Jak znaleźć motywację do pracy

Jak znaleźć motywację do pracy

29 stycznia, 2020 0 przez Redakcja

Niewiele osób ma możliwość pracy w zawodzie, który ich pasjonuje i wykonywania cały czas tylko interesujących i angażujących czynności. Niemal każda praca wiąże się z mniejszą lub większą nudą i powtarzalnością. W związku z tym nietrudno o stosunkowo szybką utratę wszelkich chęci i zapału, a to z kolei przekłada się na cierpienia codziennie rano przy wstawaniu z łóżka. W takim razie co motywuje do pracy i jak uniknąć szybkiego wypalenia?

Znajdź czynnik powodujący problem

Zastanów się, co dokładnie sprawia, że odczuwasz coraz mniej satysfakcji i przyjemności z pracy. Może jest to kiepska atmosfera lub zbytnio wymagający kierownik. Motywację potrafi zmniejszyć także poczucie bycia nagradzanym nieodpowiednio do swoich umiejętności, doświadczenia i kwalifikacji. Jeśli jesteśmy lojalni wobec pracodawcy, to na ogół oczekujemy od niego tego samego. Zdrada tego zaufania powoduje, że dobry interes firmy przestaje nam leżeć na sercu. Na początku warto szukać prostych rozwiązań. Nie musimy od razu zmieniać pracy – czasem wystarczy prośba o przeniesienie do innego działu lub grupy. Jeśli lubimy obecną pracę, ale po prostu nasze wynagrodzenie jest za niskie i dlatego zastanawiamy się nad jej zmianą, warto zacząć od wystosowania prośby o adekwatną podwyżkę. Nawet jeśli zostanie ona odrzucona, nie jest to wielkim problemem – w końcu i tak myśleliśmy nad znalezieniem nowego, lepszego pracodawcy. Może okazać się, że po wyeliminowaniu nawet jednego niewielkiego problematycznego czynnika nasza motywacja do pracy wróci jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Wyznacz sobie cele

Być może chcesz zostać kiedyś dyrektorem banku, ale najpierw czeka Cię kilka lat w demotywującej, żmudnej i mało prestiżowej bezpośredniej obsłudze klienta. Pozwól, żeby myśl o przyszłym sukcesie pchała Cię do przodu. Napisz bardzo szczegółowy plan i systematycznie zaznaczaj swoje postępy. Każdy krzyżyk zaznaczony przy kolejnym wypełnionym zadaniu, nawet jeśli jest ono niewielkie, powinien dostarczyć uczucie satysfakcji i spełnienia. Ludzie z reguły są mało cierpliwi i jeśli nie otrzymamy nagrody za nasz wysiłek od razu, szybko się demotywujemy. Warto pracować nad swoją cierpliwością i wizualizować sobie spełnienie naszych głównych celów, na które będziemy musieli zapewne jeszcze długo poczekać – na przykład siebie na wymarzonym stanowisku. Jeśli jednak okazuje się, że po prostu nie jest to praca dla nas i skrajnie nas ona frustruje, być może warto jeszcze raz przeanalizować swoją sytuację i zmienić zupełnie branżę. Czasami bez ryzyka nie ma nagrody.

Zastanawiając się, co motywuje do pracy http://twoja-motywacja.pl/blog/co-motywuje-do-pracy/, ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Nie jest wcale tak łatwo znaleźć odpowiednią motywację, ale bez niej z kolei bardzo ciężko jest w ogóle pracować, a co dopiero odnosić jakiekolwiek sukcesy.