Jakie są nowe trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi? 

Jakie są nowe trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi? 

22 sierpnia, 2023 0 przez Redaktorka Katarzyna

Świat pracy stopniowo ulega rewolucji. Największe zmiany mogliśmy zaobserwować w trakcie pandemii, gdy wiele firm zrozumiało, że praca zdalna i tak zwany home office, wcale nie są takie złe. Jednak przeobrażenia niosą ze sobą także nowe oczekiwania pracowników.  Dla współczesnych firm kluczowe jest dostosowywanie się do tych potrzeb, aby skutecznie przyciągać, rozwijać i utrzymywać najlepszych pracowników. Jakie są nowe trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi? 

Rozwój pracowników wpływa na rozwój firmy 

Szukasz najnowszych informacji o biznesie i zarządzaniu? Poznaj portal wzr. Znajdziesz tam merytoryczne artykuły pełne wiedzy. Między innymi także o zarządzaniu zasobami ludzkimi. A jakie trendy w tym temacie możemy zaobserwować w roku 2023? 

Coraz więcej firm koncentruje się na zrównoważonym zarządzaniu talentami, czyli identyfikowaniu, rozwijaniu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Wspieranie ich rozwoju kariery, śledzenie postępów oraz tworzenie indywidualnych ścieżek rozwoju staje się priorytetem. Rozwijający się i zadowolony pracownik to także lojalny pracownik. Stawiając więc na jego utrzymanie, możesz skompletować zaangażowany i zgrany team. 

Firmy również zdają sobie sprawę, że zapewnienie pracownikom możliwości godzenia pracy z życiem osobistym przekłada się na większą produktywność i zaangażowanie. Flextime, praca zdalna oraz elastyczne rozkłady czasu pracy stały się ważnymi aspektami polityki personalnej. Oczywiście są zawody, w których określone godziny pracy są nie do przeskoczenia. Jednak w przypadku obowiązków biurowych, redaktorskich, czy przy różnych zawodach kreatywnych zamknięte ramy czasowe nie są konieczne, co więcej mile widziane. 

Jakie są nowe trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi? 

Wspieranie różnorodności i inkluzji staje się nie tylko kwestią moralną, ale też biznesową. Firmy doceniają, że zróżnicowany zespół przynosi różnorodne perspektywy, co może prowadzić do większej innowacyjności i lepszych wyników finansowych.

Wraz ze wspieraniem różnorodności idą umiejętności miękkie. Czyli takie, jak komunikacja, współpraca, kreatywność i empatia. To one nabierają coraz większego znaczenia. Firmy inwestują w szkolenia mające na celu rozwijanie tych kompetencji u pracowników. Dzięki temu możesz uzyskać szanujący się nawzajem i zgrany zespół. 

Co więcej, w 2023 roku tradycyjne systemy ocen pracowniczych często ustępują miejsca podejściu opartemu na określaniu celów i regularnej, otwartej komunikacji między pracownikami a ich przełożonymi. Do tego dobrostan pracowników staje się priorytetem. Firmy oferują programy wellness, które obejmują opiekę zdrowotną, aktywność fizyczną, wsparcie psychiczne oraz inne inicjatywy mające poprawić ogólną jakość życia pracowników.

Nowe trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi nieustannie kształtują się pod wpływem zmieniającego się otoczenia biznesowego i społecznego. Firmy, które umiejętnie dostosowują swoje strategie ZZL do tych trendów, będą miały większą szansę na przyciągnięcie i utrzymanie najlepszych talentów oraz osiągnięcie sukcesu w dynamicznym środowisku biznesowym.