Wycinanie laserowe — postaw na precyzję

Wycinanie laserowe — postaw na precyzję

24 kwietnia, 2023 0 przez Redaktorka Katarzyna

Precyzja wykonania, szybkość i łatwość – to tylko kilka zalet wycinania laserowego. Technika ta pozwala na obróbkę aluminium, stali nierdzewnej i stali czarnej. Kiedy warto skorzystać z wycinania laserowego? Poznaj zastosowania tego rozwiązania. 

Na czym polega wycinanie laserowe?

Wycinanie laserowe to proces usuwania materiału z wykorzystaniem wiązki lasera. Technikę tę stosuje się w wielu różnych dziedzinach, m.in. w przemyśle, medycynie, elektronice oraz w produkcji i przetwarzaniu materiałów. Do najpopularniejszych metod cięcia z wykorzystaniem lasera zaliczają się: cięcia laserowe blach – wycinanie laserowe – wycinanie laserem CNC, cięcie laserowe fiber – usługi cięcia CNC. 

Podczas wycinania laserowego, wiązka lasera jest skierowana na powierzchnię materiału, który ma być usunięty. Energia lasera powoduje, że materiał ulega stopieniu lub parowaniu, a następnie zostaje usunięty z powierzchni za pomocą strumienia gazu lub powietrza. Cięcie laserem ma wiele zalet. Z tego względu jest to atrakcyjny i skuteczny sposób z uniwersalnym zastosowaniem. Dlaczego warto postawić na wycinanie laserowe ? 

Jakie zalety ma cięcie laserem? 

Cięcie laserowe najczęściej stosuje się do obróbki blach. Takie rozwiązanie ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych metod, takich jak cięcie mechaniczne, czy tlenowe. Dlaczego warto postawić na cięcie laserowe?

Rozwiązanie tego typu przede wszystkim wyróżnia się wysoką precyzją. Laserem możesz uzyskać dużo dokładniejsze wzory, a także tworzyć małe otwory i szczeliny. Cięcie laserowe idealnie sprawdzi się w przypadku, gdy potrzebujesz uzyskać bardzo dokładne i niepowtarzalne wyniki. Co więcej, cięcie laserem jest szybkie. Na wykonanie zlecenia nie będziesz musiał/a czekać całymi dniami. Samo cięcie trwa zaledwie kilka sekund, a tym samym metoda laserowa pozwala na zaoszczędzenie czasu i kosztów związanych z wykonaniem konkretnego wzoru. 

Czy wiesz, że cięcie laserem minimalizuje także ryzyko uszkodzenia materiału? Wynika to z charakterystyki metody. Jest ona bezdotykowa, czyli narzędzie nie ma bezpośredniego kontaktu z materiałem, a tym samym jest dużo mniejsze zagrożenie jego uszkodzenia. Ponadto cięcie laserowe możemy zastosować na różnego rodzaju materiałach, nie tylko na blachach. Idealnie nada się w przypadku krojenia aluminium, miedzi, mosiądzu, czy stali nierdzewnej. Co więcej, cięcie laserowe jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów obróbki blachy, gdyż nie generuje odpadów i minimalizuje emisję gazów.