10 kroków do podreperowania domowego budżetu

10 kroków do podreperowania domowego budżetu

24 lipca, 2022 0 przez Redakcja

Domowy budżet każdego polaka zawsze jest tematem do sporów, zawsze w nim czegoś brakuje i chcielibyśmy mieć go na wysokim poziomie. Oszczędzanie pieniędzy w domowym budżecie nie jest proste, jednak konsekwentne decyzje, odrobina uporu, a sukces jest do osiągnięcia. Z czasem zachowania gospodarności i oszczędzania wchodzą w krew przez co przestają być czymś uciążliwym.

1 Organizacja wydatków

Warto wspólnie z małżonkiem/małżonką organizować wydatki, ustalenie co może znaleźć się na liście zakupów daje gwarancję ich stabilności.

2 Zakupy żywnościowe

Robienie zakupów w tym samym sklepie pozwala ustalić wielkość budżetu na dane produkty, bo nawet jeśli ceny się zmienią to nie będą to wielkie sumy. Bardzo dobrym pomysłem zwłaszcza w okresie letnim jest robienie zakupów na targach, gdzie ceny zazwyczaj są o wiele niższe, przy czym jedzenie o wiele smaczniejsze.

3 Zakupy – odzież

W dzisiejszych czasach możemy praktycznie wszystko kupić z drugiej ręki, tak samo w przypadku odzieży. Wbrew pozorom nie jest to odzież brudna czy zniszczona, w większości bardzo trudno rozróżnić czy w ogóle była używana czy może jest nowa. To sprawi, że budżet domowy wzbogaci się o nawet kilkaset złotych.

4 Ograniczenie dodatków

W każdym domu znajdziemy dobre napoje, niestety ich cena nie zawsze jest adekwatna do ilości kupowanych litrów, dlatego świetnym pomysłem jest kupowanie wody mineralnej lub gotowanie kompotu, zdrowo, tanio, a pysznie. Tak samo w przypadku piwa, jego ograniczenie również pozytywnie wpłynie na domowy budżet.

5 Oszczędzanie na energii

Palenie światła tylko wtedy, kiedy na prawdę jest to konieczne, używanie urządzeń elektrycznych w sytuacjach kiedy nie ma wyboru lub kiedy nie mamy na to czasu.

6 Oszczędzanie wody

Chociaż woda z reguły nie kosztuje wiele to jednak zużywając duże jej ilości dorzucamy kolejne rachunki do już sporej ich ilości. Długie kąpiele, nawet godzinne prysznice to najgorszy sposób na wyrzucanie pieniędzy.

7 Prace manualne

Zamiast prać w pralce 2 koszulki średnio brudne można je przepłukać ręcznie, tak samo i ze skarpetkami. W przypadku korzystanie ze zmywarki również można się pokusić o umycie paru szklanek i talerzyka ręcznie, bez marnotrawstwa energii i wody.

8 Pieszo zamiast autem

Jeśli do pracy nie jest zbyt daleko to spacer zwłaszcza z rana jest doskonały dla zdrowia, nie wspominając o domowym budżecie, który i w tym przypadku odczuje pozytywne decyzje. Auto spali najmniej 2 litry benzyny, to już około 10 zł dziennie, w ciągu paru tygodni efekty będą bardzo widoczne.

9 Kosmetyczka

W przypadku Pań dobrze zrezygnować z wizyty u kosmetyczki raz czasem, efektem tego będzie kolejne kilkadziesiąt złotych w portfelu, które można przeznaczyć na coś innego, bardziej potrzebnego.

10 Domowe wyprzedaże

Często w naszych domach zalegają różne graty, które tak na prawdę nie są nam wcale potrzebne, pozbycie się ich (sprzedaż) to najlepsze rozwiązanie. Zyskujemy więcej przestrzeni oraz zastrzyk gotówki.

To zaledwie niewielka część tego, co można zrobić, aby domowy budżet odetchną. To jak bardzo jesteśmy zdeterminowani zależy wyłącznie od nas samych. Stosując nawet niektóre z tych porad efekty pojawią się bardzo szybko.