, iż im dłużej będzie się z tym zwlekać, im większe zaczną stawać się problemy, tym zmniejsza się szansa, że bank może pozytywnie rozpatrzyć decyzję o udzielenie kredytu konsolidacyjnego.

Jakie korzyści z konsolidacji kredytu?

Jak wspomniano, kredyt konsolidacyjny to wiele korzyści dla kredytobiorcy. Przede wszystkim to uporządkowanie posiadanego zadłużenia. Posiadanie kilku zobowiązań często bywa problematyczne. Zwłaszcza w sytuacji problemów finansowych i kłopotów z ich terminowym spłacaniem. Spłata tylko części zobowiązań generuje odsetki w tym, które zostają niespłacone. To dodatkowe i niepotrzebne koszty.

Posiadając tylko jedną ratę miesięczną uniknie się tego typu kłopotów. Druga korzyść to oczywiście niższe miesięczne zobowiązanie. Trzeba wiedzieć, że konsolidacja kredytu może oznaczać wyższe koszty całkowite, ale jednocześnie niższą miesięczną ratę. Dzięki temu kredytodawca znów będzie w stanie regularnie spłacać swoje zobowiązania. Po trzecie, dodać można, że banki udzielając kredytów konsolidacyjnych często oferują klientom dodatkową gotówkę. Można ją spożytkować na dowolny cel.

Co można konsolidować?

Dziś konsolidować można niemal wszystkie rodzaje zobowiązań finansowych. Dotyczy to w szczególności kredytów gotówkowych i pożyczek, zadłużenia z kart kredytowych oraz zadłużenia z linii debetowej w rachunku bankowych, a także pożyczek pozabankowych, czyli tzw. chwilówek.