Kredyt na mieszkanie dla młodych – jakie warunki trzeba spełnić?

Kredyt na mieszkanie dla młodych – jakie warunki trzeba spełnić?

17 grudnia, 2019 0 przez Redakcja

Nie dość, że kredyt na mieszkanie jest najdłuższym i najbardziej wymagającym finansowo zobowiązaniem, jakie większość osób zaciągnie w swoim życiu, to zazwyczaj robi się to w dość młodym wieku. Jest to o tyle problematyczne, że z reguły chociaż kredyty mieszkaniowe przeznaczone są przede wszystkim dla ludzi młodych, to oni mogą mieć największy kłopot z ich otrzymaniem. W takim razie jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt dla młodych na mieszkanie?

Ważne są nie tylko dochody, ale też forma zatrudnienia

Wiele osób mogłoby założyć, że najważniejsze jest, aby dobrze zarabiać i to wystarczy, żeby otrzymać kredyt. Jednak nie zawsze jest to takie proste. Oczywiście, dobre zarobki są ważne i z niskimi dochodami otrzymanie kredytu będzie bardzo ciężkie, jeśli nie całkowicie niemożliwe.

Nie każdy jednak pamięta czy wie, że bardzo istotna jest także forma zatrudnienia. Banki preferują przede wszystkim umowy o pracę na czas nieokreślony. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że kredyt hipoteczny będziemy spłacać przez spory kawałek naszego życia – w tym czasie nasza sytuacja zawodowa może się znacznie zmienić. Chociaż przy umowie o pracę na czas nieokreślony też można dostać w każdej chwili wypowiedzenie, to mimo wszystko zapewnia ona największą stabilność.

Umowy o pracę na czas określony nie dyskwalifikują od razu kandydatów do otrzymania kredytu na mieszkanie, ale na pewno wpływają negatywnie na nasze szanse, niezależnie od wysokości zarobków. Jeszcze bardziej problematyczne są umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Na ich podstawie również można otrzymać kredyt, ale konieczne będzie wykazanie ciągłości zarobków i wysokie dochody.

Wkład własny jest punktem obowiązkowym

Często usłyszeć można narzekania na fakt, że kredyt dla młodych na mieszkania wymaga wkładu własnego. Do tego wcale nie małego, bowiem minimum to 20% lub 10%, ale tylko pod warunkiem, że zakupione zostanie ubezpieczenie kredytu.

Młodym osobom ciężko może być zebrać taką kwotę, ale to wymaganie jest po prostu niezbędne dla bezpieczeństwa obu stron – i banku, i kredytobiorcy. Dzięki wkładowi własnemu nie musimy pożyczać całej kwoty wartości nieruchomości, a do tego demonstrujemy swoją odpowiedzialność finansową.

Kredyt mieszkaniowy najlepiej brać z kimś

Samodzielne zaciąganie kredytu na mieszkanie jest możliwe tylko przy bardzo wysokiej zdolności kredytowej, ale nawet wtedy banki mogą nie być takiemu rozwiązaniu. Dlatego też de facto warunkiem kredytu hipotecznego jest zaciąganie go wspólnie z co najmniej jedną inną osobą. Kredyt z gwarantem może znacząco podwyższyć naszą zdolność kredytową. Najczęściej jest to małżonek lub małżonka, ale może to również być członek rodziny czy przyjaciel.

Dzięki zaangażowaniu w kredyt więcej osób bank ma pewność, że w razie niewypłacalności jednego z kredytobiorców będzie miał do kogo się zwrócić po spłatę należności.