Sprzedaż mieszkania z kredytem – najważniejsze informacje

Sprzedaż mieszkania z kredytem – najważniejsze informacje

16 lutego, 2023 0 przez Redaktorka Dominika

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata. Nic dziwnego, że w niektórych przypadkach u kredytobiorcy pojawia się chęć sprzedaży nieruchomości zanim jeszcze kredyt zostanie w pełni spłacony. Czy w takiej sytuacji możliwa jest sprzedaż mieszkania z kredytem? 

Jest wiele powodów, dla których osoba spłacająca kredyt hipoteczny może zechcieć sprzedać obarczone nim mieszkanie. Zapewne w wielu przypadkach jest to spowodowane problemami finansowymi, jednak są również inne czynniki, które doprowadzają do takiej sytuacji. Może to być np. chęć przeprowadzki do innego miasta lub zamiar zakupu innej nieruchomości. Kredytobiorcy często zadają sobie wtedy pytanie, czy sprzedaż mieszkania z kredytem jest w ogóle możliwa. Odpowiedź brzmi – tak, jednak nie zawsze jest to proste. Dużym ułatwieniem w procesie sprzedaży mieszkania jest platforma Nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż nieruchomości. Za jej pośrednictwem możemy sprzedać mieszkanie bez zbędnej przedłużającej się procedury. Sprawdź, na czym polega sprzedaż mieszkania z kredytem. 

Czy sprzedaż mieszkania z kredytem jest możliwa?

Jak najbardziej! Osoba, która chce dokonać takiego kroku, nie jest w żaden sposób ograniczona. Warto przy tym zaznaczyć, że aby sprzedać mieszkanie z kredytem, nie musimy nawet uzyskiwać w tym celu zgody banku. Mieszkanie stanowi bowiem własność kredytobiorcy, który może sam decydować o tym, co stanie się z nieruchomością. Sprzedaż nie jest wyjątkiem od tej zasady. Jedynym krokiem, jaki należy podjąć w związku z kredytodawcą, jest konieczność powiadomienia go o zamiarze sprzedaży nieruchomości. Jest to niezbędne ze względu na potrzebę zdobycia dokumentów, bez których sprzedaż nie będzie możliwa. Oprócz tego musimy się dowiedzieć, jaka kwota kredytu pozostała jeszcze do spłaty.

Możliwe trudności w procesie sprzedaży mieszkania z kredytem

Sprzedaż mieszkania z kredytem może być dobrym sposobem na pozbycie się zobowiązania. W ten sposób możemy bowiem dokonać spłaty reszty zobowiązania z pomocą środków uzyskanych w wyniku transakcji. Wbrew pozorom wcale nie jest to trudna do przeprowadzenia procedura. Jedyną trudnością może być zwiększona ilość formalności. Osoba sprzedająca mieszkanie z kredytem musi bowiem uzyskać wspomniane wyżej zaświadczenie od banku z danymi dotyczącymi pozostałego do spłaty zobowiązania. Oprócz tego powinniśmy zdobyć promesę, która będzie stanowiła zobowiązanie banku do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej po spłacie zadłużenia. Reszta formalności wygląda tak jak w przypadku zwykłej sprzedaży nieruchomości.