Na czym polega egzekucja komornicza i co warto o niej wiedzieć?

Na czym polega egzekucja komornicza i co warto o niej wiedzieć?

1 lipca, 2021 0 przez Redakcja

Sam wierzyciel ma tak naprawdę niewielkie możliwości w zakresie odzyskiwania swoich należności. Nie może na przykład sam bezpośrednio zabrać czegokolwiek dłużnikowi i tego sprzedać czy ściągnąć środków z jego konta bankowego. Z tego względu istnieje coś takiego, jak egzekucja komornicza – jest to mechanizm, który w założeniu ma usprawniać proces odzyskiwania długów przy jednoczesnym poszanowaniu praw dłużnika.

Dla wielu dłużników jest on jednak najczarniejszym scenariuszem, którego chcą za wszelką cenę uniknąć. Na czym dokładnie polega egzekucja komornicza i co warto o niej wiedzieć? Jakie prawa daje ona wierzycielowi? Wszystko wytłumaczymy krok po kroku poniżej.

Jak działa egzekucja komornicza?

Żeby egzekucja komornicza była możliwa, wierzyciel musi skierować przeciwko dłużnikowi sprawę do sądu i udowodnić, że nie spłaca on w terminie swojego zadłużenia. Jeśli wierzyciel sprawę wygra i uzyska tytuł wykonawczy, może skierować się do komornika, aby ten rozpoczął egzekucję.

Komornik jest funkcjonariuszem państwowym, natomiast w ramach egzekucji działa na zlecenie wierzyciela. To wierzyciel decyduje, w jaki sposób ma ona przebiegać: na przykład czy dług ma być ściągany z wynagrodzenia, czy z nieruchomości, czy z jeszcze innych źródeł. Komornik ma możliwość zajmowania części środków na koncie, wynagrodzenia za pracę czy emerytury, a także nieruchomości i ruchomości należących do dłużnika.

W przypadku ruchomości i nieruchomości po zajęciu dochodzi do ich licytacji, a uzyskane w ten sposób środki przeznaczane są na pokrycie kosztów działania komornika i uregulowanie długu.

Czy można powstrzymać egzekucję komorniczą?

Egzekucję komorniczą można powstrzymać całkowicie spłacając dług lub dochodząc do ugody z wierzycielem w sprawie tego, że środki zostaną zwrócone dobrowolnie na akceptowalnych dla obu stron warunkach. Można też uniknąć egzekucji jeszcze w czasie rozprawy sądowej, jeśli uda się udowodnić, że na przykład dług nigdy nie istniał, został lub spłacony lub został przedawniony.

Nie powinno się próbować powstrzymać egzekucję komorniczą poprzez na przykład blokowanie drzwi czy ukrywanie cennych przedmiotów (lub przekazywanie ich najbliższym w darowiźnie). Wszystkie te działania są nie dość, że niezgodne z prawem, to jeszcze zazwyczaj nieskuteczne.

W dostaniu się na teren nieruchomości komornikowi pomoże bowiem policja, a utrudnianie jego działań jest podstawą do nałożenia kary. Dodatkowo, umowa darowizny może zostać uznana za nieważną, w związku z czym komornik i tak będzie mógł zająć daną ruchomość lub nieruchomość.