Ile zarabia architekt?

Ile zarabia architekt?

4 stycznia, 2022 0 przez Redakcja

Praca w zawodzie architekta to marzenie wielu młodych ludzi, którzy ochoczo szturmują drzwi politechnik każdego nowego roku akademickiego. Jest to funkcja przez wiele osób uważana za prestiżową, o czym świadczy, chociażby specjalna ochrona tego zawodu. Aby ją wykonywać, należy figurować na liście członków Izby Architektów RP lub Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Ambitni adepci Architektury mogą wybierać spośród kilku specjalizacji takich jak architekt wnętrz lub architekt krajobrazu. Samo przygotowanie do studiów wymaga często wielu lat ćwiczeń polegających na doskonaleniu rysunku. Niektórych motywują także zarobki, które nie są jednakowe dla każdego architekta. Należy sprecyzować więc kilka ważnych aspektów związanych z dochodem tej grupy zawodowej oraz rozwiać mity, które narosły wokół wynagrodzenia architektów. Z tego artykułu dowiesz się, na jakie pieniądze może liczyć architekt i od czego zależą różnice w jego w płacy.

Zarobki Architekta. Ile wynosi polska średnia?

Mediana zarobków architekta wynosi 5620 zł brutto. Według Ogólnopolskich Badań Wynagrodzeń płace wahają się od 4500 do 6850 zł brutto. Jest to zadowalające dla wielu osób wynagrodzenie, choć inne grupy zawodowe są w stanie zarobić miesięcznie więcej pieniędzy. Warto wspomnieć, chociażby o lekarzu specjaliście, który może liczyć na minimalne wynagrodzenie rzędu 6769 zł brutto. Programista zarobi natomiast średnio 7780 zł. 

Pieniądze wpływające na konto architekta są przede wszystkim zależne od stażu jego pracy oraz doświadczenia i umiejętności. Wiele osób, które dopiero co rozpoczęły swoją przygodę w zawodzie, musi przygotować się na dosyć niskie pensje, które zaniżają też średnią wypłatę. Jeśli chodzi o zdolnych i doświadczonych pracowników, to mogą oni zarobić na swojej pracy małą fortunę. Osoba pracująca dla dużej korporacji, posiadająca bogate portfolio może liczyć na wypłatę powyżej 10 000 zł każdego miesiąca. 

Staż pracy podstawą w kwestii zarobków

Jak już wiemy staż pracy stanowi newralgiczny element wypłaty architekta. Wraz z latami spędzonymi w zawodzie, rośnie nasze doświadczenie, umiejętności oraz świadomość pracy, a także odpowiednia wiedza pozwalająca na kierowanie projektami i branie na siebie dużej odpowiedzialności wpisanej w codzienność dobrych architektów. Nieprawidłowe wyliczenia i decyzje osób wykonujących zawód mogą doprowadzić do gigantycznych strat finansowych firm, a także nierzadko zagrożenia życia w przypadku konstrukcji mostów czy budynków. 

Osoby, które wchodzą na rynek pracy jako architekci bez doświadczenia, są w stanie zatrudniać się przy małych projektach, które pozwolą im zdobyć odpowiednią wiedzę. Często są to prace na niepełny etat, dlatego takie osoby zarabiają od 2500 do 3500 zł. Osoba posiadająca już małe doświadczenie w pracy będzie liczyć na 3600-5400 zł. Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń wskazują, że przyszłość starszych specjalistów może być zabezpieczona kwotami rzędu 5200- 10 300 zł miesięcznie. Ciężko jest jednak określić dokładną granicę, ponieważ szacunki specjalistów wskazują na fakt, że 1/4 architektów zarobi więcej niż najwyższa średnia stawka z badania. Warto wziąć to pod uwagę podczas dokonywania decyzji zawodowych. 

Architekt, który jest znany w swoim fachu, posiada swoją firmę lub jest nagradzany za swoje projekty może liczyć na 15, a nawet 20 000 zł. 

Architekt wnętrz – zarobki w Polsce

Architekt wnętrz to osoba pracująca z rozmaitymi przestrzeniami. Często wynajmowany jest do stworzenia projektów wnętrz prywatnych domów i mieszkań, ale także salonów handlowych, wystaw i targów. Taki architekt musi posiadać zmysł estetyczny, a także umiejętność uważnego słuchania klienta, do którego ma być dopasowane wnętrze. Do tego musi orientować się w najnowszych trendach związanych z meblami i dekoracjami, a także rozwiązaniami będącymi połączeniem użytkowości i piękna. Po rozmowie z klientem przygotowuje projekt wstępny, a potem udoskonala go na potrzeby osoby zatrudniającej. Tutaj kluczowa jest świetna znajomość programów graficznych. Osoba na tym stanowisku często musi współpracować z architektem budowlanym, aby dopilnować wybranych przez siebie rozwiązań i metod zdobień wnętrza. Pracę tę cechuje więc duża uwaga i dbałość o szczegóły podczas nadzoru wykonania. Czynnikiem, który obniża średnią płacę architekta wnętrz, jest stosunkowo mniejsza odpowiedzialność niż ta, którą obarczony jest, choćby architekt budowlany.

Wypłatę architekta wnętrz możemy określić w granicach 3700-6300 zł brutto. Średnia w tej sytuacji to 4900 zł, czyli sporo mniej niż średnia sumująca pracę architektów wszystkich specjalizacji. Warto dodać, że architekt wnętrz znany w środowisku, cieszący się dużą popularnością wśród klientów np. taki, który prowadzi swój program telewizyjny, może liczyć nawet na 25 000 zł miesięcznie. 

Architekt krajobrazu daleko w tyle 

Architekt krajobrazu zajmuje się projektowaniem terenów zielonych, ogrodów, parków, skwerów, a także ścieżek rowerowych i przestrzeni wokół zbiorników wodnych. Interesuje się zleceniami prywatnymi, przygotowując projekty domowych ogrodów, ale bierze też na swoje barki realizację projektów wielkich inwestycji miejskich takich jak parki w stolicach krajów. Także tutaj ważna jest znajomość programów graficznych, zmysł estetyczny, a do tego doskonała organizacja, która pozwoli na konsultację i wprowadzanie zmian w projekcie zgodnie z życzeniami klienta lub instytucji publicznych. Do tego dochodzi nadzór nad wykonaniem planu na każdym jego etapie. Pomimo całkiem dużej odpowiedzialności architekt krajobrazu nie zarabia zwalających z nóg pieniędzy. Mówimy to o wypłacie rzędu 3700 zł, choć zarobki rosną w procesie wyrabiania swojej marki. 

Ile wpływa do kieszeni architekta budowlanego? 

Architekt budowlany to zawód bardzo ambitny i często trudny. To na jego barkach spoczywa największa odpowiedzialność, a także nadzór nad pracą bardzo dużej ilości ludzi oraz współpraca z architektami innych specjalizacji. To tak naprawdę zawód z pogranicza sztuki i użytkowości. Wymaga dużej wyobraźni przestrzennej, kreatywności, ale też precyzji podczas dokonywania nawet najmniejszych zmian w projekcie. Błędy mogą skutkować całkowitym zrujnowaniem inwestycji i zagrożeniem bezpieczeństwa ludzi, szczególnie w czasie powstawania wielkich budynków takich jak wieżowce, hale, centra handlowe. Taki architekt (w zależności od wielkości obiektu i typu klienta) może zarobić bardzo dużo. W Polsce średnia wynosi 6200 zł brutto. Granica nie jest możliwa do określenia, ponieważ znani i cenieni architekci budowlani są w stanie zarobić krocie. Szczególnie we współpracy z prestiżowym klientem. Chodzi tu o pieniądze rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych i o wiele, wiele więcej.  

Ile zarabia architekt w innych krajach?

Zarobki na wschód od Polski są niższe, jednak kierując się w stronę zachodu będą one rosnąć ze względu na stopień rozwinięcia gospodarki, a także prestiż pracy przy projektach o wielkim kapitale, o które będą bić się utalentowane osoby z całego świata. W Niemczech średni roczny zarobek architekta w 2019 roku oceniono na 38 000 euro. W Stanach Zjednoczonych niektóre źródła podają roczną medianę rzędu 82 320 dolarów. Jest to ponad 4 razy więcej niż w kraju nad Wisłą. 

Nie możemy jednak zapomnieć o wyższym koszcie utrzymania w krajach zachodnich, a także o wspomnianej już konkurencji ludzi z całego świata, którzy próbują odnieść międzynarodowy sukces przy najważniejszych światowych inwestycjach. Poszukując pracy jako emigranci bez doświadczenia, będziemy musieli zadowolić się znacząco niższymi stawkami. Realizowanie się poza Polską będzie wiązało się też z przyswojeniem innych zasad budowy czy kultury pracy oraz specyfiki miejsca. 

Skala odpowiedzialności

Myśląc o zawodach wymagających wielkiego zaufania społecznego i odpowiedzialności, przychodzi nam do głowy chirurg czy pilot. Warto jednak odnieść tę kwestię do architekta. Architekt krajobrazu lub wnętrz nie stanie może na podium zawodów o dużej odpowiedzialności, ale architekt tworzący budynki gospodarstwa domowego czy wielkie prywatne lub publiczne przedsięwzięcia to sprawa wymagająca rozważenia w klasyfikacji. Nie ma jednak wątpliwości, że praca w każdej specjalizacji architektury jest niezwykle pożyteczna i ważna dla społeczeństwa. 

Podsumowanie

Praca architektoniczna może okazać się dla wielu młodych zawodowców wyzwaniem, szczególnie na początku kariery, kiedy muszą oni zadowalać się małymi projektami, zdobywając doświadczenie. Jednak posiadając talent i odrobinę szczęścia połączonego z pracowitością, mogą pochwalić się też astronomicznymi kwotami. Architekci światowej klasy, pracujący globalnie tacy jak Brytyjczyk Norman Foster dorobili się milionowych fortun, tworząc pracę uznawaną przez wielu za dzieło sztuki. Przy wyborze tego zawodu najważniejsza będzie jednak pasja, bez której ciężko będzie dotrzeć na sam szczyt.