Odzież robocza – co wchodzi w jej skład?
2 września, 2021Jeśli ktoś dopiero rozpoczyna swoją przygodę z pracą, a w szczególności pracą fizyczną, może zastanawiać się, co właściwie oznacza fraza „ubrania robocze”, a dokładniej mówiąc – jakie elementy ubioru one obejmują.
Często można także spotkać się z pytaniami odnośnie do tego, kto powinien dostarczyć tego rodzaju odzież (i za nią zapłacić), a także, w jakich sytuacjach jest ona niezbędna. Wszystkie te kwestie zostaną szczegółowo wyjaśnione poniżej. Zapraszamy!
Co należy rozumieć przez odzież roboczą?
Trzeba podkreślić, że odzież robocza to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje między innymi rękawice i buty robocze, spodnie i kurtki, kaski i hełmy czy okulary. Mogą one mieć bardzo różne cechy i właściwości, a także zapewniać zróżnicowany poziom ochrony. Ogółem mówiąc, chodzi tutaj o elementy odzieży stworzonej konkretnie to wykorzystania w pracy, aby jej wykonywanie było bezpieczne i komfortowe.
Przykładowo, istnieją rękawice, które chronią przed oparzeniem, takie, które są odporne na przecięcia i rozdarcia, a także cienkie, lekkie modele, które chronią przed bezpośrednim kontaktem z niepożądanymi substancjami czy zarazkami (np. rękawice lateksowe).
Nie każdy pracownik potrzebuje wszystkich tych elementów na raz – na przykład kaski stosuje się, jeśli istnieje ryzyko, że coś może spaść na człowieka z wysokości. Z tego względu są one obowiązkowe na placach budowy, zarówno dla pracowników, jak i dla osób, które tylko je odwiedzają. Osłony oczu z kolei wykorzystuje się podczas takich działań, jak cięcie czy spawanie, kiedy oczy mogą zostać uszkodzone przez iskry czy odłamki.
Kiedy można liczyć na otrzymanie odzieży roboczej?
Jeśli zachodzi potrzeba, aby podczas wykonywania obowiązków służbowych wykorzystywać odzież roboczą, za jej dostarczenie odpowiedzialny jest pracodawca – wynika to z przepisów prawa. Mowa tutaj zarówno o zawodach wiążących się ze sporym zagrożeniem (czyli przede wszystkim o pracy fizycznej, na przykład na budowie), jak i takich, w przypadku której własne ubranie pracownika mogłoby ulec zniszczeniu (przykładem takiego zawodu jest malarz).
Gdyby strój roboczy uległ zniszczeniu w toku normalnego użytkowania czy nieszczęśliwego wypadku, konieczne jest jego jak najszybsze wymienienie na nowy, nieposiadający uszkodzenia. Warto o tym pamiętać, podejmując pracę i w razie, gdyby pracodawca nie udostępnił niezbędnego stroju, upomnieć się o to.
Jest oczywiście jednak wiele zawodów, w przypadku których ściśle określony strój roboczy nie jest potrzebny i ewentualnie istnieje tylko dress code, wskazujący na wymagany styl ubioru (np. elegancki). W takiej sytuacji ubrania robocze zazwyczaj nie są konieczne.