Rejestracja podmiotu leczniczego. Co musisz wiedzieć przed jej rozpoczęciem?

Rejestracja podmiotu leczniczego. Co musisz wiedzieć przed jej rozpoczęciem?

6 lutego, 2023 0 przez Redakcja A

Przepisy publikowane w ustawach i innych aktach prawnych często na pierwszy rzut oka mogą brzmieć dla nas bardzo niezrozumiale. Nic w tym dziwnego: specjalistyczny, branżowy język może sprawić trudność osobom, które nie miały z nim dotąd styczności. Z pewnością nie unikniemy jednak interpretacji przepisów, jeśli planujemy założyć własną firmę lub już ją prowadzimy. Musimy bowiem dopełnić wówczas wszelkich formalności. W branży farmaceutycznej problem sprawia niekiedy rejestracja podmiotu leczniczego. Na czym polega ten proces i kogo możemy określić mianem podmiotu leczniczego?

Czym jest podmiot leczniczy?

Podmiot leczniczy, zgodnie z definicją, świadczy usługi medyczne. Nazewnictwo dotyczy zarówno publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jak i przedsiębiorców, instytucji badawczych czy fundacji, działających w obszarze ochrony zdrowia. Powyższe określenie nie jest jednak tożsame z praktyką lekarską, bowiem tylko podmiot leczniczy może legalnie zatrudniać lekarzy. Dlatego jeśli chcemy podjąć z nimi współpracę, konieczna będzie rejestracja podmiotu leczniczego. Wiąże się to z wpisem do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Jest to niezbędne działanie, za którego zaniechanie grożą poważne konsekwencje prawne. Dlatego jednym z wymogów rejestracji jest złożenie oświadczenia, które potwierdzi spełnienie przez podmiot warunków prowadzenia leczniczej działalności.

Warunki rejestracji podmiotu leczniczego

Aby prowadzić działalność jako podmiot leczniczy, musimy przede wszystkim:

  • zagwarantować świadczenie usług przez osoby posiadające wykształcenie i zawód medyczny
  • posiadać odpowiednie urządzenia oraz pomieszczenia (wyjątkiem jest świadczenie usług w zakresie telemedycyny), tj. zaplecze administracyjne
  • podpisać umowę OC
  • prowadzić legalną i regularną dokumentację medyczną
  • pozyskać dodatkowy numer REGON
  • odpowiednio określić nazwę podmiotu leczniczego
  • przetwarzać dane osobowe w sposób legalny, zgodny z RODO
  • prawidłowo określić strukturę organizacyjną naszej działalności.

O rejestrację podmiotu leczniczego mogą ubiegać się zarówno przedstawiciele spółki, jak i właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych. Wiąże się z nią wniesienie opłaty o zmiennej wysokości, stanowiącej 10% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w sektorze przedsiębiorstw. Na rozpatrzenie twojego wniosku wojewoda ma 30 dni. Aby mieć pewność, że skonstruowałeś go prawidłowo, a twoja działalność spełnia wymagane warunki, skontaktuj się z kancelarią Capital Legal. Jej doświadczeni pracownicy pomyślnie przeprowadzą cię przez całą procedurę rejestracji podmiotu leczniczego.