Rodzaje płyt z tworzywa

Rodzaje płyt z tworzywa

25 sierpnia, 2020 0 przez Redakcja

Płyty z tworzywa sztucznego mogą okazać się bardzo przydatne w wielu różnych sytuacjach. W tym artykule zajmiemy się dwoma często stosowanymi rozwiązaniami. Poruszymy kwestię ich cech charakterystycznych, a także tego, w jaki sposób są one z reguły wykorzystywane. W takim razie, jakie są najważniejsze rodzaje płyt z tworzywa i czym się one wyróżniają?

Plexi

Plexi występuje w najpopularniejszej wersji bezbarwnej, ale można też spotkać je w wersji mlecznej, czarnej, dymionej, matowej czy nawet lustrzanej. Jest to materiał o wyglądzie podobnym do szkła, ale o zupełnie innych właściwościach. Nie kruszy się on, a przeciwnie – jest stosunkowo wytrzymały, a przy tym elastyczny i łatwy w montażu. Co więcej, występuje w wielu różnych grubościach, w zależności od potrzeb i wymagań osoby składającej zamówienie.

Gdzie można zastosować płyty plexi? Na przykład w sklepach, urzędach, biurach czy innych miejscach, gdzie występuje między ludźmi kontakt twarzą w twarz. Obecność płyty plexi zapewnia większe bezpieczeństwo podczas pracy, a jednocześnie nie jest żadną przeszkodą w wypełnianiu obowiązek, ponieważ w przypadku płyty bezbarwnej doskonale widać, co znajduje się po drugiej stronie.

Płyty plexi można dociąć na różne kształty, tak więc nie musimy ograniczać się tylko do typowych, klasycznych zastosowań. Warto się nad plexi zastanowić wszędzie tam, gdzie zależy nam na lekkości, elastyczności i wytrzymałości.

Dibond

Płyty typu dibond charakteryzują się ciekawą budową. W ich środku znajduje się rdzeń polietylenowy – całkowicie nietoksyczny, płyta jest więc jak najbardziej bezpieczna i zdatna do użytkowania. Rdzeń z obu stron otaczają stosunkowo cienkie (około 0,3mm grubości) blachy aluminiowe.

Co charakteryzuje tego typu pyty? Przede wszystkim są one bardzo lekkie, a więc łatwe w montażu. Jest to bardzo istotne, biorąc pod uwagę, że wykorzystuje się je przede wszystkim w zastosowaniach wieloformatowych, gdzie łatwość i szybkość montażu są naprawdę kluczowe. Na wspomnienie zasługuje fakt, że powierzchnia takich płyt jest bardzo gładka, co przyczynia się do ich estetycznego, przyjemnego dla oka wyglądu.

Nie są dla takich płyt kompozytowych typu dibond problemem trudne warunki atmosferyczne. Zarówno bardzo niska temperatura (nawet do -50 stopni Celsjusza), jak i bardzo wysoka (do 80 stopni Celsjusza) jest dopuszczalna i można w niej takie płyty stosować bez ryzyka, że zostaną one uszkodzone. Nie musimy się także obawiać, że płycie zaszkodzą inne czynniki zewnętrzne – jest ona między innymi odporna na szkodliwe promieniowanie UV.