Jak poradzić sobie z wysokimi długami? Konsolidacja kredytu

Jak poradzić sobie z wysokimi długami? Konsolidacja kredytu

9 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Jak poradzić sobie z wysokimi długami? Konsolidacja kredytu

Z wysokimi długami ciągle zmaga się niestety duży odsetek Polaków. Wynika to z wielu możliwych powodów – łatwego dostępu do różnorodnych pożyczek, złego sposobu rozporządzania pieniędzmi, a także rozmaitych niespodziewanych wydatków.

Rozwiązaniem tego problemu jest konsolidacja kredytu, o której obszerne informacje znaleźć można tutaj – https://poradynacodzien.pl/konsolidacja-kredytu/. Taki sposób na poradzenie sobie z wysokimi długami jest praktykowany od wielu lat, a osoby, które z niego skorzystały, zdecydowanie nie żałują swojej decyzji. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak działa konsolidacja kredytu oraz jakie działania warto podjąć w sytuacji zmagania się z wysokimi długami. Zapraszamy do lektury.

Konsolidacja kredytu – czym jest? 

Pod terminem konsolidacji kredytów kryje się tak naprawdę połączenie posiadanych zobowiązań finansowych. Dzięki konsolidacji jesteśmy w stanie spłacić długi i zamienić je na jeden, który będzie odpowiadał naszym możliwościom finansowym. Kredyt konsolidacyjny działa więc w ten sposób, że bank pożycza nam pieniądze w kwocie umożliwiającej zapłatę wszystkich lub jedynie wybranych przez nas zobowiązań zawartych na niezbyt korzystnych warunkach. Takie rozwiązanie jest również możliwe, kiedy wszczęto wobec nas postępowanie windykacyjne lub komornicze. Dzięki temu możemy uniknąć problemów i nie martwić się brakiem pieniędzy na podstawowe wydatki. 

Kredyt konsolidacyjny umożliwia nam ustalenie wysokości rat, które będą bardziej dostosowane do naszej sytuacji. Możemy spodziewać się przez to znacznego wydłużenia okresu spłaty, jednak w przypadku wysokich długów mimo wszystko warto podjąć taki krok. 

Czego unikać? Jakie działania wdrożyć?

Co jeszcze warto zrobić, wiedząc, że mamy problem z długami? Przede wszystkim nie powinniśmy zapożyczać się w kolejnych bankach lub instytucjach pożyczkowych. Mamy tu na myśli takie kredyty i pożyczki, których celem nie jest oddłużanie. Mogą one sprawić, że nasze problemy się pogłębią, a spłata całego zadłużenia będzie jeszcze trudniejsza. 

Oprócz tego powinniśmy wprowadzić sposoby na oszczędzanie pieniędzy. Warto odkładać nawet niewielkie kwoty i rezygnować z zakupów, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Każdą inwestycję należy wtedy dokładnie przemyśleć i zastanowić się, czy przyniesie nam ona takie korzyści, które w danej sytuacji będą faktycznie opłacalne. Dzięki wprowadzeniu takich zmian w rozporządzaniu pieniędzmi będziemy mogli również szybciej spłacić kredyt konsolidacyjny i pożegnać się z posiadaniem jakiegokolwiek zadłużenia.