Leasing samochodowy – na czym polega i czy jest opłacalny?
5 grudnia, 2019W wielu firmach do prowadzenia działalności samochód (i to często niejeden) może być po prostu niezbędne. Zwłaszcza na początku prowadzenia działalności może to być dla firmy zbyt wysoki wydatek. Nie będąc w stanie zakupić pojazdu za gotówkę, możemy pomyśleć o zwróceniu się do banków czy firm pożyczkowych. Jest jednak jeszcze jedno rozwiązanie, pod wieloma względami lepsze. Chodzi oczywiście o nic innego jak leasing samochodowy https://zwolen.habzafinanse.com.pl/. Wobec tego na czym polega leasing auta i czy to się rzeczywiście opłaca?
Czym jest leasing?
Leasing można uznać za swojego rodzaju wynajem. Tyczyć się on może nie tylko samochodów, ale także na przykład maszyn, komputerów czy urządzeń biurowych. Umowa leasingowa podpisywana jest na pewien okres pomiędzy przedsiębiorcą, a firmą leasingową. Podczas jej trwania leasingobiorca ma wyłączne prawo korzystania z przedmiotu leasingu. Za tą usługę płaci oczywiście co miesiąc wcześniej ustaloną ratę. Po opłaceniu ostatniej raty ma możliwość zakupu użytkowanego pojazdu, ale nie musi tego robić. Często jest to jednak bardzo opłacalne, bo cena będzie zawsze niższa niż rynkowa.
Jaki leasing wybrać?
Firmy decydujące się na leasing stają przed ważnym wyborem: muszą zdecydować pomiędzy leasingiem operacyjnym, a finansowym. Najczęściej wybiera się tą pierwszą opcję. Różnica między nimi polega w dużej mierze na tym, kiedy opłaca się podatek VAT. W przypadku leasingu operacyjnego podatek VAT jest rozłożony na części i płaci się go w każdej racie, w przypadku leasingu finansowego – płaci się go od razu po podpisaniu umowy. Co ważne, w leasingu finansowym od razu stajemy się właścicielami danego przedmiotu, zaś w przypadku leasingu operacyjnego właścicielem przez cały okres trwania umowy aż do momentu wykupu jest firma leasingowa. Za leasingiem operacyjnym przemawiają jednak przede wszystkim udogodnienia podatkowe. Każda jego ratę, wraz z opłatą wstępnym i kosztami użytkowania (paliwem, przeglądami) można bowiem mówiąc potocznie wrzucić w koszta, a więc odliczyć od podatku dochodowego. Zaś w przypadku leasingu operacyjnego możemy w ten sposób odliczyć jedynie odpisy amortyzacyjne i część odsetkową każdej raty.
Czy warto wziąć auto w leasing?
Nie bez powodu jest to rozwiązanie tak popularne zarówno wśród właścicieli dużych, jak i małych firm. Możliwość wrzucenia leasingu w koszty osiągnięcia przychodu, a także późniejsza opcja wykupu auta po dobrej cenie sprawiają, że leasing jest bardzo opłacalny finansowo. Jest zwłaszcza przydatny dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają środków na zakup samochodu za gotówkę, a nie zostanie udzielony im kredyt. Jednak nie tylko dla nich – z leasingu skorzystać może każdy przedsiębiorca i w większości przypadków okaże się to być bardziej korzystne niż zakup auta na własność.
Czy osoba prywatna także może wziąć samochód w leasing?
Co ciekawe, od jakiegoś czasu leasing samochodowy nie jest opcją tylko dla firm. Również osoby prywatne mają możliwość wzięcia pojazdu w leasing. Mowa wtedy o leasingu konsumenckim. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w jego przypadku nie ma mowy o jakichkolwiek odpisach od podatku dochodowego, jego cena będzie także wyższa niż w przypadku firm. Ponadto nie obejdzie się bez odpowiedniego zabezpieczenia takiego leasingu, ponieważ inaczej w razie wypadku będziemy musieli prawdopodobnie z własnej kieszeni od razu spłacić wszystkie pozostałe raty.
Warto wiedzieć, na czym polega leasing auta, zwłaszcza jeśli jesteśmy przedsiębiorcą lub dopiero planujemy nim zostać. Samochód nie jest małym wydatkiem, a leasing samochodowy pozwala na znaczną minimalizację związanych z nim kosztów. Nie wymaga także żadnego wkładu własnego. Warto jednak, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, zapoznać się z jak najszerszym wachlarzem ofert różnych firm leasingowych. Pomogą nam w tym profesjonalni doradcy kredytowi Zwoleń Habza Finanse. Istotne są chociażby warunki takie jak wysokość rat, ich ilość, ubezpieczenie czy cena wykupu. Tylko w ten sposób będziemy pewni, że nie przepłacimy i wybierzemy najbardziej opłacalne dla nas rozwiązanie.