Gra na giełdzie – od czego zacząć inwestowanie?

Gra na giełdzie – od czego zacząć inwestowanie?

24 stycznia, 2022 0 przez Redakcja

Gra na giełdziedla wielu osób stanowi wiedzę tajemną i wydaje się być bardzo skomplikowanym zajęciem. Tak naprawdęinwestowanie na giełdziejest obecnie dostępne dla każdego. Co powinna wiedzieć osoba początkująca, zanim zdecyduje się na inwestowanie swoich środków?

Gra na giełdzie dla osób początkujących

Inwestowanie na giełdziew przypadku osób, krów zaczynają swoją przygodę, warto zacząć od wyjaśnienia podstawowych definicja, a także w jaki sposób działa giełda. Giełda to miejsce, gdzie spotykają się osoby oraz instytucje, które chcą kupić albo sprzedać obligacje, akcje, certyfikaty, a także inne papiery wartościowe. Inwestorami są właśnie osoby, które kupują i sprzedają papiery wartościowe. Osoba w postaci inwestora, która kupuje instrumenty finansowe, liczy na zysk pod postacią dywidendy, odsetek albo wzrostu ceny zakupionego aktywa. Inwestuje się tylko w celu uzyskania zysku.

Aby zacząćinwestowanie na giełdzie, należy założyć rachunek maklerski w licencjonowanym przez Krajowy Nadzór Finansowy domu maklerskim. Jest to niezbędny pośrednik między inwestorami, ponieważ nie można kupić bezpośrednio na Giełdzie Papierów Wartościowych. Dom maklerski kupuje oraz sprzedaje akcje na giełdzie właśnie na zlecenie klientów i zapisuje liczbę kupionych aktywów na indywidualnym rachunku inwestycyjnym.

Gra na giełdzie – jak zacząć inwestować?

Granie na giełdzieto niełatwa sztuka. Zanim inwestor postawi swoje pierwsze kroki, powinien w szczególności poznać siebie i dopasować strategię inwestycyjną do własnej osobowości. Dla osób, które przekonane są o swojej racji, rynki bywają bezlitosne. Nie ma pewnych transakcji oraz pewnego zysku. Inwestor zawsze musi być przygotowany na to, że jego prognozy się nie sprawdzą.

Z kolei dyscyplina związana jest z umiejętnością trzymania się fundamentalnych założeń, którymi inwestor kieruje się w trakcie dokonywania transakcji. Dzięki niej można odciąć się od emocji i kierować zdrowym rozsądkiem.

Gra na giełdziezawsze związana jest z ryzykiem (więcej o grze giełdowej i wszystkim, co się z tym wiąże m.in. tutaj: https://poradynacodzien.pl/gra-na-gieldzie/). Nawet obligacje, które przez większość uważane są za bezpieczne instrumenty finansowe, mogą przynieść wysokie straty. Warto również wiedzieć, żeskuteczne inwestowanie na giełdzie, związane jest także z dużą liczbą informacji, które będą napływać do inwestora w każdym dniu. Dobry gracz powinien zawsze orientować się w najnowszych trendach, a także analizować oraz przetwarzać dane.

Wybór strategii

Ważnym elementem dla gracza są strategie, które wcześniej wybrał. W celu zwiększenia trafności podejmowanych decyzji, niezbędne jest wyciszenie emocji oraz skupienie się na merytoryce. Wybór właściwej strategii inwestycyjnej, uzależniony jest od wielu czynników, np. założonych celów, czy tego, jak wysokie ryzyko gracz jest w stanie podjąć.

Inwestorzy giełdowi dzielą się na dwie grupy – zwolenników analizy fundamentalnej oraz technicznej technicznej. Wybór sposobu analizy danych oraz informacji, powinien być poprzedzony przynajmniej podstawową wiedzą na temat obu analiz.

Wybór celów i dążenie do ich spełnienia

Gdy gracz zdecydował się już nainwestowanie na giełdzie, powinien postawić sobie pytanie – ile chce zarobić i w jakim czasie, przy czym cele te powinny być realne do osiągnięcia. Poprzeczka, jaką postawi sobie gracz, powinna go motywować. Oczywiście celem obecności gracza na rynku jest tylko i wyłącznie zysk – nie ma znaczenia w jaki sposób zostanie on osiągnięty. Oczekiwaną stopę zwrotu z inwestycji ustala się indywidualnie, jednak pamiętać o tym, że wyższa stopa zwrotu związana jest z większym ryzykiem inwestycyjnym.

Gra na giełdzie -kilka wskazówek dla inwestorów

Zanim inwestor zacznie lokowanie swoich środków na giełdzie, powinien poznaćkilka wskazówek, które w szczególności przydadzą się osobom początkującym.

  • Środki przeznaczone na inwestycje. Inwestor powinien grać jedynie tymi oszczędnościami, które jest gotów stracić. W żadnym wypadku nie powinien myśleć o graniu pożyczki pod kupno instrumentów finansowych. Nie warto dawać się zwieść pokusom. Do rynku należy podejść z pokorą i inwestować jedynie te pieniądze, które można stracić bez obciążenia budżetu domowego.
  • Zdobywanie wiedzy. W tym przypadku zasada jest prosta.Skuteczne inwestowanie na giełdziezwiązane jest z ciągłym poszerzaniem wiedzy, analizowania i zbierania doświadczeń. Granie z zyskiem wymaga wiedzy, obycia i doświadczenia. Nie da się tego przeskoczyć, więc jeżeli gracz nie jest gotowy poświęcić czasu ani swój rozwój, powinien dać sobie spokój z graniem na giełdzie.
  • Cierpliwość.Gra na giełdziewymaga cierpliwości. W swojej karierze inwestycyjnej, gracz będzie tracił i zyskiwał – wygląda to podobnie do sinusoidy. Giełda funkcjonuje na zasadzie cyklicznej. Po spadkach jest odbicie, kolejna hossa, itd. Nie należy się zatem poddawać i po pierwszym niepowodzeniu rezygnować z inwestowania. Należy przestać traktować osobiście swoje wyniki i starać się coraz lepiej zarządzać swoją inwestycją.

Granie na giełdzieniestety wiąże się z wysokim ryzykiem utraty środków. Aby je zminimalizować, należy wdrożyć kilka ważnych zasad i odpowiednio przygotować się przed dokonywaniem Inwestycji.