Jakie są wymogi przy rejestracji suplementów diety?

Jakie są wymogi przy rejestracji suplementów diety?

27 lipca, 2021 0 przez Redakcja

Coraz większa popularność suplementów diety oraz słabe regulacje sprawiają, że właściwie każdy przedsiębiorca może na rynek wypuścić własny suplement diety. Stosunkowo niskie koszty produkcji i łatwa sprzedaż mogą zagwarantować solidny zysk. Jak zarejestrować swój preparat na rynku? Jak go reklamowa i sprzedać?

Produkcja i wprowadzenie suplementu do obrotu

Na naszym rynku pojawia się coraz więcej suplementów, rynek branży szacowany jest na przeszło 5 mld zł. Wydaje ci się, że produkcja własnego suplementu podlega takim samym regulacjom jak leków? Nic z tych rzeczy. Leki i suplementy to nie to samo.

Te pierwsze mają leczyć choroby i ich regulacje zawarte są w prawie farmaceutycznym. Z suplementami jest całkiem inaczej – regulacje zawarte są w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia. To ustawa, która pozwala na wprowadzenie do obrotu dowolnych preparatów roślinnych i witaminowych.

Wiele suplementów ma leczyć choroby, które tak naprawdę nie istnieją. Wyobraźnie producentów wielu preparatów sprawia, że latem pijemy elektrolity i przyjmujemy witaminę D. Sens takiego zachowania dla większości populacji jest… żaden. Odpowiedni marketing sprawi, że w tej branży można osiągnąć spory sukces finansowy przy stosunkowo niskich nakładach.

Jeśli mamy zarejestrowaną firmę w stacji sanitarno-epidemiologicznej to cały proces rejestracji możemy przeprowadzić przez internet. Wydanie pozytywnej decyzji wymaga kontroli pracownika sanepidu. Następnie wystarczy powiadomić Głównego Inspektora Sanitarnego(można to zrobić również online). Gotowe!

Jak reklamować suplementy diety?

Sama produkcja i rejestracja suplementów jest banalnie prosta, nie wymaga ani specjalnego okresu czasu ani przedstawienia badań, które potwierdzą, że nasz preparat jest skuteczny w walce z jakąś chorobą. Podstawowym problemem jeśli chodzi o czysty zarobek jest wybranie odpowiedniej jednostki chorobowej, którą ma leczyć nasz środek oraz reklama, która jak wszyscy wiemy jest dźwignią handlu.

Szczególnie polecanym sposobem jest umieszczenie swojego preparatu w portalach recenzujących suplementy jak np. dopilar.pl – dobra recenzja i solidna widoczność w sieci sprawią, że bez większego problemu znajdziemy wielu klientów na nasz preparat.

Skuteczną reklamę zapewnią również sieci reklamowe takie jak Google Ads – ta metoda jest szczególnie polecana ze względu na szybki efekt. Praktycznie od ręki możemy zyskać tysiące zainteresowanych naszym suplementem osób, które będą chciały go kupić.

Dlaczego suplementy diety są tak popularne?

Pomimo, że nie są lekami i przeważnie zawierają w swoim składzie wyłącznie naturalne składniki zyskują coraz większą popularność. Ten ogólnoświatowy trend wszedł również do naszego kraju i z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie suplementami diety. Bez wątpienia środki te powodują mało skutków ubocznych(naturalny, często roślinny skład) ale ich właściwości lecznicze są przeważnie bardzo słabe. Najlepiej sprawdzają się w sytuacjach niedoboru witamin – zdecydowanie gorzej działają preparaty na odchudzanie czy wypadanie włosów.

Zdecydowanie największą popularnością w naszym kraju cieszą się preparaty z magnezem, multiwitaminy i probiotyk. Branża fitness stale zgłasza zainteresowanie na tabletki odchudzające – wystarczy przeglądnąć popularne portale aukcyjne, by przekonać się jak ogromne zainteresowanie na takie środki występuje w społeczeństwie. Inna sprawa to ich skuteczność, która nie zawsze odpowiada oczekiwaniom konsumentów.

Kolejną rzeczą, która sprawia, że suplementy diety stają się coraz popularniejsze jest fakt, że można je kupić w każdej aptece, sklepie czy drogerii bez recepty. Leczenie swoich dolegliwości bez wizyty u specjalisty dla wielu osób jest bardzo zachęcające. To prawdopodobnie dlatego zamiast do lekarza udajemy się w pierwszej kolejności do apteki i bierzemy suplementy, które kupujemy bez recepty.

Dobrze przemyślana nisza i produkt, który faktycznie działa to coś, co sprawi, że zarobimy na jego produkcji. Skuteczne suplementy to samo-nakręcająca się maszyna, która pozwoli zarobić solidne pieniądze w krótkim czasie przy małym nakładzie finansowym. Bez wątpienia warto się nimi zainteresować.