Strona wolno się ładuje? Sprawdź, co może być przyczyną!

Strona wolno się ładuje? Sprawdź, co może być przyczyną!

30 stycznia, 2021 0 przez Redakcja

Wolno ładująca się strona internetowa jest problematyczna pod wieloma względami. Przede wszystkim zniechęca użytkowników, którzy w skrajnych przypadkach mogą nawet całkowicie zamknąć kartę, jeśli ładowanie będzie trwało zbyt długo.

Jest to szczególnie problematyczne, jeśli mówimy o sklepie internetowym czy innej witrynie, w której odwiedzający „skaczą” między podstronami. Jedna wolno ładująca się podstrona jest uciążliwa, ale nie aż tak bardzo, jak w sytuacji, kiedy użytkownik chce przejrzeć wiele podstron i za każdym razem musi czekać po kilka sekund.

Zbyt wolne ładowanie się witryny jest także złe pod względem SEO i zmniejsza szanse na znalezienie się na szczycie wyników wyszukiwania. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy i jak sobie z tym poradzić? Wszystko tłumaczymy poniżej. Zapraszamy!

Przyczyną wolnego ładowania może być słaby hosting

Hosting można wykupić, w zależności od oferty znajdującej się na danej stronie, w pakiecie z domeną lub osobno. Jest on niezbędny, aby witryna była widoczna dla użytkowników 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Między innymi od hostingu zależy, jak szybko będzie ładowała się nasza strona internetowa. Jeśli serwery hostingodawcy są ulokowane w innym kraju niż zamieszkuje większość użytkowników, używa on słabych procesorów lub przestarzałych dysków (na przykład dysków HDD czy dysków SSD wolniejszego typu), to możemy spodziewać się wolnego ładowania się witryny.

Bardzo słabymi prędkościami charakteryzują się przede wszystkim hostingi darmowe, dlatego też powinniśmy ich unikać. Szczególnie, jeśli chcemy prowadzić stronę firmową czy sklep internetowy – zdecydowanie nie możemy w takim przypadku pozwolić na jakiekolwiek mankamenty, które mogłyby odepchnąć potencjalnych klientów od naszego portalu.

Jak rozwiązać ten problem? Zamień hosting na lepszy

Na szczęście rozwiązanie problemu z hostingiem jest relatywnie proste. Szczególnie, jeśli zbliża się koniec naszej umowy z dotychczasowym hostingodawcą. Możemy po prostu przenieść się do innej firmy, oferującej lepszą jakość usług w niższej cenie. Obecnie w Polsce usługi hostingowe oferuje stosunkowo wiele firm, więc każdy powinien być w stanie znaleźć dobrą opcję dla siebie.

Korzystny hosting, na przykład hosting w Hostinghouse.pl, nie musi wcale być drogi. Dodatkowo, jeden hostingodawca oferuje zazwyczaj kilka pakietów, różniących się na przykład dostępnym transferem lub przestrzenią dyskową. Dzięki temu, jeśli obecny pakiet okaże się niewystarczający, nie musimy zmieniać hostingodawcy, a możemy po prostu przejść na wyższy pakiet.