Zawiercie – z czego jest znane?

Zawiercie – z czego jest znane?

22 marca, 2021 0 przez Redakcja

Zawiercie to blisko 50-tysięczne miasto znajdujące się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, należące do województwa śląskiego w którym swoją siedzibą ma powiat zawierciański. Początki Zawiercia sięgają roku 1431, a prawa miejskie uzyskało w 1915 roku. Najnowsze wiadomości Zawiercie można znaleźć na portalu zawiercieonline.pl. Co ciekawego znajduje się w mieście i co warto w nim koniecznie zobaczyć?

​Skała Rzędowa w Bzowie

Nieopodal Zawiercia znajduje się samotny ostaniec wapienny, który góruje na tle znajdujących się tutaj pól. Miejsce jest szczególnie lubiane przez osoby trudzące się wspinaczką górską ze względu na charakterystyczne białe ściany których wysokość szacuje się na ponad 30 metrów. Sama skała bogata jest też w wiele form krasowych oraz niezwykłych roślin. Od strony północnej można dostać się na sam szczyt skały bez większych trudności ze względu na małą stromiznę. Po przedostaniu się na sam szczyt skały można podziwiać stąd niezwykły widok na okolicę skąd można zobaczyć między innymi Gród na Górze Birów, a także zamek Ogrodzieniec.

​Bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu

Zabytkowy murowany kościół wybudowany między rokiem 1896 i 1903 góruje wyraźnie nad okolicą miasta. Budowla charakteryzuje się czerwoną cegłą i jest wykonana w stylu neogotyckim. W roku 1909 zamontowano w bazylice organy. Jest to ciekawe miejsce ze względu na licznego rodzaju zabytkowe elementy wyposażenia wnętrza samego kościoła. Można tutaj obejrzeć między innymi dwie figury patronów tego miejsca – świętych Piotra i Pawła, a od roku 1904 przed kościołem znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. W roku 2009 kościół zyskał miano bazyliki mniejszej.

​Huta Szkła Zawiercie

Historyczne miejsce w Zawierciu, które nawiązuje do rozpoczętego w latach siedemdziesiątych XIX wieku produkcji szkła w tych regionach. Miejsce funkcjonuje do dziś i można tam zobaczyć między innymi to jak wytwarzane są różnego rodzaju kryształowe przedmioty. Jest także możliwość zwiedzenia części obszaru zakładu produkcyjnego i poznania sposobu w jaki produkuje się obecnie tego typu przedmioty. Jest także sekcja zawierająca wystawę muzealną w której znajduje się ekspozycja zawierająca wzornictwo jakie było popularne w minionych latach oraz inne ciekawe elementy związane z historycznym procesem produkcyjnym różnego rodzaju obiektów szklanych – zarówno ręcznym, jak i automatycznym z użyciem maszyn. Warto jeszcze dodać, że na sam koniec zwiedzania można odwiedzić sklep firmowy w którym można zakupić gotowe produkty.