Dlaczego warto poznać zasady działalności nierejestrowanej?

Dlaczego warto poznać zasady działalności nierejestrowanej?

4 stycznia, 2021 0 przez Redakcja

W roku 2018 rząd podpisał ustawę, która umożliwia działanie osobom, które pragną powiększyć swój dochód, lub sprawdzić, czy biznes, który rozpoczną ma, szansę na przetrwanie. Osoby takie mogą rozpocząć działalność, ale nie muszą jej rejestrować. Ta forma własnej inicjatywy ma pewne właściwości, o których chcemy sobie powiedzieć.

Co to jest działalność nierejestrowana?

Po pierwsze, jest to taka działalność, z której przychód nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W roku 2020 kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 2600 zł brutto. Tak więc 50% to 1300 zł. Więc osoba decydująca się na założenie takiej formy biznesu powinna regularnie analizować przychód. Jeżeli jego wartość będzie powyżej 1300 zł, winna jest zarejestrować działalność w ciągu 7 dni.

Po drugie, działalność taka w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. Czyli nie możemy zrezygnować ze zarejestrowanej firmy i przejść na formę, która pozwalałby na pewne ulgi. Niestety.

Jest jednak wiele plusów prowadzenia takiej formy biznesu. Warto je poznać.

Zalety działalności nierejestrowanej.

1. Działalności takiej nie trzeba zgłaszać w CEIDG, GUS czy Urzędzie Skarbowym.
2. Nie ma konieczności opłacania zaliczek na podatek dochodowy.
3. Nie prowadzi się księgowości, a tylko uproszczoną ewidencję sprzedaży.
4. Nie potrzeba składać deklaracji ZUS, ponieważ w tym wypadku nie odprowadzamy składek.

Jak z tego wynika, jest wiele plusów takiej działalności. Warto jednak pamiętać o kontroli finansów, aby nie przekroczyć kwoty 1300 zł. W przeciwnym razie nasza działalność nierejestrowana musiałaby ulec przemianie w działalność, którą musimy zgłosić do odpowiednich urzędów.

Dobrze jest przy tym wystawiać klientom odpowiednie rachunki. Rachunek z działalności nierejestrowanej powinien zawierać podstawowe elementy. Są to:

– numer porządkowy rachunku;
– imię, nazwisko, adres naszej firmy jak i klienta;
– datę sprzedaży;
– wartość sprzedaży;
– wartość sprzedaży narastająco.

Podsumowując: działalność rejestrowana jest korzystną formą dla osób, które pracują zawodowo, ale chcą podjąć dodatkową działalność zarobkową. Oczywiście mogą to zrobić, ale ich dodatkowy dochód nie może przekroczyć 1300 zł.

Nie jest to jednak korzystna forma dla osób, które nie mają żadnego źródła dochodu, a tym samym nie podlegają ubezpieczeniom zdrowotnym i społecznym. Działalność nierejestrowana ani nie pozwoli im się utrzymać, ani skorzystać z opieki lekarskiej.

Tak czy inaczej, jest to naprawdę dobra forma zarobku dla osób, których dochód nie pozwala na zarejestrowanie firmy, a które nie chcą funkcjonować na rynku nielegalnie. Warto przemyśleć opcję założenia działalności nierejestrowanej, a może w przyszłości napływające zyski pozwolą na poszerzenie działalności. Kto wie?