Zagraniczne serniki i pierniki – sprawdź co je wyróżnia

Zagraniczne serniki i pierniki – sprawdź co je wyróżnia

3 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Niektóre domowe ciasta mają swoje odpowiedniki w różnych zakątkach świata. Tak na przykład jest z sernikiem i piernikiem. Jak się okazuje wiele krajów ma swoje własne przepisy na serniki i przepisy na pierniki.

Jak wyglądają serniki w innych krajach?

Sernik nowojorski czy też amerykański to niezwykle kremowy i aksamitny sernik. Jest to ciasto przygotowane ze spodem z pełnoziarnistych ciasteczek oraz masła. Dodatkowo w masie serowej użyty jest delikatny serek typu Philadelphia, a także gęsta śmietana. Daje to efekt aksamitnego i kremowego ciasta, zwykle podawanego bez dodatków.

Sernik jest także popularny w Azji. Azjatycki sernik ma jednak lekką, gąbczastą konsystencję i jest zdecydowanie mniej słodki. Często dodaje się do niego zieloną herbatę machę, liczi lub mango.

Sernik indyjski wypiekany jest z regionalnego sera z cukrem i orzechami.

Filipiński sernik ube jest na bazie pokruszonych krakersów, twarogu i owoców pochrzynu. Dzięki temu ciasto ma fioletowe zabarwienie.

Klasyczny sernik japoński jest lekki jak suflet. Jest to efekt procesu przygotowania w kąpieli wodnej, gdzie miesza się razem mleko, masło i kremowy serek. Następnie taką masę przekłada się do sztywno ubitych białek.

Niemiecki sernik z kwaśnej śmietany tradycyjnie dekorowany jest słodkimi mandarynkami.

Grecki sernik to ciasto, którego receptura nie zmieniła się od wieków, bazując na owczym serze.

Włoskie serniki są na bazie ricotty i mascarpone. Częstym składnikiem jest również miód i kawałki owoców.

Portugalskie serniki są zwykle przygotowywane na zimno, na spodzie z pełnoziarnistych herbatników z gorzką czekoladą, skondensowanym mlekiem, śmietaną kremówką i aksamitnym serkiem.

Szwedzki sernik to ciasto przygotowywane z grudkowatego twarogu z dodatkiem migdałów i marcepanu. Tradycyjnie podawany jest na ciepło z bitą śmietaną i konfiturą borówkową.

Baskijski sernik uznawany jest za jeden z najbardziej kremowych na świecie. Lekki i piankowy, rozpływa się w ustach. Do jego przygotowania używa się lokalnego lekkiego, słonego serka.

Sprawdź również przepisy na serniki w portalu Delektujemy.pl!

Jak zrobić sernik idealny?

Czasami zdarza się, że sernik ładnie wyrośnie po czym opadnie. Aby tego uniknąć najlepiej używać składników w temperaturze pokojowej. Trzeba je więc odpowiednio wcześniej wyciągnąć z lodówki.
Drugą zasadą jest uderzenie blachą w stół. Kiedy mamy już wylaną masę serową, dobrze jest lekko uderzyć blachą, aby pozbyć się powietrza i zapobiec możliwemu opadnięciu ciasta.
Trzecią ważną zasadą jest utrzymanie temperatury pieczenia. Najlepiej aby było to około 160 stopni.
Czwarta zasada to studzenie – około 30 minut sernik musi stać w zamkniętym, ale wyłączonym piekarniku. Dopiero po tym czasie uchylamy drzwiczki piekarnika i studzimy dalej.

Jak wyglądają pierniki w innych krajach?

Lebkuchen to niemieckie pierniki, pieczone od XIII wieku przez mnichów. Są najbardziej podobne do tradycyjnych polskich pierników.
Czeskie perniky są miękkie i puszyste, tradycyjnie wyrabiane w Pardubicach.
Rosyjskie pryaniki są o okrągłym kształcie z lukrowanym wierzchem.
Pepparkakor to szwedzkie pierniki, które są kruche i cienkie. Tradycyjnie wykrawa się w okresie adwentowym i dodaje się do niej czarny pieprz.
Speculoos to holenderskie ciasteczka, zwane ciastkami św. Mikołaja – gdyż są pieczone z okazji 6 grudnia. Są to bogato zdobione prostokąty ze świątecznymi motywami.

Przechowywanie pierników

Przy piernikach ważne jest ich przechowywanie. Dzięki temu mogą być jadalne nawet kilka miesięcy po upieczeniu. Najlepiej przechowywać je w zamkniętym słoiku lub puszce na żywność z uszczelką. Żeby zmiękły można do pojemnika wrzucić kawałek jabłka. Trzeba je jednak codziennie wymienić, aby nie spleśniało i nie popsuło ciastek. Innym sposobem jest włożenie ich do miski, przykrycie ściereczką i odstawienie na dwa dni do wilgotnego pomieszczenia.