Jak przygotować się do otwarcia warzelni serów?

Jak przygotować się do otwarcia warzelni serów?

1 września, 2022 0 przez Redakcja

Wiele osób decyduje się na swój własny biznes. Liczba pomysłów jest naprawdę spora, a wiele interesujących informacji można znaleźć na branżowych forach dyskusyjnych czy w mediach społecznooświatowych. Jednym z oryginalnych projektów jest otworzenie własnej warzelni serów i praca jako serowar. Tylko kim właściwie jest ta osoba? Na czym polega jego praca?

Jak przygotować się do otwarcia warzelni serów?

Przede wszystkim osoba myśląca o takim biznesie, musi posiadać podstawowe informacje odnośnie produkcji serów. Najlepiej zapisać się na kilkudniowy kurs, podczas którego przedstawione zostaną informacje dotyczące produkcji sera. Wiedzę można też zdobyć ze starych książek, na przykład Pana Licznerskiego. W tym biznesie potrzebny jest też dostęp do świeżego mleka, prosto od krowy, więc głównie jest przeznaczony dla osób zamieszkujących wsie. Tworzenie serów pod względem technicznym nie jest trudne, jednak potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Trzeba zakupić: foremki, czujnik temperatury, garnki oraz kilka innych niedrogich przedmiotów. Biznes ten nie ma bariery technologicznej. Bez problemu w Internecie można znaleźć specjalne sklepy, które oferują sprzęt potrzebny dla producentów serów.

Na co zwrócić uwagę przy adaptacji miejsca dla serowara?

Każda osoba, która zastanawia się nad tego typu biznesem, musi wiedzieć, że sterylność i czystość jest tu bardzo ważna. Tyczy się to produkcji sera oraz udoju mleka. Każdy przyszły serowar powinien zapoznać się z wymaganiami prawnymi oraz sanitarnymi. Koszty budowy serowni są powiązane z wielkością, na jaką chcemy działać. Sery najlepiej dojrzewają w 14 st. C oraz wysokiej wilgotności powietrza, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie takich warunków. Potrzebny jest też kocioł warzelny. Przy produkcji na mniejszą skalę możliwe jest zamknięcie się w kosztach kilku tysięcy złotych. Warto pamiętać o zakupie garnków w różnych wielkościach, najlepiej ze stali nierdzewnej, praski oraz foremek do ocieku serów.

Ważne wskazówki

Ważną informacją dla przyszłych serowarów jest to, że czas stanowi istotną sprawę w produkcji sera. Od udoju mleka do jego obróbki powinien być jak najkrótszy. Kolejną wskazówką jest kontrolowanie temperatury. Na smak sera mogą wpłynąć błędy przy warzeniu rzędu 1-3 stopni. To, w jakiej temperaturze będziemy go podgrzewać, zależy głównie od receptury. W innej odbywa się warzenie sera holenderskiego, a w innej sera typu szwajcarskiego.

Rynek serów w Polsce jest rozproszony, dlatego warto w niego zainwestować. Na przestrzeni kolejnych lat powinien znacząco wzrosnąć. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.dobrepomyslynabiznes.pl/jak-zostac-serowarem.