Najważniejsze akcesoria wymagane przez BHB

Najważniejsze akcesoria wymagane przez BHB

26 listopada, 2020 0 przez Redakcja

BHP, czyli Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, to zbiór zasad służących ochronie zdrowia i życia pracowników w czasie wykonywania obowiązków służbowych. Jedną z rzeczonych zasad jest obowiązek dostarczenia pracownikowi niezbędnych akcesoriów i elementów ubioru, które na danym stanowisku są niezbędne, czy to z uwagi na możliwość wystąpienia wypadku, czy na stałe zagrożenie, takie jak wysoka temperatura, które wymaga ciągłej ochrony. W tym artykule wskażemy kilka kluczowych akcesoriów BHP, które właścicielom firm przyjdzie zakupić najczęściej. Zapraszamy!

Nie każda firma potrzebuje tego samego sprzętu BHP

Trzeba wskazać, że to, jakiej ochrony potrzebuje pracownik, zależy od jego stanowiska i miejsca pracy. Pracownik biurowy, który cały dzień spędza przy komputerze, nie będzie potrzebował ochrony przed ekstremalnymi temperaturami, upadkiem z dużej wysokości, zmiażdżeniem czy innymi tego typu zagrożeniami.

Sprzęt BHP przyda się przede wszystkim budowlańcom, telemonterom czy mechanikom, a więc w dużej mierze pracownikom fizycznym, którzy, czy to z racji wykorzystywanych urządzeń, czy otoczenia, są wystawieni na zagrożenie zdrowia, a niekiedy nawet i życia. Wszystkie produkty powinny spełniać konkretne normy, a więc warto, aby ich sprzedawcą był profesjonalny sklep BHP. Będziemy mieli wtedy pewność, że otrzymamy sprzęt spełniający wymagania prawne.

Podstawowy sprzęt BHP

Podstawą wyposażenia BHP w branżach, które go potrzebują, jest oczywiście odzież robocza. W zależności od wykonywanego zawodu, mogą się na nią składać przede wszystkim kurtki, buty i rękawice, ale też spodnie, koszulki, bluzy, kombinezony, kamizelki czy fartuchy. Niezwykle ważna jest ochrona głowy za pomocą wytrzymałych, ale jednocześnie relatywnie lekkich kasków czy hełmów.

Wśród tych produktów występuje duża różnorodność w zakresie grubości, wykorzystanego materiału i zakresu ochrony. Inne rękawice powinny być więc zakupione dla spawacza, a inne dla montera.

Kluczowa jest także ochrona oczu, więc w wielu firmach niezbędny będzie zakup ochronnych okularów, gogli czy innego typu osłon twarzy. Szczególnie przyda się to wspomnianym wcześniej spawaczom, ale nie tylko.

Kolejne istotne elementy wyposażenia BHP wielu przedsiębiorstw to środki do ochrony słuchu. Na budowach czy halach produkcyjnych bywa po prostu bardzo głośno, więc spędzanie czasu w takich warunkach bez odpowiednich akcesoriów mogłoby szybko doprowadzić do znacznego pogorszenia słuchu. Na pomoc przybywają specjalne zatyczki i nauszniki.

Z uwagi na obecną sytuację na świecie i w Polsce, ale nie tylko (w niektórych branżach tego typu akcesoria wykorzystywało się powszechnie już od bardzo dawna), konieczne może być także zapewnienie pracownikom środków ochrony dróg oddechowych, takie jak maski czy półmaski.