Dlaczego warto skorzystać z zewnętrznej obsługi prawnej spółek?

Dlaczego warto skorzystać z zewnętrznej obsługi prawnej spółek?

24 stycznia, 2023 0 przez Redaktorka Agnieszka

Obsługa prawna firmy jest potrzebna nie tylko w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo wchodzi w spór z pracownikiem czy kontrahentem, ale również w wielu rutynowych sytuacjach, takich jak chociażby opracowywanie umów o pracę.

Zewnętrzna obsługa prawna spółek to nic innego, jak świadczenie usług prawnych przez prawników (a w praktyce – kancelarię) niebędących częścią struktur firmy. Alternatywą dla niej jest wewnętrzny dział prawny, natomiast wiele firm (nie tylko małych i średnich, ale również dużych) nie decyduje się na takie rozwiązanie. Dlaczego warto postawić na wsparcie kancelarii? Wyjaśniamy!

Zewnętrzna kancelaria a własny dział prawny

Stworzenie własnego działu prawnego wymaga dużych funduszy i generuje stałe koszty, nawet, jeśli aktualne zapotrzebowanie na usługi prawne nie jest wysokie (a może się zdarzyć tak, że nie będzie ono wysokie przez znaczną część roku). Dodatkowo, trzeba mierzyć się z typowymi wyzwaniami związanymi ze stałym zatrudnianiem pracowników, takimi jak urlopy wypoczynkowe czy zwolnienia chorobowe, które mogą być szczególnie uciążliwe w przypadku spraw pilnych, a takie mogą pojawić się w niemal każdej chwili.

Nie bez powodu w ostatnich latach freelancing cieszy się tak dużą popularnością – przedsiębiorstwa, nawet te największe, zauważają, że zlecanie pewnych zadań na zewnątrz jest po prostu opłacalne, a, jeśli wybierze się odpowiedniego wykonawcę, nie cierpi na tym jakość świadczonych usług, a wręcz przeciwnie.

Wybór zewnętrznej kancelarii gwarantuje stały i szybki dostęp do usług prawnych w dowolnej chwili, wiążący się jedynie z opłatą za usługę, a nie ze wszystkimi kosztami zatrudnienia pracownika. Można zdecydować się na współpracę o bardziej stałej formie lub jedynie wsparcie doraźne, w zależności od potrzeb firmy.

W czym pomoże kancelaria w ramach obsługi prawnej spółek?

Zakres usług, które mogą się w praktyce składać na obsługę prawną spółek, jest w praktyce bardzo szeroki. Bardzo często stosowane są takie rozwiązania, jak przygotowywanie i weryfikacja umów oraz innych dokumentów, dopełnianie formalności związanych z rejestracją spółki i ewentualnymi późniejszymi zmianami w jej strukturze, a także wsparcie w przeprowadzeniu transakcji z zakresu połączeń, fuzji, podziałów czy sprzedaży lub zakupu spółki.

Każda spółka może mieć inne potrzeby – dobre kancelarie wyspecjalizowane w obsłudze prawnej spółek zatrudniają wielu doświadczonych ekspertów o różnorodnych specjalnościach, w związku z tym niezależnie od sytuacji z pewnością znajdzie się prawnik, który będzie w stanie zapewnić fachowe wsparcie prawne.