Służba celna zarobki i charakterystyka zawodu

Służba celna zarobki i charakterystyka zawodu

6 sierpnia, 2019 0 przez Redakcja

Służba celna zarobki i charakterystyka zawodu

Osoby, które potocznie nazywane są celnikami prawidłowo powinni być nazywane funkcjonariuszami celno-skarbowymi. Od 1 marca 2017 roku Służbę Celną zastąpił bowiem nowy organ ścigania, jakim jest Służba Celno-Skarbowa. Praca w Służbie Celno-Skarbowej obejmuje przede wszystkim dokonywanie odpraw podróżnych i towarów, kontrolę pojazdów oraz osób czy też obejmowanie towarów procedurą celną. Jak wyglądają służba celna zarobki i w jaki sposób można dołączyć do grona pracowników Służby Celnej?

Jak zostać „celnikiem”?

Aby podjąć pracę w „nowej” Służbie Celnej nie jest konieczne ukończenie kierunkowych studiów czy nawet szkoły policealnej. Jednak aby dołączyć do grona pracowników Służby Celno-Skarbowej trzeba spełnić pewne wymagania, takie jak:

– musisz posiadać obywatelstwo polskie

– musisz posiadać pełnię praw publicznych

– nie możesz być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

– musisz posiadać co najmniej wykształcenie średnie

– musisz mieć nieposzlakowana opinię, czyli posiadać zaświadczenie o niekaralności

– Twój stan zdrowia powinien pozwalać na pełnienie służby na określonym stanowisku

Ważną informacją jest fakt, że pracownikiem Służby Celnej nie zostanie osoba, która współpracowała lub pracowała w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990. Przykładem może być osoba, która np. w czasach PRL współpracowała z SB.

Jeśli spełniasz wymagane warunki wystarczy poczekać na ogłoszenie naboru w jednej z Izb Administracji Skarbowej. W ogłoszeniu poza wymaganiami niezbędnymi do wzięcia udziału w rekrutacji zostaną także podane wymagania dodatkowe, które zwiększają szansę na przyjęcie na dane stanowisko.

Służba Celna – zarobki

Zapewne zastanawiasz się, jak wyglądają służba celna zarobki w zależności od zajmowanego stanowiska. Otóż pensje w Służbie Celno-Prawnej są wyliczane na podstawie mnożnika kwoty bazowej, zawartego w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Według tych danych kwota bazowa w służbie cywilnej wynosi 1874 zł brutto. Dla przykładu podamy wynagrodzenia jakie są wyliczane dla kilku konkretnych stanowisk:

– starszy ekspert Służby Celno-Skarbowej (Ministerstwo Finansów) — do 5980 zł

– ekspert Służby Celno-Skarbowej (Izba Administracji Skarbowej) — do 5099 zł

– młodszy ekspert Służby Celno-Skarbowej (Ministerstwo Finansów) — do 4681 zł

– młodszy specjalista Służby Celno-Skarbowej (Izba Administracji Skarbowej) — do 2648 zł

Z rozporządzenia wynika, że zarobki w Służbie Celno-Skarbowej wahają się obecnie w przedziale od ok. 2200 zł brutto na najniższych stanowiskach, do ponad 10 000 zł brutto np. dla dyrektorów. Aby dowiedzieć się więcej o zarobkach w służbie celnej zapraszamy do zapoznania się z powyższym rozporządzeniem.

Dla porównania przytoczymy dane z badań przeprowadzonych w lutym 2019 roku przez firmę Sedlak&Sedlak. Według nich miesięczne wynagrodzenie całkowite celnika wynosi 5 520 złotych brutto. 25% najsłabiej opłacanych osób na tym, stanowisku zarabia poniżej 4 360 zł brutto. Na służba celna zarobki powyżej 6 600 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych celników.

Praca w Służbie Celno-Skarbowej – wady

Kandydat na celnika powinien być świadomy tego, jakie wady i niedogodności niesie za sobą ten zawód. Zacząć wyliczanie wad można od bardzo długiego, wymagającego i żmudnego procesu rekrutacyjnego, który nie jest później szybko i znacznie rekompensowany w zarobkach. Chociaż celnicy nie zarabiają źle, biorąc pod uwagę jak odpowiedzialna jest ich praca i jak ciężko jest zostać tego typu funkcjonariuszem, niektórzy mogą uznać wynagrodzenie za niedostateczne. Zwłaszcza, że sama służba nie należy do łatwych. Często wiąże się z pracą w nocy lub porze świątecznej, a także w jej toku może dojść do wielu niecodziennych sytuacji. Chociaż często zdarzają się przypadki zabawne, co jakiś czas trafiają się także momenty o ile nie niebezpieczne, to chociaż potencjalnie groźne. Przemyt towarów na granicy nie jest bajką, a czymś co zdarza się w miarę często. W związku z tym celnicy muszą być zawsze gotowi na interwencję, a ta nie zawsze musi odbyć się w spokojnej atmosferze. Przemytnicy, a nawet osoby zupełnie niewinne w sytuacji stresowej mają tendencję do jej eskalowania poprzez agresywne zachowanie. Zaczynając od gróźb i pomówień po faktyczną napaść fizyczną, praca celnika w najgorszym przypadku rzeczywiście może okazać się niebezpieczna. Wobec tego Służba Celna zarobki średnie, a niebezpieczeństwo i odpowiedzialność duża. Każdy kandydat na celnika powinien wziąć to pod uwagę.

Zalety pracy w Służbie Celno-Skarbowej

Nie można jednak powiedzieć, że służba celnika to jedynie męka i mordęga, która nie ma wcale żadnych pozytywnych stron. Sama pensja podstawowa nie jest może za wysoka, ale staje się bardziej atrakcyjna po doliczeniu do niej wszelkich dodatków, na przykład stażowych czy 13 pensji. Można być pewnym, że zawsze dostanie się ją pełną i na czas. Państwo nie jest też prywatną firmą, która może zakończyć działalność w każdym momencie. Jeżeli dobrze wykonujemy swoje obowiązki, możemy być spokojni o swój etat, a nawet mieć nadzieję na szybkie pięcie się po szczeblach kariery. Poza tym dla wielu praca w mundurze jako przedstawiciel Państwa Polskiego jest spełnieniem marzeń, a z różnych powodów nie są oni zainteresowani pracą w Straży Miejskiej, Policji lub Wojsku. Myśląc Służba Celna zarobki nie są pierwszym, co przychodzi im do głowy. Dodatkowo urozmaicać pracę mogą takie zajęcia, jak bycie przewodnikiem psa tropiącego narkotyki i inne towary zabronione. Czy warto jest zostać celnikiem? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam na podstawie swoich indywidualnych skłonności i preferencji, ale z pewnością jest to bardzo interesujący zawód.

Jak widzisz zarobki w Służbie Celno-Skarbowej mogą się od siebie bardzo różnić w zależności od stanowiska. Nie bez znaczenia jest także staż pracy oraz województwo. Jeśli jednak chcesz dołączyć do grona funkcjonariuszy celno-skarbowych weź udział w rekrutacji i sprawdź swoje możliwości!