Adwokat – kim jest i kiedy warto się do niego zwrócić?

Adwokat – kim jest i kiedy warto się do niego zwrócić?

24 października, 2022 0 przez Redaktorka Weronika

Jeśli zapytałoby się przypadkową osobę o przykłady konkretnych typów prawników, zapewne w pierwszej kolejności wymieniłaby sędziego i prokuratora, a dopiero w dalszej kolejności adwokata, radcę prawnego czy notariusza. W tym materiale chcielibyśmy zająć się właśnie zawodem adwokata.

Co prawda sama nazwa tego zawodu jest zapewne znana niemal każdemu, ale jego dokładny zakres obowiązków już niekoniecznie. Kiedy warto zwrócić się do takiego prawnika i w czym może on pomóc? Czy można mu zaufać? Odpowiedzi na wszystkie te pytania zostały udzielone poniżej. Zapraszamy!

Kim jest adwokat?

Adwokat to prawnik, który ukończył studia prawnicze, a następnie zdał egzamin na aplikację adwokacką, ukończył ją i zaliczył wszystkie egzaminy, po czym został wpisany na listę adwokatów. Droga do wykonywania tego zawodu jest więc długa, kręta i wymagająca.

Wszystko to po to, aby osoby udające się po poradę prawną do adwokata mogły mieć pewność, że będzie to osoba posiadająca odpowiednią wiedzę. Należy zaznaczyć, że każdy adwokat powinien posiadać szeroką wiedzę ogólną z zakresu prawa, ale może specjalizować się w innych jego dziedzinach. Przykładowo, adwokat z https://adwokat-trochimiuk.pl/ może być ekspertem w zakresie prawa karnego, cywilnego czy prawa pracy.

Co bardzo istotne, adwokaci mają prawo do reprezentowania swoich klientów przed sądami, organami państwowymi i nie tylko. Jest to bardzo istotny przywilej, dzięki któremu osoby biorące udział w procesach, czy to karnych, cywilnych czy administracyjnych, mogą odetchnąć z ulgą i nie muszą ryzykować, że popełnią jakiś błąd podczas występowania przed sądem, który będzie srogo ich kosztował.

Kiedy warto zwrócić się do adwokata?

Doradztwo adwokata może przydać się w bardzo wielu sytuacjach. Choćby w sytuacji, kiedy ktoś inny zrobił coś, co w jakiś sposób nam zaszkodziło i zastanawiamy się, czy możemy go pozwać lub w inny sposób wyegzekwować konsekwencje jego czynów.

Należy pamiętać, że adwokata obowiązuje tajemnica zawodowa, stąd też można bez żadnego ryzyka skonsultować się z nim w kwestii tego, czy jakieś działania, które podjęliśmy lub planujemy są w pełni zgodne z prawem. Niekiedy bardzo ciężko jest ustalić to samemu, zwłaszcza w przypadku skomplikowanych sytuacji bądź bardziej niszowych gałęzi prawa, takich jak chociażby prawo wodne.

Również w przypadku, kiedy otrzymaliśmy zawiadomienie, że mamy stawić się w sądzie lub na komendzie w charakterze przesłuchiwanego czy pozwanego konsultacja z adwokatem bywa dobrym pomysłem. Kolejnym przykładem sytuacji, w której przyda się wsparcie adwokata, jest otrzymanie do podpisu umowy o pracę lub innego istotnego dokumentu, co do którego legalności chcemy mieć absolutną pewność. Adwokat zapozna się z dokumentem i udzieli pisemnej lub ustnej porady prawnej w jego zakresie.

Już wspomniano o możliwości reprezentacji przez adwokata przed różnymi sądami i instytucjami, natomiast warto wspomnieć, że odnosi się do zarówno do osób prywatnych, jaki i firm, podobnie zresztą, jak w przypadku większości innych usług adwokackich. Jest wiele sytuacji, w których firma, czy to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka może wymagać pomocy prawnej – przykładowo przy ściąganiu należności.