Na czym polega start up i czy warto go założyć?

Na czym polega start up i czy warto go założyć?

28 listopada, 2019 0 przez Redakcja

Start up’y na początku popularność zyskały głównie w Stanach Zjednoczonych, później jednak ogarnęły znaczną część kuli ziemskiej – w tym również Polskę. Tego określenia używa się już od kilku lat, a mimo to wciąż niektórzy nie wiedzą, co się pod nim kryje. W końcu czym jest start up, jeśli nie zwykłą firmą? Jakie są różnice i jakie warunki musi spełnić przedsiębiorstwo, żeby móc je nazwać start upem? Nie należy też zapominać także o absolutnej podstawie, czyli tym, na czym polega start up. Coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych, bardzo chętnie zakłada start up’y bądź się do nich przyłącza. Tylko czy rzeczywiście warto to robić, czy jest to tylko chwilowa moda, która za niedługo zniknie?

Na czym polega start up?

Obecnie określenie to stało się już tak popularne, że używa się go do określenia praktycznie każdej nowej firmy. Jest to jednak spory błąd, ponieważ wbrew pozorom nie każda firma, nawet mała, jest start upem.

Start up to przede wszystkim taka firma, której zamierzeniem jest innowacja, postęp i stworzenie czegoś nowego. Nie można więc mianem start upa określić firmy, która tylko chce skorzystać z tego, że chwilowo na coś jest popyt i tworzyć kopie rozwiązań konkurencji.

Obecnie start upy popularne są zwłaszcza na rynku IT, ale swoją obecność zaznaczają także w medycynie czy finansach. Nie ograniczają się jednak do określonych kategorii i tak naprawdę spotkać można się ze start upami niezwykle różnorodnymi.

Czy warto zakładać start up?

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że poza innowacyjnością start upy definiuje jedna związana z nimi cecha: duże ryzyko. Start upy powstają bowiem na bazie idei odnośnie innowacji i wprowadzania nowych rozwiązań, ale zazwyczaj bez przeprowadzenia dogłębnej analizy tego, czy projekt ma szanse się w ogóle udać, a także czy prawdopodobnie wzbudzi zainteresowanie.

Oznacza to, że po jakiś czasie projekt może okazać się całkowitą klapą i zostanie po prostu porzucony. Nie jest oczywiście tak, że wszystkie start upy upadają – są też takie, które odnoszą spektakularne sukcesy, znajdują się one jednak w zdecydowanej mniejszości.

Nawet jeśli projekt zostanie ukończony, może się okazać, że nikt nie chce go kupić czy wykorzystać, więc w zasadzie jest kompletnie bezużyteczny.

Jeśli jesteśmy skłonni pogodzić się z takim ryzykiem, bo naprawdę wierzymy w nasz własny czy czyjś pomysł i sądzimy, że ma on rację bytu – start up może być ciekawym rozwiązaniem. Trzeba też podkreślić, że start upy przede wszystkim zakładają i pracują w nich ludzie młodzi, co nie oznacza od razu, że niewykwalifikowani czy niedoświadczeni.

Warto wiedzieć na czym polega start up, chociażby żeby rozumieć skąd cały ten hałas na ich temat. Są tacy, którzy są wobec całego tego konceptu sceptyczni, inni zaś wiążą z nim wielkie nadzieje. Nie da się zaprzeczyć, że powstało już wiele ciekawych start upów, które swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami zdołały chociaż odrobinę zmienić świat. Z drugiej strony wiele czasu, energii i pieniędzy zostało już zmarnowane na start upy kompletnie nieudane.