Minikoparka a roboty ziemne – najważniejsze informacje, które warto znać

Minikoparka a roboty ziemne – najważniejsze informacje, które warto znać

15 stycznia, 2022 0 przez Redakcja

Roboty ziemne to nieodłączny element wszelkiej maści prac budowlanych i nie tylko. Wykonuje się je przy oczyszczaniu terenów zielonych, budowach domów i innych nieruchomości, wykopywaniu basenów i nie tylko. Do ich realizacji wykorzystuje się szereg różnorodnych maszyn.

W tym artykule chcielibyśmy skupić się konkretnie na takim sprzęcie, jak minikoparka, głównie z uwagi na jej użyteczność i uniwersalność. Wszystkiego, co najważniejsze o tym urządzeniu dowiecie się czytając dalej!

Co to minikoparka i do czego służy?

Minikoparka jest, jak sama nazwa już sugeruje, uniwersalną koparką hydrauliczną o wielu zastosowaniach. Trzeba zaznaczyć, że poszczególne minikoparki mogą znacząco się różnić, z uwagi na możliwość wymiany osprzętu roboczego w zależności od potrzeb, a także opcję zastosowania różnego typu łyżek oraz gąsienic.

Jakie roboty ziemne wykonuje się minikoparką?

Minikoparki wykorzystuje się w wielu różnych robotach ziemnych. Do tych, przy których te urządzenia spisują się najlepiej, można zaliczyć wyrównywanie i formowanie terenów (szczególnie tych o niewielkiej powierzchni), prace rozbiórkowe czy usuwanie drzew.

To także doskonała maszyna, z której warto skorzystać, jeśli planujemy wykonać wykopy pod kostkę brukową, fundamenty pod nieruchomość bądź wszelkiej maści przyłącza, na przykład wodne czy kanalizacyjne. Z uwagi na swoją budowę, minikoparka dobrze poradzi sobie przede wszystkim na lekkim gruncie. Niestraszne są jej miejsca trudno dostępne dla większych sprzętów.

Kto powinien operować minikoparką i ile kosztuje ta usługa?

Minikoparka to nie zabawka, a wciąż sporych rozmiarów urządzenie, którego obsługa wymaga odpowiednich umiejętności i doświadczenia. Na szczęście solidna firma roboty ziemne w Grudziądzu wykona kompleksowo – wynajmuje urządzenia wraz z wykwalifikowanymi operatorami, nie trzeba więc martwić się o to, kto usiądzie za sterami minikoparki.

Jeśli chodzi o cenę takiej usługi, to trudno wskazać ją jednoznacznie, ponieważ wpływa na nią szereg czynników. Istotna może być lokalizacja, to, jaka dokładnie minikoparka będzie potrzebna (jak już wspomnieliśmy, istnieją jej różne rodzaje) i jakie działania będą przy jej pomocy wykonywane.

Ogółem mówiąc, trzeba przygotować się na stawki rzędu 100 złotych za godzinę wynajmu minikoparki wraz z operatorem, nie należy jednak traktować tej kwoty wiążąco. Może ona być wyższa lub niższa w zależności od okoliczności. Najlepiej więc skontaktować się bezpośrednio z firmą oferującą wynajęcie minikoparki, przedstawić jej szczegóły zlecenia i poprosić o wycenę.