Jaką instalację PV wybrać?

Jaką instalację PV wybrać?

19 stycznia, 2020 0 przez Redakcja

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej trzeba dokładnie przeanalizować, ile energii potrzebujemy. Wybierając fotowoltaikę dla domu musimy zastanowić się, czy chcemy wykorzystać produkowaną energię tylko na własne potrzeby, czy też chcemy są potem przekazać do sieci EE. W związku z tym mamy do wyboru instalację typu „off-grid” lub „on-grid”. Sprawdź, czym się różnią i wybierz odpowiednią dla siebie.

INSTALACJA TYPU „OFF-GRID”

Ten rodzaj instalacji jest również nazywany instalacją na wyspę. Decydując się na ten rodzaj fotowoltaiki dla domu https://suncrew.pl/ cała wytworzona przez panele fotowoltaiczne energia wykorzystywana będzie w budynku. Oznacza to, że nie możesz oddać nadwyżek produkowanej energii do sieci elektroenergetycznej. Jej nadmiar trafia jednak do akumulatorów poprzez regulator ładowania. Regulator z kolei steruje ładowaniem akumulatorów zabezpieczając je przed przeładowaniem, jednocześnie chroniąc je przed nadmiernym rozładowaniem. Oznacza to, że przy nadmiernie naładowanym przez panel fotowoltaiczny akumulatorze nastąpi odcięcie dopływu prądu do niego. Natomiast przy spadku napięcia akumulatora do wartości minimalnej zostanie od niego odcięta instalacja. Wszystko odbywa się bez twojego udziału. Jeżeli chcesz zamontować fotowoltaikę dla domu i korzystać z energii tylko dla własnych potrzeb ten wybór będzie odpowiedni.

INSTALACJA TYPU „ON-GRID”

W tym przypadku budynek może korzystać zarówno z energii elektrycznej wytworzonej przez sieć jak i panele PV. Konieczne jest jednak założenie 2 liczników energii elektrycznej. Jeden z nich mierzy ilość energii pobranej z sieci (sieciowy), natomiast drugi pozwala na zliczanie energii sprzedanej do sieci (prosumencki). Inwerter (falownik) w takiej instalacji zamienia prąd stały wytworzony przez panele PV na prąd przemienny, dopasowując jednocześnie jego częstotliwość do częstotliwości prądu z sieci. Należy jednak zaznaczyć, że przy braku prądu w sieci układ taki przestaje pracować samodzielnie. W takiej sytuacji falownik zostaje wyłączony, ponieważ nie może samodzielnie wytworzyć odpowiedniej częstotliwości.