Zasady przyznawania kredytu konsolidacyjnego
18 września, 2019Co to jest kredyt konsolidacyjny
Obecnie mało kto spłaca jedynie jedną pożyczkę lub kredyt jednocześnie. Mając kilka lub nawet kilkanaście zadłużeń naraz nietrudno o pomyłkę i spóźnienie, które może skończyć się naliczeniem ogromnych odsetek. Z czasem może być także trudno wytrwać finansowo taki ciężar zobowiązań. Rozwiązaniem tych problemów dla wielu może okazać się kredyt konsolidacyjny. Jednak czym on właściwie jest i jak działa? Czy każdy go dostanie?
Jak działa kredyt konsolidacyjny
Jest to kredyt udzielany na spłatę dowolnej liczby obecnych zobowiązań. Można go przeznaczyć zarówno na spłatę pożyczek, jak i kredytów czy kart kredytowych. Jednak nie jest on wypłacany kredytobiorcy a gotówce, a to sam bank zajmuje się odpowiednim jego zagospodarowaniem. Jego głównym założeniem jest przeistoczenie kilku lub kilkunastu rat o różnych kwotach i oprocentowaniu w jedną, zazwyczaj niższą niż ich suma. Ma to wiele zalet. Przede wszystkim jest bardziej przejrzyste, ponieważ musimy pamiętać tylko o jednej racie w miesiącu i znać oprocentowanie i opłaty związane z jednym tylko kredytem. Należy jednak pamiętać, że aby bankowi opłacało się udzielenie takiego kredytu, jest on rozkładany na dłuższy okres niż zobowiązania, na spłatę których został zaciągnięty. W praktyce oznacza to, że całkowity koszt kredytu będzie przewyższał koszt poprzednich zobowiązań. Z pewnością jednak krótkoterminowo bardzo odczuwalna będzie ulga dla portfela związana z niższą ratą miesięczną, więc dla osób bardzo zadłużonych i tak jest to bardzo opłacalna oferta.
Zasady przyznawania kredytu konsolidacyjnego
Przede wszystkim, tak jak i w wypadku innych kredytów, bank bierze pod uwagę zdolność kredytową danego kredytobiorcy. Bierze więc pod lupę jego miesięczne przychody i wydatki, aby obliczyć, czy będzie on w stanie udźwignąć ustaloną przez bank ratę i spłacać ją co miesiąc w terminie. Dodatkowo bank dokonuje także przeglądu historii kredytowej, zazwyczaj przy pomocy Biura Informacji Kredytowej. Uzyskuje w ten sposób dostęp do informacji odnośnie obecnych i już spłaconych zobowiązań, a także tego, czy występowały problemy z terminowym spłacaniem zadłużeń. Niestety często może okazać się, że bank odmówi przyznania kredytu konsolidacyjnego z uwagi na negatywną historię kredytową lub niewystarczającą zdolność kredytową. Można wtedy spróbować w innym banku lub instytucji pozabankowej.
Na co zwracać uwagę przy kredycie konsolidacyjnym
Bardzo wiele banków oferuje kredyty konsolidacyjne, wobec czego warto porównać jak największą ilość ofert, aby na pewno skorzystać z tej najbardziej korzystnej. Należy także dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem, aby upewnić się, że wszystko w niej zapisane jest zgodne z wcześniejszymi ustaleniami.
Kredyt konsolidacyjny to bardzo wartościowa opcja dla osób zadłużonych. Warto wiedzieć, czym jest i jak działa.