Konsolidacja kredytu sposobem na niższą ratę i problem ze spłatą
17 stycznia, 2022Kredyt konsolidacyjny to w skrócie połączenie wszystkich posiadanych zobowiązań, w jedno. Wówczas zamiast kilku rat kredytowych, kredytobiorca płaci jedną, dzięki czemu może odciążyć budżet domowy. Skonsolidować można różne zobowiązania, m.in. kredyt gotówkowy, samochodowy, ratalny, itp. Czym dokładnie jest kredyt konsolidacyjny?
Konsolidacja kredytów to uzyskanie kredytu celowego, który przeznaczony jest na spłatę dotychczasowych zobowiązań. To jednak kredytobiorca wybiera, jakie zobowiązania chce skonsolidować. Konsolidacja nie musi obejmować wszystkich zobowiązań.
Połączyć można raty kredytów gotówkowych, kredyt mieszkaniowy, ratalny, samochodowy, limit, debet na rachunkach czy karty kredytowe. Kredyt konsolidacyjny często umożliwia także uwzględnienie nie tylko bankowych produktów, ale także pożyczek, które udzielane są przez prywatne firmy, tzw. parabanki. Konsolidacja kredytów i pożyczek jest dobrym sposobem na wyjście z długów. Kredyt konsolidacyjny – mechanizm działania
Kiedy klient wybierze, jakie zobowiązania chce skonsolidować bank, który udziela kredytu konsolidacyjnego, spłaca długi klienta we wszystkich instytucjach. To kredyt celowy, zatem nie ma możliwości, aby pieniądze z kredytu zostały przekazane do rąk klienta, aby mógł on samodzielnie uregulować zobowiązania.
Jednak od tej reguły istnieje wyjątek. Chociaż kredytobiorca faktycznie nie dysponuje sumą, która ma być przekazana na spłatę długów, to w ramach kredytu konsolidacyjnego, może uzyskać dodatkowe środki finansowe, które może przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. W wielu przypadkach dzięki temu kredyt konsolidacyjny, jest najlepszym sposobem na uzyskanie dodatkowej gotówki, szczególnie w przypadku osób, u których pojawiły się pierwsze problemy z terminowym uregulowaniem zobowiązań.
Konsolidacja zobowiązań oparta jest na prostym schemacie. Po pozytywnej decyzji kredytowej, dotychczasowe zobowiązania spłacane są w całości, a klient reguluje jedno zobowiązanie, a więc także jedną ratę, zamiast kilku comiesięcznych, które okazały się bardzo problematyczne. Może także stanowić dodatkowe źródło gotówki, czyli kolejne zobowiązanie, które jednak nie będzie nową pożyczką, mogącą pogorszyć sytuację dłużnika. Natomiast może być czynnikiem, który ułatwi wyjście z trudnej sytuacji oraz zachowanie płynności. Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?
Jest kilka sytuacji, w których kredyt konsolidacyjny może być dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia klienta, który doświadcza problemów ze spłatą kilku zobowiązań. Warto się na niego zdecydować w poniższych sytuacjach:
- Spłacanie kilku kredytów oraz pożyczek staje się dla kredytobiorcy bardzo problematyczne – posiadanie dużej ilości zobowiązań, nawet jeżeli opiewają one na stosunkowo niewielkie kwoty, w konsekwencji przekłada się na wysokie koszty, a to powoduje trudności w wywiązaniu się z obowiązków pożyczkobiorcy. Kredyty konsolidacyjne powodują, że wysokość comiesięcznej raty będzie o wiele niższa, dlatego też o wiele łatwiej zachować płynność finansową,
- Nieuporządkowane zobowiązania – kilka zobowiązań i co za tym idzie kilka rat, związane jest nie tylko z obciążeniem finansowym, ale także dużym problemem organizacyjnym. Także z tego powodu warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny. Jedną ratę jest łatwiej spłacać, niż kilka – wówczas trudniej także o popełnienie błędu czy przeoczenie terminu,
- Zmiana sytuacji rynkowej – zmianie często ulegają także warunki, które proponowane są przez banki. Po jakimś czasie może się okazać, że kredyt konsolidacyjny będzie związany z bardziej atrakcyjnymi warunkami,
- Konieczność wprowadzenia nowego harmonogramu spłat – dotychczasowy może okazać się po prostu nieodpowiedni w związku z aktualną sytuacją finansową klienta. W takiej sytuacji kredyty konsolidacyjne pozwalają na zmianę warunków, a także ustalenie nowych terminów spłaty.
Jakie są zalety kredytu konsolidacyjnego?
Niższa wysokość comiesięcznej raty w stosunku do sumy rat do tej pory posiadanych zobowiązań to najbardziej oczywista zaleta, jaką cechuje się kredyt konsolidacyjny. Dzięki temu osoby mające problem ze spłatą różnych zobowiązań, będą mieć do spłacenia jedną, niższą ratę, co odciąży budżet domowy.
Dzięki temu mogą uniknąć opóźnień w regulowaniu zadłużeń, a im więcej pojedynczych rat, tym wyższe prawdopodobieństwo, że któraś rata nie zostanie zapłacona w terminie. A to równia pochyła i prosta droga do następnych kłopotów. Zatem jedna rata to zdecydowanie mniejszy kłopot. W niektórych instytucjach bankowych klient może także umówić się na spłatę na określony dzień w miesiącu.
Kredyt konsolidacyjny to przydatne rozwiązanie w przypadku osób, które z różnych względów mają problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Mogą one wynikać ze zmiany sytuacji materialnej czy też pogubienia się w swoich zobowiązań, których jest niemała liczba. Konsolidacja pozwoli na uporządkowanie wszystkich pożyczek i kredytów i terminową spłatę zobowiązań.