Rozwody w Polsce

Rozwody w Polsce

26 marca, 2019 1 przez Redakcja

Czy wiesz, że każdego roku wzrasta w Polsce liczba rozwodów, które zostają zatwierdzone przez sądy? Okazuje się, że rocznie toczy się średnio nawet 65 000 takich postępowań. Specjaliści potwierdzają, że wraz z coraz lepszą sytuacją finansową kobiet i ich wzrastającą świadomością w kwestii niezależności, rozwodów będzie jeszcze więcej.

Dlaczego się rozwodzimy?

Dzisiaj nie szukamy rozwiązań problemów, nie chcemy dochodzić do porozumienia, nie pracujemy nad związkami. Decydujemy się raczej na najprostszą opcję, czyli rezygnację z instytucji małżeństwa. Zatraciliśmy wartości, jakimi kierowały się poprzednie pokolenia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu rozwód był tematem tabu, nawet powodem wielkiego wstydu. Rozłam małżeństwa uznawano za życiową porażkę. Dzisiaj sądowe zakończenie małżeństwa jest sprawą normalną, zupełnie nie rozpatruje się jej w kategoriach rodzinnej katastrofy.

Należy też zwrócić uwagę na współczesną sytuację kobiet. O ile jeszcze do niedawna te były najczęściej uzależnione od mężczyzn, nie pracowały, ale raczej zajmowały się domem, a głównym żywicielem rodziny był mąż, dzisiaj panie są aktywne zawodowo, przejmują stery. Stając się niezależne, mają też o wiele większe potrzeby, ale i wymagania. Nie godzą się na złe traktowanie, ani nawet brak porozumienia z partnerem. Bardzo często uznaje się, że o wiele lepiej się rozstać aniżeli tracić życie w nieszczęśliwym bycie. To powody, dla których składane są pozwy rozwodowe.

Jak przebiegają rozwody?

Już na pierwszej rozprawie sądowej można otrzymać rozwód, jeśli tylko małżonkowie są zgodni co do decyzji o zaprzestaniu trwania małżeństwa i prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego. Jeszcze lepsza sytuacja istnieje wtedy, gdy małżonkowie nie dorobili się wspólnego majątku, który trzeba podzielić ani nie mają dzieci. W takich sprawach nie trzeba nawet współpracować z adwokatem.

Inaczej kwestie rozwodowe wyglądają, jeśli jedno z małżonków nie zgadza się na rozłam małżeństwa, do podziału jest majątek sporej wartości albo kiedy trzeba zdecydować o przejęciu opieki nad dzieckiem. W przypadku takich spraw zaleca się współpracę z adwokatem, dla którego specjalizacją są właśnie rozwody. Olsztyn, Warszawa czy każde inne miasto w Polsce dysponuje profesjonalnymi kancelariami, w których takich można znaleźć.

Pamiętajmy również, że rozwód może być traumą, a adwokat pomoże przejść przez cały proces na najbardziej komfortowych warunkach. To on reprezentuje przed sądem, on staje się pełnomocnikiem, który przedstawia warunki rozwodu, on również negocjuje i prowadzi mediacje. To Doskonała opcja w przypadku, kiedy małżonkowie nie potrafią się porozumieć albo wyrządzone krzywdy nie pozwalają im na ustalenie najlepszych opcji zakończenia wspólnego życia. To również adwokat jest w stanie wywalczyć wymierne korzyści, jakie wiążą się z rozwodem i podziałem dóbr majątkowych pomiędzy małżonkami.