Motywacje podjęcia pracy za granicą

Motywacje podjęcia pracy za granicą

23 listopada, 2019 0 przez Redakcja

Zmiany na rynku pracy są czymś naturalnym. Raz rynek bardziej sprzyja pracownikom, innym razem pracodawcom. Obecnie zdecydowanie lepiej mają się pracownicy. Mogą być problemu zmienić pracę na lepszą, jeżeli pierwsza nie satysfakcjonuje ich i nie spełnia ich oczekiwań. Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę. Jakie są motywy postępowania?

Wszelkie możliwe konfiguracje

Różne są motywy wyjazdów do pracy za granicę, różne są okoliczności. Wydaje się, że kiedy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, jednak w tym przypadku absolutnie można włożyć tę teorię między bajki. Oczywiście dla części osób najważniejsze są pieniądze i stan konta. Prawda też jest taka, że trzeba za coś żyć i zarabiać na swoje utrzymanie. Gdyby jednak jedynym motywem wyjazdu były pieniądze, nie byłoby wyjazdów typu au-pair – opiekunki dziecięce, czy wyjazdów do pracy na Camp America lub wolontariaty zagraniczne. Tego typu wyjazdy absolutnie nie należą do wyjazdów zarobkowych, a wciąż jest mają mnóstwo chętnych. Często chętnych jest więcej niż przewidzianych miejsc i rekrutacja decyduje, kto wyjedzie, a kto odpadnie. Nie byłoby tej rywalizacji, gdyby takie wyjazdy nie były dla ludzi interesujące. Do pracy za granicą można wyjechać zarówno samodzielnie jak i z partnerem, a także z całą rodziną, w tym z dziećmi. Dziś wszystko jest możliwe. Praca za granica bez jezyka również, chociaż wydaje się, że jest to trudniejsze niż wtedy, kiedy obcy język mamy w małym palcu.

Co trzeba umieć?

Jakie kompetencje i kwalifikacje trzeba mieć, aby wyjechać do pracy za granicę? Wszystko zależy od tego, czego po takim wyjeździe oczekujemy. Niektórzy poszukują zwykłej, niewymagającej pracy fizycznej – tacy mają największe szanse na sukces i powodzenie wyjazdu. Praca za granicą bez języka nie jest prosta, ale w tym przypadku jest duża szansa na powodzenie przedsięwzięcia. Co innego kiedy nastawiamy się na dużą karierę za granicą. Tutaj znajomość języka obcego jest raczej niezbędna. Także wtedy, kiedy chcemy opiekować się osobą starszą lub dzieckiem. Przecież musimy się z tą drugą osobą komunikować, a bez znajomości podstaw języka będzie to niemożliwe. Bez znajomości języka obcego możemy za to bez wahania jechać do prac fizycznych, takich jak praca przy taśmie czy zbieranie owoców w sezonie. Szczególnie kiedy naszymi przełożonymi będą Polacy, nie musimy niczego się obawiać jeśli chodzi o język obcy. 

Praca za granicą bez znajomości języka jak najbardziej jest możliwa, trzeba jednak mierzyć siły na zamiary. Musimy dokładnie rozważyć czy w naszym przypadku wyjazd się opłaca i wcale nie chodzi tu tylko i wyłącznie o motywację finansową. Czasem wyjazd jednego członka rodziny jest w stanie podźwignąć całą rodzinę z problemów. Są też przypadki, że wyjazd do pracy za granicą staje się przyczyną problemów. Nie jest pewne, jak będzie w naszym przypadku. Wyjazd to poważna decyzja, bo przecież z czegoś trzeba zrezygnować w kraju. Czy to się opłaci? Będzie więcej plusów czy minusów? Czas pokaże i da odpowiedź.