Powołanie kluczem do sukcesu – Jak zostać nauczycielem

Powołanie kluczem do sukcesu – Jak zostać nauczycielem

15 lipca, 2019 0 przez Redakcja

W momencie wyboru szkoły średniej pojawiają się pierwsze rozterki: jaki profil wybrać, które liceum będzie najbardziej dopasowane do naszych oczekiwań. Im dalej w las, tym ciemniej chciałoby się powiedzieć podążając ścieżką edukacji. Po skończeniu szkoły średniej pojawia się pytanie: kim chcemy zostać, z jaką branżą zwiążemy swoją przyszłość zawodową. Są też osoby, które zapytają: jak zostać nauczycielem.

Jak zostać nauczycielem?

Gdy podczas wspólnych przygotowań do testów, kartkówek zawsze wyróżniałeś się gotowością do tłumaczenia zagadnień, nigdy nie brakowało ci cierpliwości a sposób, w jaki przedstawiałeś wiedzę był przystępny, to znak, że masz to coś, co jest niezbędne do wykonywania tego trudnego zadania jakim zawód nauczyciela.

Kolejnym krokiem do realizacji planów, jest wybór odpowiedniego kierunku studiów, matematyka, fizyka, polonistyka. Największy deficyt w tym zawodzie występuję wśród nauczycieli przedmiotów ścisłych, w przypadku humanistów rynek jest wypełniony, co nie oznacza, że będąc pilnym studentem nie znajdziesz miejsca dla siebie w tej przestrzeni zawodowej.

Czy same studia wystarczą?

Otóż nie, dla tych którzy zastanawiają się jak zostać nauczycielem istotna jest informacja, o konieczności ukończenia kursu pedagogicznego i odbycia praktyk w szkołach. Najczęściej są to zarówno szkoły podstawowe jak i ponadpodstawowe, gdzie pod czujnym okiem opiekuna praktyk i reszty kolegów, mamy okazję przeprowadzić lekcję pokazową i omówić ją pod względem przygotowania merytorycznego, nawiązania kontaktu z uczniami i zdolności prezentacji. Następnie wybieramy placówkę, gdzie spędzimy kilka tygodni z opiekunem praktyk, który zapozna nas ze specyfiką pracy nauczyciela. To idealny czas na poznanie od wewnątrz jak wygląda praca nauczyciela. Czy jest ona dla nas najlepszym wyborem ścieżki zawodowej, czy daje nam satysfakcję i czy wyobrażamy sobie w ten sposób zarabiać na życie.

Powołanie kluczem do sukcesu

Sama odpowiedź na pytanie jak zostać nauczycielem, nie wystarcza, powinniśmy sobie zadać pytanie jak zostać dobrym nauczycielem. Czy samo ukończenie renomowanej uczelni i bycie pilnym studentem, odbycie praktyk zawodowych na piątkę sprawia, że tytuł belfra roku czeka na nas? Nie do końca, pamiętać trzeba o aplikowaniu do pracy w miejscu, gdzie tak naprawdę chcemy być. Jeśli szybciej łapiemy kontakt z młodszymi dziećmi celujmy w szkoły podstawowe, natomiast gdy wolimy wyższy poziom nauczania to licea będą dla nas dobrym miejscem na złożenie dokumentów.

Ile zarabiają nauczyciele?

Samą pasją człowiek się nie nakarmi, więc z pewnością warto wiedzieć nie tylko jak zostać nauczycielem, ale też na jakie zarobki można liczyć. W końcu wbrew pozorom wcale nie jest to łatwy ani szybki proces, który można by oczekiwać, że zostanie chociaż w pewnym stopniu skompensowany wysokim miesięcznym wynagrodzeniem. Rzeczywistość jest niestety nieco inna i wielu może rozczarować. Każdy nauczyciel zresztą zazwyczaj zarabia nieco inną kwotę, w oparciu o czynniki takie jak staż, stanowisko, stopień czy otrzymywane dodatki i premie. Obecnie nauczyciel tytułujący się magistrem, który posiada również wykształcenie pedagogiczne może liczyć na następujące dochody podstawowe:

– jako stażysta – 2538 złotych brutto, czyli 1834 złotych netto,

– jako nauczyciel kontraktowy – 2611 złotych brutto, czyli 1885 złotych netto,

– jako nauczyciel mianowany – 2965 złotych brutto, czyli 2132 złotych netto,

– jako nauczyciel dyplomowany – 3483 złotych brutto, czyli 2429 złotych netto.

Do tego należy jednak doliczyć również dodatki za staż, premię motywacyjną czy dodatek za bycie wychowawcą klasy, który od 1 września 2019 roku będzie znaczne zwiększony, do kwoty minimum 300 złotych miesięcznie. Należy przy tym zaznaczyć, że nauczyciele spędzają tylko część swojego czasu pracy ucząc przed tablicą. W większości przypadków jest to około 20 godzin w miesiącu. Spora część z umownych 40 godzin przeznaczana jest na sprawdzanie i przygotowywanie sprawdzianów, opracowywanie lekcji czy prowadzenie zajęć dodatkowych. Należy jednak pamiętać, że nawet 20 godzin typowych lekcji może być dla nauczyciela bardzo wyczerpujące. Jest to praca bardzo obciążająca mentalnie, a do tego wymagająca często radzenia sobie z trudnymi uczniami i stresującymi sytuacjami.

Obowiązki nauczyciela

Wszystkie wymienione wcześniej czynności, którymi zajmują się nauczyciele to jednak tylko część ich faktycznego zakresu obowiązków. Dla wielu nauczycieli szczególnie uciążliwa jest konieczność prowadzenia rozbudowanej dokumentacji. Bycie nauczycielem wiąże się nierozerwalnie z ciągłą potrzebą pisania raportów, sprawozdań, podsumowań i opinii. Jest tego znacznie więcej, niż można by się spodziewać i zajmuje każdemu pedagogowi sporo czasu. Pracuje się jednak nad zmianami w celu usprawnienia i skrócenia całego procesu. Jednym z bardziej problematycznych obowiązków było zawsze sprawowanie opieki nad dziennikiem, jednak teraz, kiedy występuje on już bardzo często tylko w formie elektronicznej działa to znacznie wygodniej zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów oraz rodziców. Dodatkowo wielu nauczycieli podejmuje się bycia wychowawcami danej klasy. Wiąże się to z kompensacją finansową, ale także szeregiem dodatkowych i często bardzo wymagających obowiązków. Chcąc wiedzieć, jak zostać nauczycielem, warto wiedzieć z czym to się właściwie wiąże.

Dla ludzi, którzy lubią łączenie pracy z misją, kontakt z ludźmi i brak monotonii w pracy, wybór ścieżki zawodowej jako nauczyciel nie przyniesie rozczarowania. Nie można jednak zapominać, że praca nauczyciela to nie tylko praca przy tablicy a wiele godzin pracy w domu, na wyjazdach i imprezach szkolnych. To praca, która budzi wiele skrajnych emocji wśród społeczeństwa, nie pozostaje jednak żadna wątpliwość, że to nauczyciele kształtują młode pokolenia i jeśli będą to osoby oddane swojej pracy i lubiące ją, to jest duża szansa na wyedukowane i rozsądnie myślące społeczeństwo.