Jak liderzy mogą motywować pracowników w miejscu pracy?

Jak liderzy mogą motywować pracowników w miejscu pracy?

19 lutego, 2022 0 przez Redakcja

Czy jesteś menedżerem, który zmaga się z problemem motywowania pracowników w miejscu pracy? Dobra wiadomość, nie jesteś sam. Jest wielu menedżerów, którzy mają ten sam problem, z różnych powodów. Mimo to, istnieje wiele sposobów, aby ponownie rozpalić ogień w swoich pracownikach.

Ludzie są motywowani przez wiele różnych rzeczy. Praca nie jest dla pracowników wszystkim i wszystkim. Nie tak, jak może być dla pracodawców czy właścicieli firm. Kiedy rozmawiasz z dyrektorem generalnym lub przedsiębiorcą, mogą oni powiedzieć, że robią to, co robią, aby “zmienić świat”. Ale często nie jest to rozumowanie dla ich pracowników.

Coś więcej niż pieniądze

Większość zakłada, że pieniądze są największym czynnikiem motywującym w arsenale szefa. Bo przecież każdemu przydałoby się więcej pieniędzy, prawda? Okazuje się, że pieniądze mogą być dobrym motywatorem. Istnieją jednak inne, niepieniężne motywatory, które mogą lepiej zainspirować Twój zespół. Z punktu widzenia organizacji, motywacja pracowników jest niezwykle ważna. Z tego powodu posiadanie pracownika lub menedżera, który potrafi utrzymać motywację pracowników, jest nieocenionym atutem. Są oni cenni, ponieważ pomagają firmie osiągać jej cele, trzymając się swoich zadań. Istnieje kilka kluczowych czynników motywujących, które sprawią, że Twój zespół będzie bardziej energiczny i gotowy do pracy. Ponieważ chcesz mieć zespół, którego nic i nikt nie będzie w stanie zatrzymać. A motywacja jest kluczowym czynnikiem w tworzeniu zespołu marzeń.

Bądź świetnym komunikatorem

Bez świetnych umiejętności komunikacyjnych, liderzy będą mieli trudniejszy czas na motywowanie swojego zespołu. Skuteczna komunikacja jest jednym z kluczy do odblokowania motywacji potrzebnej do zapewnienia otwartej i przejrzystej kultury biurowej, której pragniesz. Oprócz sukcesu, który ostatecznie osiąga się dzięki zwiększonej motywacji.

Kiedy komunikujesz się ze swoim zespołem, upewnij się, że używasz odpowiednich słów, aby przekazać skuteczną wiadomość. Zawsze mów jasno i otwarcie o wszystkim, co należy wiedzieć i czego się od nich oczekuje.

Bądź świetnym słuchaczem

W parze z doskonałymi umiejętnościami komunikacyjnymi idzie umiejętność efektywnego słuchania. Twoi pracownicy mają przemyślenia i opinie, które ich zdaniem mogą poprawić pewne sytuacje w pracy. Jako menedżer, lider i motywator, ważne jest, abyś ich słuchał i brał pod uwagę to, co mówią.

Zawsze powinieneś być przygotowany na słuchanie, kiedy próbujesz motywować pracowników w miejscu pracy. Nawet jeśli nie jest to związane z pracą, dobre lub złe, mogą po prostu potrzebować kogoś, z kim mogliby porozmawiać.

Pielęgnuj życie poza pracą

Pamiętaj, że nie każdy jest tak zmotywowany do pracy, jak właściciel firmy. Zmienianie świata nie zawsze jest tak wysoko na liście, jak może być na liście innych. Aby temu zapobiec, zadbaj o rzeczy, które uważasz, że są potrzebne Twojemu zespołowi. Na przykład, aby ludzie korzystali z urlopu wypoczynkowego, robili rzeczy, które kochają i starali się, aby byli szczęśliwi w pracy. To właśnie ich życie poza pracą daje ludziom energię i motywację do bycia wspaniałymi pracownikami. Pielęgnuj tę stronę, pozwalając im od czasu do czasu nabrać energii.

Bądź sympatyczny

Zasada sympatii, może zostać wdrożona w celu skutecznego motywowania zespołu. Zasada sympatii może być wykorzystana do motywowania Twojego zespołu, ponieważ im bardziej kogoś lubisz, tym bardziej prawdopodobne jest, że dasz się do niego przekonać. Kiedy więc motywujesz swój zespół, upewnij się, że wykonałeś pracę u podstaw, aby znaleźć się po jego dobrej stronie.

Wzajemność

Kolejną zasadą jest zasada wzajemności, która mówi, że jeśli dasz coś od siebie, dostaniesz coś w zamian. Wdrożenie tej zasady, aby zespół był bardziej zmotywowany, jest proste. Jeśli dasz zespołowi odrobinę czegoś, prawdopodobnie dadzą ci coś w zamian. Jeśli jest to coś tak małego jak puszka napoju bezalkoholowego lub wspólny posiłek w piątki, wynagrodzą Cię tym, że będą bardziej zmotywowani do pracy. Może to być tak proste, jak pozwolenie ludziom na jedzenie w ciągu dnia. Oznacza to, że mogą pozostać szczęśliwi i energiczni, podczas gdy Ty będziesz miał z nich dobry pożytek.

Dowód społeczny

Wykorzystanie dowodu społecznego to świetny sposób, w jaki liderzy mogą motywować zespół. Dowód społeczny polega na demonstrowaniu dobrej pracy innych osób, aby potwierdzić to, co robi zespół. Na przykład, uczczenie kogoś w zespole za dobrą pracę zmotywuje innych do osiągnięcia tego samego rodzaju względnego sukcesu. Świętowanie czyjejś pracy, rocznicy pracy lub dużego osiągnięcia to wszystkie sposoby na pokazanie dowodu społecznego. Pozwala to jednostkom poczuć się lepiej ze swoimi działaniami na podstawie tego, co robią inni. W połączeniu z pochwałami, może pojawić się zwiększona motywacja.

Partnerstwo a nie rodzicielstwo

Partnerstwo z pracownikami daje im poczucie współodpowiedzialności. Ten styl zarządzania umożliwia pracownikowi uzyskanie bardziej zmotywowanego stylu pracy, ponieważ czuje on zarówno odpowiedzialność, jak i nagrodę. Przeciwstawny rodzicielski styl zarządzania może być niepożądany dla wielu firm. Poczucie bycia ciągle obserwowanym i karanym bez rzeczywistej odpowiedzialności powoduje, że pracownik jest niezaangażowany i niezmotywowany.

Aby zrozumieć podstawy sposobów motywowania pracowników w miejscu pracy, powinieneś wiedzieć, że nie wszystkie czynniki motywujące są oparte na pieniądzach. Aby być wspaniałym liderem w miejscu pracy, musisz być w stanie zmotywować swój zespół. A ponieważ wszyscy ludzie są różni, musisz znać kilka różnych sposobów, aby to osiągnąć.

Sposoby, dzięki którym pracownicy chcą, abyś utrzymywał ich motywację w pracy

Dla pracodawców, utrzymanie szczęśliwej i zmotywowanej siły roboczej jest jednym z kluczy do sukcesu w biznesie. Wraz ze wzrostem motywacji przychodzi większa produktywność, lepsze morale i te wszystkie ważne wyniki.Jednak zrozumienie, co można zrobić jako pracodawca, aby pomóc w zwiększeniu motywacji jest zupełnie inną kwestią.

Dostawcy artykułów papierniczych i wyposażenia biurowego, firma Viking, zebrała ostatnio wyniki wieloletnich badań oferujących wgląd w potrzeby pracowników. Zebrali oni najbardziej znaczące wyniki badań, co pozwoliło im znaleźć obszary, które wymagają największej poprawy we wszystkich biurach w Polsce.

Zapewnij wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego

Nie da się od tego uciec, zdrowie psychiczne jest kwestią, której wszyscy musimy być świadomi i o której musimy aktywnie rozmawiać. Dla pracodawców odgrywanie aktywnej roli w podnoszeniu świadomości na temat zdrowia psychicznego i oferowanie wsparcia pracownikom, którzy mogą przechodzić trudne chwile, jest niezwykle ważne. Badania dowiodły tego:

  • Spośród 14 000 zapytanych pracowników, 6 na 10 stwierdziło, że ma negatywne myśli na temat swojej pracy przynajmniej raz w tygodniu. Co więcej, 43% twierdzi, że przynajmniej raz w tygodniu odczuwa nieprzyjemny poziom presji, aby odnieść sukces, a połowa pracowników przyznaje, że regularnie pracuje ponad ustalone godziny.
  • Połączenie stresującego środowiska i wydłużonych godzin pracy nie dziwi, że tak wielu pracowników w Polsce ma negatywne myśli na temat swojej pracy.
  • Dla pracowników możliwość porozmawiania z menedżerem w celu uzyskania wsparcia może stanowić mile widzianą pomoc, gdy te negatywne uczucia się pojawią – 65% menedżerów stwierdziło, że zwrócił się do nich członek zespołu w sprawie problemów ze zdrowiem psychicznym.

Niestety, ponad dwie trzecie badanych menedżerów stwierdziło, że nie miało żadnego pomocnego szkolenia na temat zdrowia psychicznego, co oznacza, że byli pozostawieni sami sobie, aby spróbować i zapewnić wsparcie.

Rodzaje uroczystości, które zwiększają motywację pracowników

Każda firma chciałaby, aby jej pracownicy byli zaangażowani i zmotywowani w pracy. Najprostszym sposobem na poprawę tego stanu rzeczy jest organizowanie regularnych uroczystości dla pracowników i z pracownikami, aby zaangażować ich w miejscu pracy. Jest to dość znaczące, gdy kierownictwo zwraca uwagę na proste wydarzenia, które miały miejsce w życiu pracowników, niezależnie od tego, czy są to wydarzenia związane z pracą, czy osobiste. Każdy pracownik musi wiedzieć, że jest doceniany przez swoich przełożonych, a im skuteczniej będziesz w stanie to zrobić, tym lepsze wyniki osiągniesz dzięki ludziom z Twojego zespołu. Nie potrzeba dużej podwyżki czy drogich prezentów, aby pracownicy byli szczęśliwi i zmotywowani. Jednak docenienie ich ciężkiej pracy lub nagrodzenie za osobiste osiągnięcia jest bardzo ważne. Wszystkie te uroczystości nie wymagają miesięcy planowania, ale podejmowany wysiłek jest zawsze doceniany przez pracowników.

Urodziny pracowników

Najłatwiejszym i najprostszym sposobem na zwiększenie motywacji pracowników jest świętowanie ich urodzin.

Podczas gdy niektórzy wolą zachować datę swoich urodzin w tajemnicy, ponieważ nie jest to dla nich wielka sprawa, kiedy postarasz się o tort w ich wyjątkowym dniu (lub sprawisz im małą niespodziankę!), będzie to dla nich wiele znaczyło, ponieważ pracownik uświadomi sobie, że odgrywa ważną rolę w firmie.

Osiągnięcia osobiste

Pamiętaj, że Twoi pracownicy mają również życie osobiste po pracy. Niektórzy z nich mogą mieć małżonków i dzieci, a niektórzy mogą pracować na pół etatu po pracy. Dlaczego więc nie dzielić się miłością, świętując każde małe osobiste osiągnięcie, które się pojawi. To może być nowy dodatek do ich rodziny, ukończenie ich stopnia lub nawet przechodząc licencji helikoptera, że zostały one dzieje na zajęcia w każdym tygodniu.

Rocznice pracowników

Wielu z nas ma tendencję do liczenia lat pracy w firmie po pewnym czasie. Jakkolwiek długo by to nie było, zawsze będzie się to wydawać pracownikom wiecznością, jeśli nie czują się docenieni w firmie. Pamiętaj, że są to ludzie, którzy byli tam dla Ciebie i to oni pomogli Ci rozwinąć firmę. Świętowanie rocznicy pracy pracownika lub jego kamienia milowego jest jednym z tych wydarzeń, które są najprostsze i najłatwiejsze do przeoczenia. Nie ma potrzeby organizowania przyjęcia ani zakłócania całego dnia pracy, ale kilka pomysłowych gestów może okazać się bardzo pomocne. Świętując rocznicę ich zatrudnienia, możesz poinformować każdego pracownika o znaczeniu jego obecności w firmie i o tym, że kolejny rok jego czasu zdecydowanie zasługuje na świętowanie!