Co warto mieć w bagażniku, gdy koło złapie gumę

Co warto mieć w bagażniku, gdy koło złapie gumę

6 września, 2018 0 przez Redakcja

Niesprawne koło w aucie to koszmar niejednego kierowcy, a tym bardziej kobiet. Złapanie gumy wiąże się z dużym stresem i nerwami. Często taka sytuacja przytrafia się w długiej podróży lub gdy goni nas czas. Warto mieć w bagażniku drugie koło, które pozwoli na dalszą jazdę, jednak który rodzaj będzie najlepszy?

Koła zapasowe

Najbardziej popularne koła, które znajdują się w większości bagażników. Choć wybawiają z opresji, to nie są lubiane przez właścicieli samochodów ze względu na swoją wagę. W zależności do modelu auta taka opona może ważyć od 10 do nawet 30 kilogramów. To bardzo dużo, tym bardziej że w dzisiejszych czasach producentom zależy na jak najlżejszym aucie. Jednak ten rodzaj koła jest najbardziej praktyczny. Po wymianie starej opony na nową można ruszać w dalszą drogę i nie obawiać się o ograniczenie prędkości. Alternatywą dla kół zapasowych są koła dojazdowe potoczne zwane dojazdówkami.

Koła dojazdowe

W przeciwieństwie do koła zapasowego ta opona jest zdecydowanie węższa. Kolejnym plusem jest to, że zajmuje mniej miejsca w bagażniku. Jej waga jest znacznie niższa od wyżej wymienionego rodzaju koła. Warto też wspomnieć, że “dojazdówki” nie są kierunkowe, co pozwala na zamontowanie ich na dowolne miejsce zepsutej opony. Wadą tych opon jest ograniczenie prędkości do 70-80 km/h. Dodatkowo należy jak najprędzej udać się do serwisu i wymienić ją na standardowy model.

Zestawy naprawcze do kół

Jest to opcja doraźna, która pozwoli nam dojechać tylko kolejne 50 km. Dobrze jest pamiętać o tym, że taki zestaw nie gwarantuje załatania dziury. Może się zdarzyć tak, że opona dalej będzie uszkodzona, a w serwisie rachunek policzą wyższy ze względu na dodatkowe usuwanie pianki. Następną wadą jest ograniczenie prędkości do 50-60 km/h.

Co włożyć do bagażnika?

Każda opcja w jakiś sposób uchroni nas przed zbyt długim postojem. Koła dojazdowe czy zestawy naprawcze do kół sprawdzą się lepiej, gdy auto porusza się po mieście natomiast koła zapasowe to idealny wybór dla osób, które często podróżują lub pokonują dalekie trasy.