Jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka

Jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka

6 lipca, 2018 0 przez Redakcja

Nowy domownik

Kiedy na świecie pojawia się dziecko potrafi wywrócić nasz świat do góry nogami. Młode mamy zazwyczaj korzystają z urlopu macierzyńskiego, żeby pierwsze miesiące życia swojego dziecka spędzić razem z nim. Odpoczywają od pracy i mają czas na zajęcie się domem i dzieckiem. Niestety urlop macierzyński kiedyś się kończy i mama staje przed dylematem. Pojawiają się pytania, jak sobie poradzi, czy ktoś jej pomoże i czy w ogóle jest możliwe pogodzenie pracy z wychowaniem dziecka.

Jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka

Najważniejszym aspektem, który na pewno pomoże podczas powrotu do pracy jest wsparcie bliskich, Jeżeli mamy pewność, że otrzymamy pomoc babci, a ona sama również jest tym faktem zachwycona, to łatwiej będzie pozostawić nam dziecko pod jej opieką. Po wróceniu do obowiązków służbowych będziesz miała mniej czasu na sprzątanie domu czy gotowanie, najważniejsze będzie to, żeby w końcu zobaczyć swoje maleństwo. Ważne jest, aby prędzej uzgodnić z mężem podział obowiązków. Teraz na pewno jego pomoc będzie potrzebna. Przecież oboje musicie zadbać o dom, bo razem w nim przebywacie. Czasami niestety nie mamy nikogo bliskiego, kto mógłby nam pomoc, bo np. mieszka daleko albo mąż również pracuje do późna. Bywa tez, że wychowujemy dzieci jako samotne matki. Może zajść konieczność zatrudnienia niani. Jeżeli już musisz poszukać pani, która będzie się opiekowała Twoim dzieckiem to warto jest najpierw sprawdzić czy już gdzieś pracowała i jakie zdanie na jej temat mają poprzedni pracodawcy. Masz prawo szukać i „przebierać” w ogłoszeniach – przecież oddajesz jej pod opiekę swój największy skarb. A jeżeli nie niania, to może żłobek? Również warto dopytać się dokładnie o placówkę osób, które już posyłają tam swoje dzieci. Jeżeli coś ci nie odpowiada lub niepokoi, nie musisz go wybierać. Oczywiście, zdaje sobie sprawę, że niania czy żłobek wiążą się z kosztami i czasami wybiera się po prostu to, na co nas stać, żeby tylko dziecko miało z kim pozostać podczas kiedy my będziemy w pracy.

Co może dodatkowo pomóc

Jeżeli powrót do pracy i rozstanie z dzieckiem są dla ciebie wyjątkowo trudne, porozmawiaj o tym szczerze ze swoim pracodawcą. Możliwe, że uda Ci się wrócić do obowiązków na pół etatu, przynajmniej na początek i wtedy szybciej będziesz wracała do dziecka. A może część pracy będziesz mogła wykonać w domu i dzięki temu też zyskasz cenny czas dla rodziny? Wszystko jest kwestią dobrego uzgodnienia szczegółów, a myślę, że każdy człowiek powinien spróbować zrozumieć drugiego i w jakimś stopniu dojść do kompromisu.