Kredyt dla spółki z o.o. – co warto o nim wiedzieć?

Kredyt dla spółki z o.o. – co warto o nim wiedzieć?

15 lipca, 2020 1 przez Redakcja

W każdej nawet najlepiej zarządzanej firmie może w pewnym momencie pojawić się potrzeba zaciągnięcia kredytu. Dodatkowe środki finansowe mogą przydać się podczas inwestycji lub chwilowych problemów finansowych, które są spowodowane załamaniem rynku. W przypadku prowadzenia spółki niezbędne będzie zaciągnięcie kredytu dla firm. Zobacz, co warto o nim wiedzieć.

Warunki otrzymania kredytu dla spółki

Warto wiedzieć, że aby otrzymać kredyt dla spółki, trzeba spełnić kilka podstawowych wymagań, które stawia przed nami bank. Czasem będzie to nie lada wyzwanie nawet dla bardzo dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Do głównych wymogów można zaliczyć: wysokie obroty, niezaleganie ze składkami w ZUS i US, dobrą zdolność i historię kredytową, odpowiedni staż działalności oraz zabezpieczenie.

Jeśli spółka osiąga wysokie obroty, to jest to znak dla banku, że funkcjonuje ona prawidłowo i nie będzie miała problemów ze spłatą długu. Nawet jeśli dotknęły ją chwilowe problemy finansowe, to i tak będzie ona wiarygodna dla banku. Bardzo ważne jest też niezaleganie z opłaceniem składek do urzędów. Aby to sprawdzić, bank może poprosić o okazanie zaświadczenia.

Im wyższa jest kwota kredytu, który chce otrzymać spółka, tym większe wymagania będzie miał bank. To całkiem zrozumiałe, ponieważ nie może on podejmować zbyt dużego ryzyka, udzielając komukolwiek pieniędzy.

Zgoda na kredyt dla spółki – kto musi ją wyrazić?

Osobą, która zarządza działaniami spółki, na co dzień jest jej prezes. Jeśli kwota kredytu https://habzafinanse.com.pl/kredyt-dla-spolki/, który chce on zaciągnąć, nie przekracza połowy kapitału zakładowego, to może on samodzielnie podjąć decyzję o zaciągnięciu kredytu. Jeśli jednak kwota kredytu przekracza połowę kapitału zakładowego, to zgodę będzie musiała wyrazić Rada Nadzorcza Spółki.

Kredyt dla spółki a zabezpieczenie

Bank może wymagać od spółki zabezpieczenia kredytu w postaci hipoteki, zastawu ogólnego lub poręczenia. Najczęściej niezbędne jest to, gdy spółka nie ma wystarczającej zdolności kredytowej lub nie spełnia innych wymagań, które stawia przed nią bank.

Kredyt dla spółki bez zabezpieczenia również jest możliwy, jednak spółka musi mieć wysokie obroty w ostatnim czasie oraz odpowiednio długi staż na rynku. Wiele zależy również od kwoty, o jaką został złożony wniosek. Jak wiadomo, im będzie ona większa, tym więcej wymagań trzeba spełnić, aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową. Kredyt dla spółki z o.o. jest coraz popularniejszym produktem finansowym w Polsce i może pomóc wielu przedsiębiorcom.