Miód pszczeli — naturalne, płynne złoto o wielu właściwościach

Miód pszczeli — naturalne, płynne złoto o wielu właściwościach

28 lipca, 2023 0 przez Redaktorka Justyna

Miód to słodki produkt spożywczy wytwarzany w naturalnych warunkach. Jego produkcją zajmują się pszczoły, które od świtu do zmierzchu pokonują spore odległości w poszukiwaniu pyłku i nektaru kwiatów. Płynne złoto jakim jest miód, nie powstaje jednak z samych tych składników. Do produkcji niezbędne są również pszczele enzymy.

Jak powstaje miód pszczeli?

Miód pszczeli powstaje dzięki wyjątkowemu procesowi zbierania nektaru i pyłku z kwiatów, jego przerobienie przez pszczoły oraz przechowywaniu w plastrach. Proces ten składa się z następujących etapów:

  1. Zbieranie nektaru i pyłku, które pszczoły robotnice zbierają z wnętrza kwiatów. Co ciekawe późniejszy kolor miodu zależy od tego, z jakiej rośliny owady zbiorą nektar i pyłki.
  2. Przerobienie nektaru, który pszczoły magazynują. Na tym etapie dodają one enzymy ze swojej śliny, które przetwarzają cukry zawarte w nektarze. Dzięki temu cukier składający się głównie z glukozy i fruktozy staje się mniej podatny na zepsucie.
  3. Składanie miodu w plastrze i odparowanie z niego wody. W tym celu pszczoły machają skrzydełkami, dzięki czemu miód staje się bardziej gęsty i skoncentrowany.
  4. Suszenie i dojrzewanie. Pszczoły zakrywają komórki miodem, a następnie rozpoczynają pracę nad suszeniem i dojrzewaniem miodu. W czasie tego procesu modowi są nadawane odpowiednie właściwości smakowe, zapachowe i konsystencja.
  5. Zbieranie miodu. Gdy miód jest gotowy, pszczoły pokrywając go warstwą wosku i zamykają komórki plastra. W ten sposób miód zostaje przechowywany w ulu jako pokarm dla roju.
  6. Zbiór miodu przez pszczelarza. Gdy plastry są wypełnione miodem, pszczelarze mogą zebrać miód ze swojego ula. Pszczoły mogą wciąż utrzymać odpowiednią ilość miodu dla swoich potrzeb, a nadmiar zostaje wykorzystany przez pszczelarza.

Warto podkreślić, że produkcja miodu jest niezwykle pracochłonnym i złożonym procesem dla pszczół. Dlatego tak ważne jest dbanie o pszczoły i ich siedliska, aby wspierać ich zdrowie i przetrwanie, a także zapewnić kontynuację produkcji tego wyjątkowego naturalnego słodzika.

Dlaczego warto spożywać miód?

O zdrowotnych właściwościach miodu wiedziano już w starożytności. Wykorzystywano go w celach leczniczych. Pszczeli produkt używano również do produkcji kosmetyków oraz jako środek konserwujący. Od tego czasu niezbyt to się zmieniło, ponieważ miód dalej wykorzystywany jest do osłodzenia dań oraz różnych napojów. Oprócz tego płynne i naturalne złoto — w zależności od rodzaju — wykazuje niezwykłe lecznicze właściwości.

Miód pszczeli wzmacnia organizm, działa antybakteryjne, a przy tym wspomaga leczenie przeziębień oraz przyspiesza gojenie ran. Jego regularne spożywanie obniża ciśnienie krwi, zapobiega miażdżycy i pozytywnie wpływa na metabolizm komórkowy oraz układowy. Miód doskonale wpływa na poprawę pracy serca — sprawdza się szczególnie dobrze przy arytmii. W przypadku układu krwionośnego zapobiega powstawaniu zakrzepów i reguluje krzepliwość krwi.

Aby cieszyć się lepszym zdrowiem, wystarczą zaledwie 2-3 łyżki miodu dziennie, które można dodać np. do ulubionej herbaty.