Własny biznes i formy jego finansowania

Własny biznes i formy jego finansowania

20 lutego, 2019 0 przez Redakcja

W ostatnich kilkunastu latach Polacy coraz częściej decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Prowadzenie własnej firmy nie jest zadaniem łatwym. Nie każdy ma odpowiednie predyspozycje do tego, żeby pełnić rolę właściciela przedsiębiorstwa.

Czy warto mieć swoją firmę?

Wiele jest powodów, dla których ludzie decydują się założyć swoją firmę. Prowadzenie własnego biznesu daje wiele możliwości. Przede wszystkim możliwe jest osiąganie sporych dochodów. Własna firma w większości przypadków będzie przynosiła większy dochód niż praca na etacie. Bycie właścicielem firmy oznacza w pewnym stopniu niezależność. Nie mamy nad sobą szefa, nikt nie mówi nam co i kiedy mamy robić. Możliwe jest ustalanie elastycznych godzin pracy. Mając własny biznes i zatrudniając pracowników można pozwalać sobie na dłuższe wakacje, czy też przerwy w pracy.

Własny biznes to ogrom pracy

Jednak własna firma najczęściej oznacza ogrom pracy. Zwłaszcza na początku działalności bardzo trudno jest osiągać wysokie dochody. Początki własnego biznesu, szczególnie dla osób początkujących zawsze są trudne. Trzeba rozwiązywać wiele problemów, które nie są spotykane w przypadku posiadania pracy na etacie. To właściciel firmy musi zabiegać o to, żeby biznes przynosił dochody. Trzeba zadbać o płacenie podatków, trzeba być także na bieżąco z prawem. W każdym biznesie ważne jest także pozyskiwanie pieniędzy. Żeby je pozyskiwać, trzeba mieć wielu klientów. Dlatego nieodłącznym elementem prowadzenia biznesu jest marketing.

Jak finansować biznes?

Kredyt

Formy finansowania działalności gospodarczej mogą być różne. W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości. Jedną z nich jest kredyt w banku. Finansowanie biznesu dzięki kredytom jest popularne od bardzo dawna. Na początku działania firmy trudno mieć wystarczającą ilość pieniędzy, żeby pokrywać wszystkie niezbędne inwestycje. Dlatego też uzasadnione jest zaciąganie kredytu. Pamiętajmy jednak o tym, że branie kredytów zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Spłacenie długów będzie konieczne, jednak nie zawsze może okazać się to proste.

Leasing

Inną opcją finansowania działalności, która jest dzisiaj dość popularna, jest leasing. Dzięki temu instrumentowi przedsiębiorcy mogą pozyskiwać różny sprzęt, samochody, czy też oprogramowanie, które konieczne jest do prowadzenia biznesu. Wyróżnić można  leasing operacyjny oraz leasing finansowy. W zależności od potrzeb, przedsiębiorca powinien wybrać najlepszą dla siebie opcję leasingu.

Dotacje

Dotacje to także popularny dzisiaj sposób na finansowanie działalności gospodarczej. Osoby, które zakładają swoją firmę, mogą korzystać z różnej pomocy. Aktualnie bardzo popularne są dotacje z Unii Europejskiej. Nadal można dostać od Unii sporo pieniędzy, które mogą posłużyć do sfinansowania swojego biznesu. Inną możliwością jest dofinansowanie z urzędu pracy, które także cieszy się dość sporą popularnością wśród Polaków zakładających firmy.