Zabezpieczenie płatności a kupno aut – co wiedzieć o kupnie z drugiej ręki?

Zabezpieczenie płatności a kupno aut – co wiedzieć o kupnie z drugiej ręki?

12 listopada, 2022 0 przez Redakcja AO

Zakup auta z drugiej ręki nie jest wcale taki trudny jak nam się wydaje. Nowy właściciel musi jednak pamiętać o dokładnym sprawdzeniu pojazdu, nie tylko z zewnątrz. Po zakupie samochodu kupujący będzie musiał dopełnić należytych formalności. Najpierw nasuwa się jednak ważniejsze pytanie: jak zadbać o odpowiednie zabezpieczenie płatności?

Jak zadbać o zabezpieczenie płatności przy kupnie aut z drugiej ręki?

Jeśli nie decydujemy się na płatność gotówką to zostaje nam opcja przelewu online. Często proszeni jesteśmy o wcześniejszą wpłatę zaliczki, jak więc zabezpieczyć transakcje? Z pomocą przychodzą platformy internetowe typu ShareLock, które specjalizują się w tej kwestii. Jak to działa? Wystarczy, że pobierzemy aplikacje mobilną na naszego smartfona lub zarejestrujemy się poprzez przeglądarkę online. Następnie po zalogowaniu musimy utworzyć umowę, którą zawrzemy ze sprzedającym. Gdy sprzedający zaakceptuje warunki, możemy dokonać przelewu na stronę ShareLock, który będzie chroniony do momentu, aż potwierdzimy, że transakcja przebiegła pomyślnie. Następnie nasz  przelew trafia na konto sprzedającego. Platforma ShareLock gwarantuje zabezpieczenie płatności, a co więcej jest korzystna dla obu stron.

Co brać pod uwagę przy zakupie używanego pojazdu?

Kupno samochodu używanego jest dość popularne wśród ludzi. Nie ma w tym nic złego, musimy jednak pamiętać przy tym o kilku podstawowych kryteriach. Na co zwrócić uwagę oprócz znanych nam parametrów takich jak przebieg, spalanie, brak wypadków?

  1. możliwości finansowe – trzeba wziąć pod uwagę nie tylko koszt zakupu, ale również koszt serwisowania oraz napraw, warto zainteresować się dostępnością części samochodowych do modelu naszego auta
  2. awaryjność modelu – warto sprawdzić opinie innych kierowców posiadający dany model pojazdu
  3. komfort – pomyślmy czego oczekujemy od naszego samochodu, jakich wygód nie jesteśmy w stanie odstąpić
  4. funkcjonalność – jeśli kupujemy samochód z myślą, że ma służyć nam na lata pomyślmy czy nie mamy w planach powiększenia rodziny. W tym wypadku zamiast sportowego auta bardziej nada się samochód typu combi
  5. zabezpieczenie zaliczki – w ten sposób, jako kupujący, będziemy mieli pewność, że nasze środki są należycie zabezpieczone. Dla strony sprzedającej, będzie to z kolei informacja o wypłacalności klienta.

O czym należy pamiętać po kupnie samochodów z drugiej ręki?

Po dokonaniu pomyślnej dla obu stron transakcji na nowym właścicielu spoczywają obowiązki. Po pierwsze jeśli samochód był wart więcej niż tysiąc złotych nabywca musi opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek wynosi obecnie 2% ceny pojazdu podanej w umowie zawartej między sprzedającym a kupującym. Po drugie należy przerejestrować pojazd. Na zmianę numerów rejestracyjnych pojazdu nabywca ma 30 dni od dnia zakupu. Ostatnim krokiem do podjęcia jest ubezpieczenie pojazdu. Gdyż po zakupie nowy właściciel przejmuje wszystkie związane z pojazdem obowiązki.

Podsumowując: Podczas kupna samochodu musimy zwracać uwagę na wiele czynników, nie tylko zewnętrznych, lecz także tych niewidocznych na pierwszy rzut oka. Co ważniejsze pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu transakcji, np. korzystając z portali takich jak ShareLock, który dba zarówno o kupującego, jak i sprzedającego.