Adwokat a radca prawny – czym różnią się te dwa zawody?

Adwokat a radca prawny – czym różnią się te dwa zawody?

12 stycznia, 2022 0 przez Redakcja

Adwokat, taki jak choćby https://adwokat-trochimiuk.pl/adwokat-garwolin/, nie może narzekać na brak zainteresowania swoimi usługami. W życiu każdego człowieka może zdarzyć się prędzej czy później sytuacja, w której będzie potrzebował zasięgnąć porady prawnika. Wśród najczęściej spotykanych przypadków można wymienić kwestie rodzinne (rozwody, separacje) czy spadkowe. Możemy wtedy zastanawiać się, do kogo właściwie powinniśmy się udać. Przechadzając się ulicami dowolnego miasta, można zobaczyć kancelarie adwokackie, ale też kancelarie radców prawnych.

W tym momencie bez wątpienia zaczniemy zadawać sobie pytanie, jaka jest różnica między tymi dwoma zawodami. Czym różnią się radca prawny i adwokat? Czy jeden z nich ma może większe uprawnienia niż drugi? Na te wszystkie pytania udzielimy odpowiedzi poniżej.

Jakie są różnice między radcą prawnym a adwokatem?

Uprawnienia adwokatów i radców prawnych zmieniały się na przestrzeni lat i faktycznie w pewnych okresach różnice między nimi były bardzo znaczące. Obecnie jednak zaczęły się one zacierać, przede wszystkim ze względu na to, że radcy prawni otrzymali nowe uprawnienia, dotychczas zarezerwowane dla adwokatów.

Przede wszystkim chodzi tutaj o to, że zarówno adwokaci, jak i radcy prawni mogą reprezentować swoich klientów w postępowaniach cywilnych, karnych, karnoskarbowych, administracyjnych i podatkowych. Konkretnie w przypadku postępowań cywilnych, administracyjnych i podatkowych mogą być pełnomocnikami klienta, a w sprawach karnych i karnoskarbowych jego obrońcami.

Zakres spraw może być naprawdę różny i nie ma tutaj znaczenia, czy mowa o adwokacie, czy radcy prawnym. Zarówno jeden, jak i drugi może podjąć się np. prowadzenia sprawy rozwodowej czy reprezentowania pracownika w sądzie pracy.

Jest tu jeden wyjątek – radcy prawni nie mogą być obrońcami w sprawach karnych, jeśli pozostają w stosunku pracy (czyli są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę). Jednocześnie trzeba zauważyć, że adwokaci w ogóle nie mogą wykonywać zawodu, jeśli pozostają w stosunku pracy, zaś radcy prawni mają taką możliwość, z uwzględnieniem jedynie opisanego wyjątku.

Co jeszcze różni adwokata i radcę prawnego?

Adwokaci i radcy prawni mają osobne organizacje zawodowe, do których przynależą (każdy adwokat lub radca prawny musi być członkiem takiej organizacji, aby móc pełnić zawód), jako że wciąż te profesje traktowane są jako oddzielne zawody.

Dodatkowo, w sądzie przedstawiciele tych dwóch zawodów występują w żabotach o innych kolorach. W przypadku adwokata będzie to zielony, a radcy prawnego – niebieski. Dzięki temu z łatwością można rozpoznać, z jakiego rodzaju prawnikiem mamy do czynienia.

Wszystko to w praktyce oznacza, że, jeśli zdecydujemy zwrócić się do prawnika o poradę czy pomoc, to nie powinniśmy odczuć szczególnej różnicy między radcą prawnym a adwokatem. Wszystkie wspomniane różnice są albo widoczne tylko z perspektywy prawnika (możliwość lub brak możliwości utrzymywania stosunku pracy, inna organizacja zawodowa) albo mają jedynie charakter wizualny (chodzi tu m.in. o kolor żabotu).