Praca w szkole – co warto wiedzieć?

Praca w szkole – co warto wiedzieć?

11 września, 2021 0 przez Redakcja

System edukacyjny jest kluczowym elementem działania każdego narodu. W związku z tym można być pewnym tego, że nauczyciele byli, są i będą potrzebni. Nie wszystkiego można nauczyć się samemu z podręczników czy zestawów zadań – w większości dziedzin nieocenione jest bezpośrednie wsparcie osoby mającej dobre pojęcie w danym temacie.

Co roku dziesiątki tysięcy osób zastanawiają się nad tym, czy zostanie nauczycielem będzie dla nich dobrym wyborem. Oto zestaw użytecznych informacji, które mogą się takim potencjalnym pracownikom szkół przydać!

Praca w szkole to nie tylko lekcje

Pełnoetatowy nauczyciel spędza przy tablicy 18 godzin w tygodniu, podczas gdy w większości innych zawodów tradycyjny tydzień pracy zamyka się w 40 godzinach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na pracę nauczyciela składa się znacznie więcej czynności niż to, co najbardziej widzi uczeń, czyli same lekcje.

Przygotowanie lekcji, sprawdzanie zadań domowych i sprawdzianów, opracowywanie materiałów naukowych, wprowadzanie ocen do dziennika, prowadzenie wszelkiej maści dokumentacji – to wszystko również zajmuje sporo czasu. Warto także podkreślić, że nie jest prawdą, iż w wakacje, czyli dni wolne od nauki, nauczyciele nic nie robią. Ten beztroski dla uczniów czas wiąże się dla pracowników szkoły z załatwianiem wielu formalności, szkoleniami, kursami i innymi licznymi obowiązkami.

Wszystko to nie zmienia faktu, że praca w szkole jest ciekawą opcją dla tych, którzy nie lubią sztywnych godzin pracy i preferują samodzielne ustawianie sobie grafiku. Chociaż oczywiście w przypadku samych lekcji nauczyciel musi dostosować się do godzin ustalonych przez szkołę, to w przypadku pozostałych obowiązków ma często w dużej mierze wolną rękę.

Gdzie szukać pracy w szkole?

To, czy znalezienie pracy w szkole będzie łatwe, czy nieco trudniejsze, zależy w dużej mierze od lokalizacji i nauczanego przedmiotu. Na niektórych obszarach nauczycieli brakuje, na innych jest ich zaś w nadmiarze.

Jeśli więc chce się podjąć tego typu pracę, najlepszym wyjściem jest śledzenie na bieżąco ogłoszeń wystawianych przez różnych pracodawców, na przykład tutaj: https://www.nuzle.pl/praca-w-szkole.html. Z pewnością wcześniej lub później uda się natrafić na satysfakcjonującą ofertę w preferowanej przez siebie lokalizacji.

Warto wspomnieć, że poszczególne oferty mogą różnić się długością zatrudnienia (szkoły często szukają tak zwanych nauczycieli na zastępstwo), a także wymiarem godzin. Najlepiej dokładnie zapoznać się z treścią ogłoszenia, żeby mieć pewność, że jest ona właśnie tym, czego się aktualnie szuka.