Jak pogodzić konto firmowe z prywatnym

Jak pogodzić konto firmowe z prywatnym

28 lutego, 2019 0 przez Redakcja

Gdy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, częstym problemem jest rozdzielenie firmowych pieniędzy, od tych prywatnych. Osoby, które nie posiadają jasno wyznaczonych ram finansowych, w których się obracają, mogą mieć problem z tym, ile środków z konta firmowego powinni przelewać na to prywatne.

Jak rozdzielić wpływy

Jednym ze sposobów jest wyliczenie średniej sumy pieniędzy, którą zarabia nasza firma w ciągu miesiąca. Następnie wystarczy ustalić, jaką kwotę będziemy zostawiać na firmowym koncie, a ile chcemy przekazać do domowego budżetu. Prawdą jest, że to kwestia mocno indywidualna. Każda firma jest inna, a jej właściciele mają różne potrzeby. Jedni stopniowo odkładają pieniądze na firmowym koncie wiedząc, że inwestycje są podstawą sukcesu. Inni zaś przy każdym większym przelewie na konto swojej firmy od razu przekazują całe środki na prywatne potrzeby.

To ostatnie działanie jest niestety dość krótkowzroczne. Po pierwsze od zarobionych pieniędzy i tak będzie trzeba odprowadzić podatek, więc jeżeli już przekazuje się je w całości na prywatne potrzeby, to powinniśmy odliczyć wartość podatku dochodowego oraz VAT. Dzisiaj zgodnie z najnowszą ustawą firmy i tak mają obowiązek posiadania specjalnego rachunku tylko do celów VAT-owskich. Dobrą praktyką będzie więc przelewanie tam środków uwzględniających VAT od razu po otrzymaniu ich od klienta.

Nagłe sytuacje

Pamiętajmy też, że w każdej firmie mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje i wydatki. Na taką okoliczność również powinniśmy mieć wyznaczony specjalny budżet. Odkładanie pewnej sumy na koncie firmowym i zwiększanie jego stanu z miesiąca na miesiąc z pewnością będzie dobrym pomysłem. Nagły mandat od Urzędu Skarbowego, niezapłacone składki ZUS, czy inne naliczone nam odsetki mogą sprawić, że nagle znajdziemy się “pod ścianą”. Wtedy zgromadzone pieniądze mogą stanowić dla nas niezbędny rachunek i pomogą od razu uregulować zaległości.

Inwestycje

Nie ważne jednak, w jakiej aktualnie kondycji finansowej jesteśmy, inwestycje w rozwój firmy są zawsze bardzo ważne. Można na ten cel wziąć kredyt, który zapewni nam finansowanie nowych pomysłów. Nie zapominajmy bowiem, że każda firma wymaga rozwoju, a innowacyjne pomysły, które często przychodzą nam do głowy muszą znaleźć źródło finansowania, bo inaczej nic z nich nie będzie. Ważnym jest więc nie tylko odkładanie pieniędzy na firmowe konto, ale też przeznaczanie ich na rozwój swojej firmy, bo jak mówi nieco banalne, ale prawdziwe powiedzenie – kto się nie rozwija, ten się cofa.