Historia tradycyjnej kuchni polskiej

Historia tradycyjnej kuchni polskiej

3 kwietnia, 2021 0 przez Redakcja

Tradycyjna kuchnia polska zdecydowanie kojarzy się z kotletem schabowym, ziemniakami i burakami lub wymiennie mizerią, pierogami, kapustą i kiełbasą. Jednak w rzeczywistości staropolskie menu było o wiele obszerniejsze. Obfitowało w dziczyznę, grzyby, owoce leśne, aromatyczne zioła i wiele innych regionalnych produktów. W kuchni domowej trochę o tradycyjnych smakach zapomnieliśmy, jednak dalej można spróbować wręcz historycznych przysmaków w dobrej jakości restauracjach. 

Historia kuchni polskiej 

Tradycyjna kuchnia polska jest fuzją składników lokalnych i licznych wpływów zagranicznych. Nie mielibyśmy zupy pomidorowej, gdyby nie królowa Bona, która za czasów panowania Zygmunta Starego sprowadziła do Polski tak zwane “jabłka miłości”. W codziennym menu na pierwszym miejscu znajdowały się węglowodany.  Od zawsze na polskim stole królują różnego rodzaju kasze, np. gryczana, czy jęczmienna, ziemniaki oraz zboża. Po te produkty dalej bardzo chętnie sięgamy. Świeży bochenek chleba to nieodłączna część śniadania, a na obiad nie może zabraknąć  kaszy lub z ziemniaków. 

W dawnych czasach w Polsce jedzono głównie to, co można było samemu wyhodować lub upolować. Stąd na stołach znajdowały się duże ilości dziczyzny, świeżych owoców leśnych i grzybów. Współcześnie dziczyzna, czyli mięso zwierząt leśnych oraz kaczki to produkt luksusowy. Ceny poszły w górę, jednak warto sobie na nie czasem pozwolić, gdyż mięso np. z kaczki jest nie tylko smaczne ale również bardzo zdrowe. Jeśli nie wiemy jak takie mięso przyrządzić samemu, to warto się skusić na nie w restauracji. Na przykład w restauracja Kraków – Margit, która oferuje tradycyjną kuchnię polską. 

Tradycyjne dania kuchni polskiej 

Polska kuchnia tradycyjna lubiła nadawać swoim potrawom dosyć mylące nazwy. Tym sposobem mamy pierogi ruskie, barszcz ukraiński, śledzia po żydowsku, czy fasolkę po bretońsku. Jednak mamy też kilka potraw, które kojarzone są z polską kuchnią na całym świecie. Pierogi stały się nazwą własną, nawet za granicą nie zawsze są tłumaczone. Nadzienie najczęściej wykonuje się z grzybów, kapusty oraz mięsa. Wersja letnia, czyli na słodko, to także starodawny przysmak. Równie popularny jest bigos, który powstaje z kiszonej kapusty i tradycyjnej swojskiej kiełbasy lub w wersji staropolskiej – z dziczyzną. Za to do tradycyjnych zup możemy zaliczyć żurek, gotowany na bazie zakwasu żytniego, grochówkę, która obecnie kojarzona jest z zupą żołnierską oraz rosół – niepokonany król polskiego stołu. Wszystkie te potrawy tradycyjnej kuchni polskiej oraz wiele więcej spróbujesz w restauracji Kraków – Margit.