Czy audyt organizacyjny przedsiębiorstwa jest mi potrzebny?

Czy audyt organizacyjny przedsiębiorstwa jest mi potrzebny?

17 listopada, 2023 0 przez Redaktorka Justyna

Bardzo często audyt kojarzony jest z czymś, co wzbudza strach i niepokój. Oczywiście, zatrudnianie specjalistów z zewnątrz po to, aby dokładnie analizowali wykonywane przez nas procesy na pierwszy rzut oka nie wydaje się być komfortowe. Warto jednak wiedzieć, że w rzeczywistości audyt organizacyjny przedsiębiorstwa jest świetnym sposobem na rozwój firmy.

Zdarza się, że pewne procesy czy też obszary firmy nie funkcjonują prawidłowo, a ich identyfikacja z wewnątrz jest niezmiernie trudna. Skupieni na swoich codziennych zadaniach nie zawsze dostrzegamy mankamenty oraz potencjalne możliwości rozwoju naszej organizacji. Wyniki osiągane przez firmy zależą od zróżnicowanych czynników, dlatego każdy audyt organizacyjny przedsiębiorstwa wymaga indywidualnego podejścia. Niemniej jednak cel każdego audytu jest taki sam – znalezienie sposobu na usprawnienie efektywności operacyjnej firmy.

Jakie są zalety audytu organizacyjnego przedsiębiorstwa?

Przede wszystkim to, że bierze w nim udział niezależny specjalista z zewnątrz. Niewidoczne dla przedsiębiorcy aspekty mogą zostać szybko zauważone i zaadresowane, co stanowi podstawę do przeprowadzenia pozytywnych zmian. Audyt organizacyjny przedsiębiorstwa nie skupia się na wytykaniu błędów, ale przede wszystkim na optymalizacji działań firmy.
Doświadczony specjalista potrafi zebrać pożądane informacje oraz przeanalizować je w taki sposób, aby udzielić odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące bolączek, z którymi zmaga się organizacja. Audytor powinien reprezentować indywidualne, a zarazem holistyczne podejście do każdej firmy, gdyż tylko szeroka perspektywa pozwala na zauważenie najistotniejszych problemów.
Decydując się na audyt organizacyjny przedsiębiorstwa dowiesz się jak przedstawia się ogólna kondycja Twojej firmy oraz jakie działania podjąć, aby poprawić jakość jej funkcjonowania. Zewnętrzny specjalista skupia się m.in. na:

  • nieprawidłowo/nieefektywnie działających obszarach firmy;
  • ograniczeniach rozwojowych;
  • potencjalnych szansach, które pozostają niezauważone;
  • sposobach komunikacji.

Kto powinien skorzystać z audytu organizacyjnego przedsiębiorstwa?

Jest to znakomite rozwiązanie dla firm, które chcą się rozwijać i elastycznie reagować na wszelkie niedociągnięcia np. w zakresie funkcjonowania niektórych procesów. Bez względu na to czy chcesz wprowadzić usprawnienia czy zredukować koszty prowadzenia działalności, współpraca z doświadczonym audytorem może okazać się dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Poszukując rzetelnego specjalisty mającego na koncie wiele pomyślnie przeprowadzonych audytów organizacyjnych przedsiębiorstwa z pewnością warto sprawdzić portfolio Piotra Tomalaka. Jest to ekspert legitymujący się ponad 25-letnim doświadczeniem w zakresie zarządzania zmianami w organizacjach zlokalizowanych na terenie całego kraju. Sprawdź, jak usługa audytu organizacyjnego może odmienić oblicze Twojej firmy i już dziś zrób pierwszy krok ku wprowadzeniu pozytywnych zmian.