Ile zarabia mechanik pojazdów samochodowych?

Ile zarabia mechanik pojazdów samochodowych?

30 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Wyobraź sobie, że jesteś młodą kobietą, która właśnie odebrała “plastik” uprawniający Cię do prowadzenia samochodu. Kupujesz swoje pierwsze auto w komisie, ponieważ nie chcesz kupować nowego samochodu – młodzi kierowcy nie zawsze czują się na tyle pewnie, aby ryzykować stłuczkę dla jeżdżenia nowym, drogim samochodem. Auta używane mają to do siebie, że częściej zdarzają się awarię. W takim przypadku udajemy się do mechanika. Jemu przedstawiamy problem, a ten diagnozuje, co jest jego przyczyną i naprawia usterkę, abyśmy mogli dalej korzystać z samochodu. 

Dla wielu mężczyzn, choć nie tylko motoryzacja jest życiową pasją. Co za tym idzie, interesują się mechaniką i często właśnie na tym opierają swoją karierę zawodową. Jest to zawód bardzo ważny dla społeczeństwa, lecz czasem nieco lekceważony. Przyjrzyjmy się bliżej pracy mechanika oraz drodze, jaką musi przejść, aby jak najlepiej wykonywać usługi naprawy samochodów. 

Jak zostać mechanikiem pojazdów samochodowych?

Aby zostać mechanikiem pojazdów samochodowych, nie wystarczy jedynie wiedza przekazana przez tatę w garażu. Mimo że mężczyźni często są “samoukami” w tej dziedzinie, to do wykonywania zawodu oczywiście potrzebne są odpowiednie uprawnienia. Oczywiście, możesz naprawiać auta znajomym czy sobie, jednak aby dostać pracę w dobrym warsztacie samochodowym, pracodawca z pewnością zapyta Cię, czy ukończyłeś odpowiednią szkołę, zdobyłeś kwalifikację w zawodzie lub czy masz za sobą odpowiednie kursy w szkole zaocznej. Jak zatem zostać mechanikiem pojazdów samochodowych? 

Najczęściej wybieraną drogą przez osoby, które z naprawianiem pojazdów chcą związać swoją przyszłość zawodową jest oczywiście pójście do technikum, do lasy o kierunku technik mechanik. Można także ukończyć szkołę zawodową lub szkołę zaoczną, gdzie również można zdobyć odpowiednie uprawnienia do pracy w tym zawodzie. Jeśli mechanika jest czymś, co szczególnie Cię interesuje i chcesz dokładnie zgłębiać wszystkie jej tajniki – możeszy wybrać się na studia inżynierskie. Pamiętaj, że nic tak nie motywuje do nauki jak zainteresowanie danym tematem!

Na czym polega praca mechanika pojazdów samochodowych?

Praca jako mechanik to nie tylko naprawianie usterek. To także rozmowy z klientami, często tłumaczenie im, na czym polega awaria, czemu koszty naprawy wyniosą dokładnie tyle i jak zapobiegać następnym takim awariom. Dobry mechanik musi więc wykazać się umiejętnością rozmowy z klientem, a ci nie zawsze są mili i zgodni. Poza tą umiejętnością niezbędna jest także umiejętność analitycznego myślenia. Nie każdy, kto przyprowadza auto do warsztatu wie, czemu samochód odmówił posłuszeństwa. Dobry mechanik powinien szybko rozpoznać przyczynę problemu i umieć jak najszybciej ją naprawić.

Czy praca jako mechanik pojazdów samochodowych jest trudna?

Jak myślisz, czy poradziłbyś sobie jako mechanik samochodowy? To zdecydowanie niełatwe zajęcie. Wymaga wielu lat nauki, dokładności w tym, co robisz, często skupienia i cierpliwości. Mechanik samochodowy musi też nieustannie szlifować swoje umiejętności. Wraz z wchodzeniem na rynek coraz to nowszych modeli aut, pojawiają się także nowe technologie, za którymi dobry fachowiec, który chce utrzymać się w branży, musi nadążać. Wymaga to nieustannej nauki oraz interesowania się nowymi technologiami wprowadzanymi na rynek samochodów. Do wykonywania tego zawodu szczególnie przydatna jest pasja, która motywuje do pracy. 

Poza tym, na mechaniku spoczywa pewnego rodzaju odpowiedzialność – powierzamu mu swój samochód razem z zaufaniem, że po odebraniu pojazdu z warsztatu ten przez dłuższy czas nie będzie nas zawodził. Ile wart byłby fachowiec, którego praca nie spełnia naszych wymagań, a co więcej, nie gwarantuje nam bezpieczeństwa? Ważne jest, aby mechanik, któremu powierzamy nasze auto, był osobą zaufaną. 

Ile zarabia mechanik pojazdów samochodowych i od czego zależy jego wynagrodzenie?

Wynagrodzenie w tej branży, jak każdej innej zależy oczywiście od miejsca zatrudnienia, wielkości firmy czy też regionu, zajmowanego stanowiska oraz doświadczenia. Jak w większości profesji, największe zarobki notuje się oczywiście w dużych miastach, a największe w stolicy. Doświadczenie – im większe, tym większa szansa na duży zarobek. Należy zbudować sobie markę cenioną przez klientów, aby móc dostosować ceny do jakości usług. Ważna jest także promocja, marketing – ten jest dźwignią nie tylko handlu – to samo liczy się przy świadczeniu usług, na przykład takich jak naprawianie pojazdów samochodowych. 

Jak wyglądają średnie zarobki mechanika samochodowego?

Mediana miesięcznego wynagrodzenia na tym stanowisku wynosi około 4 280 zł. 50% mechaników otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie w wysokości od 3 500 zł do 5 600 zł. 

https://motofocus.pl/informacje/nowosci/76421/ile-zarabia-mechanik-samochodowy-wyniki-ankiety

Jak wybrać dobrego mechanika? Czy jest to zawód, który darzymy szczególnym zaufaniem?

Znalezienie odpowiedniego fachowca powinno być poprzedzone przeszukaniem ofert w okolicy oraz poznaniem opinii o pobliskich warsztatach. O te w internecie nie trudno – wystarczy sprawdzić je w wyszukiwarce internetowej. Pamiętajmy, aby w pierwszej kolejności nie kierować się ceną – ta często jest współmierna do jakości wykonywanych usług, jednak nie jest to reguła. Może zdarzyć się, że szczęśliwie znajdziemy mechanika, który wykonuje usługi po niższych cenach, jednak na takim samym poziomie jak ten droższy. 

Najlepszą drogą jest oddanie swojego samochodu w jak najlepsze ręce poprzez zostawienie go w autoryzowanym serwisie danej marki. Tam fachowcy dokładnie znają specyfikę marki, a więc najlepiej zajmą się Twoim samochodem. Możesz także udać się do warsztatu, który wykonuje naprawy bez autoryzacji. Ostatnią opcją jest poproszenie o pomoc znajomego, który zna się na motoryzacji. Takie osoby często naprawiają auta “po znajomości” co oczywiście wiąże się z niższymi kosztami naprawy, jednak warto w takim przypadku mieć zaufanie do osoby, której powierzamy nasz samochód. 

Zawód mechanika pojazdów samochodowych z pewnością nie jest łatwy. Jak myślisz, czy wynagrodzenie jest odpowiednie w porównaniu z pracą i wysiłkiem, jaki musi włożyć w wykonywanie swoich zadań mechanik samochodowy?