Czy łatwo zostać biegłym sądowym?

Czy łatwo zostać biegłym sądowym?

22 marca, 2019 0 przez Redakcja

Tak jak w przypadku wielu branż, również w polskim sądownictwie brakuje ludzi do pracy. Sądy narzekają na brak specjalistów w rożnych dziedzinach, jednak największe braki kadrowe można przypisać dziedzinie ekspertyz medycznych. Jest to poniekąd zastanawiające, ponieważ takie stanowisko wiąże się z renomą i jest powszechnie szanowane. Co prawda biegłym sądowym nie jest tak łatwo zostać, ponieważ wymagana jest specjalistyczna wiedza na najwyższym poziomie, a zarobki nie są z najwyższej półki.

Niemniej należy pamiętać o wiedzy i doświadczeniu jakie posiadają biegli sądowi. To dzięki nim biegły, który powoływany jest przez sąd przygotowuje opinię. Opinia biegłego sądowego stanowi dowód w sprawie. Dlatego rzetelna praca biegłych sądowych jest istotnym wsparciem, które w wielu przypadkach odgrywa decydującą rolę w prowadzonym postępowaniu. W przypadku braku zachowania obiektywności podczas przygotowywania opinii lub gdy opinia będzie przygotowana nierzetelnie, to może ona wymagać poprawy lub niezostanie uznana. Warto mieć również na uwadze odpowiedzialność biegłych sądowych.

Zostanie biegłym sądowym nie jest łatwe. Jeżeli ktoś chciałby zostać biegłym sądowym, to powinien wiedzieć, że kandydat na to stanowisko musi spełnić szereg różnych warunków. Oprócz wcześniej wspomnianych kwalifikacji i ponadprzeciętnej wiedzy specjalistycznej, potencjalny biegły sądowy musi korzystać z praw obywatelskich i cywilnych, nie może być karany, a także musi mieć ukończone 25 lat. Jeżeli z kolei szukamy biegłego sądowego, najprostszym sposobem na znalezienie takiej osoby jest wpisanie w wyszukiwarkę frazy typu „lista biegłych sądowych Kielce”. W ten sposób znajdziemy nazwiska osób działających w danej dziedzinie przy Sądach Okręgowych danego miasta.

Osoby, które decydują się zostać biegłym sądowym, w pierwszej kolejności są zobowiązane do złożenia wniosku do Prezesa Sądu Okręgowego. Właśnie w tym dokumencie kandydat określa się swoją specjalizację. Jako załączniki należy dodać własny życiorys, świadectwo kwalifikacji i doświadczenia zawodowego oraz wszelkie certyfikaty i dyplomy. Kolejną konieczną rzeczą jest oświadczenie o zgodzie na pracę wg. wymagań i ograniczeń stawianych przez polskie sądownictwo. Braki kadrowe wśród biegłych mogą być spowodowane również względnie niskimi zarobkami, jeżeli pod uwagę weźmiemy wiedzę i umiejętności wymagane na tym stanowisku. Wynagrodzenie ustalane jest z góry i nie jest jakkolwiek zależne od poniesionego nakładu pracy.