Ile zarabia fotograf? Jakie są widełki?

Ile zarabia fotograf? Jakie są widełki?

8 stycznia, 2022 0 przez Redakcja

Ile zarabiają poszczególni fotografowie – w zależności od niszy, w której pracują? Dowiedz się wszystkiego na temat możliwych zarobków fotografa działającego na terenie Polski. 

W tej branży zdecydowanie nie jest łatwo się utrzymać. Ile w takim razie można zarobić, skoro konkurencja jest dość duża? W tym artykule wyjaśnimy między innymi odpowiedź na właśnie to pytanie. Jak branża zmienia się na przestrzeni lat? Jakie problemy może napotkać zarówno początkujący, jak i doświadczony fotograf z wyrobioną własną marką? Jak to wszystko odnosi się do zarobków osoby wykonującej ten specyficzny zawód? Zapraszamy do lektury! 

Fotograf zajmuje się oczywiście wykonywaniem zdjęć – to jest raczej jasne. Jednak warunki, w jakich pracuje to nie zawsze profesjonalne, ciepłe studio, gdzie warunki są idealne. Branże, w których działają fotografowie, układają się na naprawdę długiej liście. Właśnie to jest jednym z czynników, który szczególnie wpływa na wynagrodzenie poszczególnych fotografów. Zarobki mogą wyglądać jeszcze inaczej u fotografa, który jest freelancerem – tak zwanym wolnym strzelcem na rynku pracy. Jak wygląda wynagrodzenie fotografa? Co zrobić, aby moje wynagrodzenie w tej branży było możliwie jak najwyższe? Odpowiedzi na to, i wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury – mamy nadzieję, że zaciekawi Cię, a czytanie skończysz bogatszy o wiele nowych wiadomości czy trików. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czy zarobki fotografa mogą być powyżej standardów? 
 • Ile można zarobić, robiąc zdjęcia?
 • Fotograf – freelancer – jak wyglądają zarobki w jego przypadku?
 • Ile zarabia samozatrudniony fotograf produktowy?
 • Czy fotograf ślubny ma szansę na najlepsze zarobki w branży?
 • Ile zarabia fotoreporter – czy opłaca się być dziennikarzem?
 • Wynagrodzenie miesięczne fotografa a jego obowiązki, poza robieniem zdjęć
 • Jak zostać fotografem?

Czy zarobki fotografa mogą być powyżej standardów?

Aby móc mówić o standardowym wynagrodzeniu fotografa, musimy najpierw ustalić, jak wygląda przeciętne wynagrodzenie fotografa pracującego na podstawie umowy o pracę. Tutaj średnia pensja waha się w granicach około 4000 złotych brutto. Jednak po odjęciu wszystkich obowiązkowych składek i ubezpieczeń, wynagrodzenie fotografa “na czysto” to około 3000 złotych. Nie są to duże pieniądze. Mogłoby się wydawać, że ta branża oferuje dużo lepsze stawki, jednak właśnie taka jest rzeczywistość. Praca na etacie opłaca się dużo mniej, niż samozatrudnienie. Freelancerzy mają dużą szansę na wypracowanie kilkukrotnie większego wynagrodzenia. Jednak nadal pensja zależy także od rejonu, w jakim pracujesz, niszy czy Twojego doświadczenia i umiejętności pracy z klientem.

Ile można zarobić, robiąc zdjęcia?

Wydawałoby się, że robienie zdjęć nie jest ciężką pracą. Jasne – jeśli mówimy tutaj o cykaniu fotek na wakacjach, które potem trafią do rodzinnego albumu. Robienie zdjęć wydaje się być bardzo przyjemną, niezbyt męczącą formą pracy. W końcu nie jest wymagana zbyt ciężka praca fizyczna, ani skomplikowana, specjalistyczna wiedza. Jednak oczywiście – wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma! Branża jest bardzo konkurencyjna. Dziś prawie każdy ma w swoim telefonie aparat, którym może wykonać naprawdę dobrej jakości zdjęcie. Między innymi właśnie to wpływa na fakt, że trudno jest wybić się w branży. Po co mamy zatrudniać fotografów, kiedy sami po przeczytaniu kilku artykułów i obejrzeniu filmów instruktażowych, możemy robić świetne zdjęcia, które wyglądają, jakby wyszły spod ręki profesjonalisty? Zdobycie klienta nie jest łatwe, a to tylko początek ciężkiej pracy fotografa.

Fotograf – freelancer – jak wyglądają zarobki w jego przypadku?

Osoby, które marzą o tym, aby zaistnieć w branży, często zadają sobie pytanie – ile zarabia fotograf freelacer? Jak w każdym przypadku, nie tylko w pracy – początki są najtrudniejsze. W zależności od tego, z jakiego miejsca startujesz, Twoje wynagrodzenie na początku może być stosunkowo mniejsze lub większe, jednak na starcie nigdy nie są to kokosy. Wszystko przychodzi z czasem – po zbudowaniu portfolio i rozpoznawalności wśród potencjalnych klientów, Twoje zarobki zaczną rosnąć. Działalność “wolnych strzelców” na początku może być warta około 3000 złotych. Jak wygląda to z ubezpieczeniami społecznymi? Dla nich i możliwości zarobienia większej sumy pieniędzy warto dodatkowo zatrudnić się na etacie a w międzyczasie budować swoją własną markę. Wszystko zależy oczywiście od zaangażowania.

Ile zarabia samozatrudniony fotograf produktowy?

Nudne, zwyczajne fotografie nie budzą już dziś zainteresowania. Aby stać się fotografem rozpoznawalnym i chętnie zatrudnianym ważne jest, aby zdjęcia miały charakter. Kluczowe jest tutaj “dynamizowanie” kadrów czy ogólna kreatywność. To niesie za sobą konieczność zwiększenia zaangażowania w wykonywaną pracę, co wymusza jeszcze większy wysiłek na fotografach. W każdym zdjęciu cel jest podobny – zaskoczenie odbiorcy i pozostawienie zdjęcia w jego pamięci na dłużej. 

Zarobki fotografa, który pracuje z produktami również wahają się w granicach 3000 zł. Wszystko jednak zależy od tego, dla jakiej firmy pracuje fotograf – im bardziej rozpoznawalna, tym większe wobec niego wymagania, ale również wynagrodzenie. Mówimy tutaj o pracy na umowę. Jak ma się sytuacja w przypadku freelancerów?

Freelancerzy mają możliwość osobnej wyceny każdej z prac i negocjowania stawki, co pozwala im wypracować większe wyniki. Co obejmuje wycena zlecenia?

 • packshot produktów bez stylizacji,
 • zdjęcia do e-booka, książek czy magazynów,
 •  packshot, w którego skład wchodzi wykreowane tło 
 • sesja dla wszystkich produktów danego sklepu czy danej marki 
 • zdjęcia robione w terenie 
 • zdjęcia na stronę internetową, social media, fanapge

Czy fotograf ślubny ma szansę na najlepsze zarobki w branży?

Każda para młoda, która wynajmowała fotografa na ceremonię zaślubin i wesele wie, ile mniej więcej kosztuje taka usługa. Mogłoby się wydawać, że w tej niszy zarobki są całkiem duże. Na forach dyskusyjnych, wśród samych fotografów czy osób korzystających z ich usług zdania są podzielone. Czy fotografia ślubna to żyła złota?

Śluby zazwyczaj odbywają się w sezonie wiosenno-letnim, a więc w okresie od kwietnia do września. Co za tym idzie? Całoroczne zarobki nie do końca oddają wielkość zarobków miesięcznych. Jeśli zsumowalibyśmy zarobki fotografa osiągnięte w sezonie ślubnym, a następnie podzielili je przez liczbę miesięcy w roku, możliwa do otrzymania suma na miesiąc to około 6000 złotych. To około dwa razy więcej, niż wynagrodzenie przeciętnego fotografa pracującego cały rok na umowie o pracę. 

Ile zarabia fotoreporter – czy opłaca się być dziennikarzem?

Fotografowie pracujący dla gazet to zazwyczaj freelancerzy czy osoby prowadzącą jednoosobową działalność opierającą się na wykonywaniu usług, jakimi są robienie zdjęć. Co wpływa na zarobki dziennikarza robiącego zdjęcia? Oczywiście ich jakość i szybkość publikacji. Ważny jest także temat, którego dotyczy zdjęcie oraz to, co dana fotografia przestawia. Im ciekawszy temat i budzące dyskusje zdjęcie – tym większa szansa na zarobienie dużej sumy pieniędzy. 

Redakcje, które cieszą się największą grupą czytelników, często decydują się na zatrudnienie fotografów na stałe. Fotoreporterzy w takim przypadku otrzymują wynagrodzenie na poziomie około 3000 zł. 

Wynagrodzenie miesięczne fotografa a jego obowiązki, poza robieniem zdjęć

Nie należy patrzeć na ten zawód jedynie przez pryzmat zarobków. Chociaż na początku nie są do końca zadowalające, mogłoby wydawać się, że i sama praca nie jest więcej warta. Nic bardziej mylnego! Robienie zdjęć to tylko mała część obowiązków fotografa. Do jego codziennych zajęć nalezy szereg zadań, których nie widzimy lub o nich nie wiemy. Zdjęcie to tylko efekt pracy, na którą składa się:

 • czas na korekty i retusz zdjęć
 • negocjacje stawek 
 • szukanie klientów, reklama
 • podróże 
 • zakup profesjonalnego sprzętu, do którego należy dużo więcej niż tylko aparat
 • praca w weekendy i w nocy, w przypadku fotografa zajmującego się upamiętnianiem różnego rodzaju imprez okolicznościowych 
 • często niekomfortowe, wymagające przystosowania się warunki pracy

Jak zostać fotografem?

Wiesz już, że zarobki fotografa zależne są od wielu czynników. Jak zacząć swoją przygodę w tej branży? Możesz ukończyć szkołę o profilu fotografa lub kursy przygotowujące do wykonywania tego zawodu. Aby wbić się na rynek, warto zadbać o dobrą reklamę w postaci portfolio, co wiąże się często z pracą za bardzo małe stawki lub nawet za darmo. Ważna jest także umiejętność pracy z ludźmi i znajomość obecnych trendów.